Soud: Prodej Masných krámů Budvaru je platný

  • 3
Kultovní českobudějovickou pivnici Masné krámy budou moci turisté i nadále obdivovat jen zvenku. Žalobu zpochybňující prodej městského podílu v restauraci do rukou Budějovického Budvaru sice okresní soud zamítl, ale kauzou se dál bude muset zabývat justice.

V důsledku to znamená, že i deset měsíců poté, co hygienik zavřel slavnou hospodu, se její nezbytná rekonstrukce a znovuotevření odkládá.

Soud zamítl žalobu jednoho ze spoluvlastníků Masných krámů Josefa Duška, který označil prodej městského podílu v pivnici Budvaru za protizákonný.

Protože se svým záměrem zrušit smlouvu mezi magistrátem a pivovarem jednasedmdesátiletý muž včera neuspěl, ihned po vynesení rozsudku se odvolal.

Žaloba míří nejen na město, ale také na Budějovický Budvar. Případem se tak bude zabývat krajský soud.

Dušek: Měl jsem opci...
Duškovi se nelíbí, že město prodalo čtvrtinu Masných krámů Budvaru, aniž podíl nejprve nabídlo jemu.

"Jako spoluvlastník jsem měl zákonné předkupní právo, ale radní to nerespektovali," řekl s tím, že měl sám o podíl zájem.

Masné krámy mají dvanáct majitelů. S 31 procenty byly největší Budějovice, zbytek drželo jedenáct restituentů - největším z nich byl s třinácti procenty právě Dušek.

Když se zastupitelé loni v říjnu rozhodli městský podíl prodat Budvaru, všichni soukromníci kromě Duška se vzdali svého předkupního práva.

Město pak prodalo pivovaru 25 procent restaurace za 3,4 milionu korun a zbylých šest procent za 870 tisíc dalo Duškovi.

...a právo na celý podíl
Důchodce se však domnívá, že měl nárok na celý díl.

"Ale město to vůbec nebralo v úvahu," řekl jeho právní zástupce Jiří Vondruška. Radnice naopak tvrdí, že měl nárok jen na poměrnou část, jež odpovídá jeho třináctiprocentnímu podílu.

"Tím bylo plně uspokojeno jeho předkupní právo," podotkl právník magistrátu Jiří Homolka.

Soud se proto snažil najít odpověď na nejdůležitější otázku celého sporu: Na jaký díl z městem prodávaného 31-procentního podílu za 4,3 milionu korun mohl Josef Dušek uplatnit své předkupní právo?

Nakonec se ukázalo, že ke své pravdě chyběl Duškovi opravdu jen krůček. Předseda senátu Daniel Macháček při zdůvodnění rozsudku připustil, že důchodce měl skutečně nárok na přednostní koupi celého městského podílu. Jenže ve stanové lhůtě nezaplatil městu požadovaných 4,3 milionu korun, a tak o nárok přišel.

Chybělo číslo účtu
Dušek se hájil tím, že už měl peníze připravené, ale magistrát mu odmítl sdělit číslo příslušného účtu, kam je má poslat.

"Existovaly i jiné možnosti - například uložit peníze přímo na pokladnu, zaslat poštovní poukázkou, anebo je dát do úřední úschovy k soudu. Pak by měla žaloba úspěch," zněl Macháčkův výrok.

Pivovar Budvar koupil část Masných krámů s úmyslem, že vloží až 20 milionů korun do rekonstrukce a vytvoří z nich svou vlajkovou pivnici. Zbývající část restaurace si chtěl pivovar pronajmout od soukromníků, kteří s tím souhlasili - ovšem právě kromě Josefa Duška.

Zatímco tedy další soudní instance bude rozplétat zašmodrchané vlastnické vztahy, jedna věc je zřejmá: Slavnou pivnici, která je zanesena ve většině světových turistických průvodců, se už tento rok otevřít nepodaří.