Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Soud přiznal fondům miliardu od státu

  14:27aktualizováno  14:27
Česká republika se potýká s dalším soudním sporem, ve kterém jí hrozí, že bude muset platit částky v řádu miliard korun. Soud totiž vyhověl investiční společnosti Akro a přiřknul jí náhradu škody - celkem 1,1 miliardy korun a úroky. Celková částka se tak blíží dvěma miliardám.

Rozsudek není pravomocný a stát se odvolá.

Spor o náhradu škody vytunelovaným CS fondům se táhne už řadu let a jako řada kauz pojených s vytunelováním fondů je spletitý.

Případ CS fondů začal zhruba před osmi lety. V březnu 1997 koupila správce fondů C.S. Fond ruská firma Kos-Mos. Vyměnila vedení a následně z účtu CS fondů u Plzeňské banky zmizelo 1,23 miliardy Kč a místo nich CS fondy obdržely bezcenné akcie Drůbež Příšovice.

Fondy skončily v nucené správě a v roce 1998 je převzala společnost Akro. Ta se pak snažila získat peníze zpět soudními žalobami.

Jedna z nich míří právě proti státu, konkrétně ministerstvu spravedlnosti. Tuto žalobu podalo Akro podle svých webových stránek už v březnu 2000. Akro žaluje stát za „nesprávný úřední postup notáře, který neodmítl sepsání notářského zápisu ze dne 3.3.1997 ruské společnosti Kos-mos“.

Podle Akra byl dotyčný notář „jednou z hlavních příčin vzniku škody na majetku bývalých CS Fondů a za tuto škodu nese ze zákona odpovědnost stát“.

Pražský soud dal svým rozhodnutím tomuto argumentu zapravdu. Celý spor tím ale zřejmě neskončil.

Stát se odvolá
“Jelikož jsme ještě neobdrželi rozsudek, nemáme detailní informace. Ale předpokládáme, že se odvoláme,“ řekl ČTK mluvčí ministerstva financí Marek Zeman. To ve čtvrtek potvrdil i mluvčí ministerstva spravedlnosti Petr Dimun.

„Je to záležitost našeho rezortu a ministerstva financí. Předpokladáme, že podáme odvolání,“ řekl Dimun iDNES a doplnil, že je to první případ, kdy by měl stát za chybu notáře platit. Pokud soud nevyhoví, chystají se ministerstva peníze vymáhat na zodpovědném notáři, což jim zákon umožňuje.

Podle Dimuna není ministerstvo spravedlností se současnou právní úpravou spokojeno a chystá změnu, která by odstranila stav, kdy nejdříve platí stát a ten se teprve poté může obráti na zodpovědnou osobu.

V případech pochybení jako je tento je notář trestně odpovědný. V kauze CS fondů ale podnět k trestnímu stíhání nevzniknul, doplnil Dimun.

„Z případné náhrady škody budou těžit stejně všichni podílníci bývalých CS fondů,“ dodal pro ČTK předseda představenstva Akro Jiří Trávníček. V polovině loňského roku bylo ve všech tří fondech majetek za takřka 600 milionů korun.

Autor:Nejčtenější

Česká pošta se chtěla zalíbit na Facebooku, sklidila výsměch

Česká pošta na svém Facebookovém profilu vyhlásila soutěž o modré reklamní...

Po pošťácké internetové televizi, kterou loni Česká pošta rozjela na kanále YouTube, nyní rozpačitě baví své zákazníky...

Žena v letadle dostala jablko, po přistání jí za něj napařili pokutu

Boeing 767 společnosti Delta

Na svou cestu z Paříže do amerického Denveru společností Delta Air Lines jen tak nezapomene Crystal Tadlocková. Žena...KVÍZ: Kolik chmele je v půllitru a co je spilka? Otestujte se, co víte o pivu

(Ilustrační snímek)

Jsme národ pivařů. Alespoň to platí o spotřebě na hlavu. Každý Čech do sebe za rok otočí v průměru pár set půllitrů....

To by stačilo. Šéf Korean Air odvolal své dvě dcery, firmě dělaly ostudu

Dcery ředitele Korean Air Emily Cho (vlevo) a Heather Cho

Šéf korejských aerolinek Čo Jang-ho v minulých dnech vyhodil z firmy své dvě dcery. Důvodem bylo jejich nedůstojné...

Ceny pozemků pro dům vyskočily na dvojnásobek. Kolik stojí ve vašem kraji?

Inženýrské sítě

Ceny stavebních pozemků stoupaly nejstrměji v posledních sedmi letech na Vysočině, v Královéhradeckém kraji a ve...

Další z rubriky

Obavy vyprchaly. Češi zase létají na dovolenou do Turecka

Ilustrační snímek

Uzavřené předprodeje zájezdů tuzemských cestovních kanceláří pro letošní rok ukazují, že se Turecko vrátí mezi...

Byt v Praze stojí dvanáct ročních platů. Déle šetří jen v Londýně a Paříži

Mladý majitel chtěl, aby prodej bytu proběhl co nejrychleji.

I pokud člověk pobírá lehce nadprůměrný plat, pořídit si v Praze vlastní bydlení není vůbec snadné. Na standardní byt o...

Češi si oblíbili platby mobilem. Zaplatili už zboží za stamiliony

Ilustrační snímek

Je to necelý půlrok, co první tři české banky umožnily placení mobilem prostřednictvím Google Pay. A jak zjistila MF...

Najdete na iDNES.cz