Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Soud přiznal fondům miliardu od státu

  14:27aktualizováno  14:27
Česká republika se potýká s dalším soudním sporem, ve kterém jí hrozí, že bude muset platit částky v řádu miliard korun. Soud totiž vyhověl investiční společnosti Akro a přiřknul jí náhradu škody - celkem 1,1 miliardy korun a úroky. Celková částka se tak blíží dvěma miliardám.

Rozsudek není pravomocný a stát se odvolá.

Spor o náhradu škody vytunelovaným CS fondům se táhne už řadu let a jako řada kauz pojených s vytunelováním fondů je spletitý.

Případ CS fondů začal zhruba před osmi lety. V březnu 1997 koupila správce fondů C.S. Fond ruská firma Kos-Mos. Vyměnila vedení a následně z účtu CS fondů u Plzeňské banky zmizelo 1,23 miliardy Kč a místo nich CS fondy obdržely bezcenné akcie Drůbež Příšovice.

Fondy skončily v nucené správě a v roce 1998 je převzala společnost Akro. Ta se pak snažila získat peníze zpět soudními žalobami.

Jedna z nich míří právě proti státu, konkrétně ministerstvu spravedlnosti. Tuto žalobu podalo Akro podle svých webových stránek už v březnu 2000. Akro žaluje stát za „nesprávný úřední postup notáře, který neodmítl sepsání notářského zápisu ze dne 3.3.1997 ruské společnosti Kos-mos“.

Podle Akra byl dotyčný notář „jednou z hlavních příčin vzniku škody na majetku bývalých CS Fondů a za tuto škodu nese ze zákona odpovědnost stát“.

Pražský soud dal svým rozhodnutím tomuto argumentu zapravdu. Celý spor tím ale zřejmě neskončil.

Stát se odvolá
“Jelikož jsme ještě neobdrželi rozsudek, nemáme detailní informace. Ale předpokládáme, že se odvoláme,“ řekl ČTK mluvčí ministerstva financí Marek Zeman. To ve čtvrtek potvrdil i mluvčí ministerstva spravedlnosti Petr Dimun.

„Je to záležitost našeho rezortu a ministerstva financí. Předpokladáme, že podáme odvolání,“ řekl Dimun iDNES a doplnil, že je to první případ, kdy by měl stát za chybu notáře platit. Pokud soud nevyhoví, chystají se ministerstva peníze vymáhat na zodpovědném notáři, což jim zákon umožňuje.

Podle Dimuna není ministerstvo spravedlností se současnou právní úpravou spokojeno a chystá změnu, která by odstranila stav, kdy nejdříve platí stát a ten se teprve poté může obráti na zodpovědnou osobu.

V případech pochybení jako je tento je notář trestně odpovědný. V kauze CS fondů ale podnět k trestnímu stíhání nevzniknul, doplnil Dimun.

„Z případné náhrady škody budou těžit stejně všichni podílníci bývalých CS fondů,“ dodal pro ČTK předseda představenstva Akro Jiří Trávníček. V polovině loňského roku bylo ve všech tří fondech majetek za takřka 600 milionů korun.

Autor:


Nejčtenější

Falešný „smažák“, pangas místo candáta. Restaurace dál klamou zákazníky

Smažené sýry restaurace občas nahradí takzvanými analogy, které se méně...

Klamání hostů náhražkami potravin z restaurací nemizí. Místo Plzeňského Prazdroje dostávají zákazníci pražského podniku...

Dostanu o 5 Kč na hodinu navíc? Beru. Firmy tápou nad odchody zaměstnanců

Ilustrační snímek

Potravinářské řetězce, sklady nebo pošta mají jedno společné: až třetina zaměstnanců tam nevydrží déle než rok. Nemají...10 LET OD KRIZE: Místo práce jsme stříleli vrtulníky, říká bývalý bankéř Lehmanů

Nik Storonsky, zakladatel a šéf britského bankovního start-upu Revolut.

Před deseti lety oběhly celý svět fotky bankéřů, jak s papírovými krabicemi vyklízejí své kanceláře na Wall Streetu....

KVÍZ: Maturita z piva. Vyzkoušejte se, jak znáte značky, hospody i pijany

Šikovný hospodský umí načepovat hladinku, šnyt i mlíko.

V předchozím pivním kvízu jsme vás zkoušeli hlavně z výroby piva, tentokrát to bude více ze života - co pijeme, jak to...

Mám obavu, že přijde nová světová hospodářská krize, varuje Zeman

Prezident Miloš Zeman při setkání se zástupci německých firem, které investují...

Prezident Miloš Zeman se obává další světové hospodářské krize. Podle něj za každou takovou krizí stojí „blbost...

Další z rubriky

Falešný „smažák“, pangas místo candáta. Restaurace dál klamou zákazníky

Smažené sýry restaurace občas nahradí takzvanými analogy, které se méně...

Klamání hostů náhražkami potravin z restaurací nemizí. Místo Plzeňského Prazdroje dostávají zákazníci pražského podniku...

Podvodné stránky úřadu práce klamou nezaměstnané, varuje ten skutečný

Desítky nových pracovních míst přibude na Ostravsku a Karvinsku pro úředníky....

Klamavé weby nabízejí rekvalifikaci zdarma pro každého a volná pracovní místa, zdánlivě garantovaná úřadem práce....

Kvalita života v Česku se zlepšila, žebříček tradičně vede Norsko

Vesnice Ludmírov, která těsně před koncem války unikla masakru.

Česká republika si oproti loňsku mírně polepšila v kvalitě života, přesto se v pravidelném žebříčku společnosti...

Najdete na iDNES.cz