Soud tajně rozhodl o šéfech Poldi

Vrchní soud v Praze rozhodl o tom, zda se znovu otevře případ někdejšího šéfa Poldi Vladimíra Stehlíka a jeho syna. Jak rozhodl, však zatím nikdo neví. Celé jednání bylo neveřejné. Soud nechce o svém rozhodnutí podat jakékoli informace s tím, že nejprve musí o rozsudku spravit účastníky řízení. Ty se novinářům zatím nepodařilo zastihnout.

Jednání Vrchního soudu v Praze vyprovokoval požadavek soudu nižšího stupně na došetření případu.

Krajský státní zástupce obžaloval Stehlíkovy i s někdejším ekonomickým šéfem kladenské huti Poldi Lubošem Pejpou loni v srpnu z několika majetkových trestných činů, jimiž způsobili v ocelárnách stamilionové škody.

Šetření však už trvá víc než pět let. Přesto se je zatím nepodařilo postavit před soud, vše končilo jen u práce policejních vyšetřovatelů, tedy obviněními, nikoli obžalobou.

Vladimír Stehlík a jeho firma Bohemia Art získali většinový podíl a tím i vliv v ocelárnách Poldi Kladno v říjnu 1993. Tehdy pracovalo v ocelárnách deset tisíc lidí.

Za tři roky hospodaření rodiny Stehlíků v Poldi klesl počet zaměstnanců na pouhých dvanáct set. Výrobu stíhaly odstávky, jejichž příčinou bylo přerušování dodávek energií. Z kupní ceny 1,75 miliardy dokázala Bohemia Art nakonec uhradit miliardu korun.

Během působení rodiny Stehlíkových v Poldovce docházelo k neprůhledným finančním tokům a přesunům majetku.

Vyštřovatelé tvrdí, že hutě přišly o více než miliardu korun. Obžaloba se ale týká podstatně nižší částky, protože Poldi a Bohemia Art si poskytovaly bezúročné půjčky. Stehlíkové a Pejpa jsou obviněni z porušení povinnosti při správě svěřeného majetku.

Škoda, která je obžalovaným přisuzována, byla vyčíslena na 67 milionů korun. To je částka, kterou by zaplatili za komerční úvěr v bance.

"My nemůžeme napadnout celý miliardový dluh, protože nejde o provinění proti trestnímu právu, jde o obchodní případ, který by musel někdo zažalovat," sdělil policejní zdroj, když byla žaloba podána.

Druhé obvinění, kterému trojice obžalovaných čelí, vychází ze závěru vyšetřovatelů, podle kterých trojice obviněných porušila povinnost spravovat řádně majetek tím, že nezaplatili za zaměstnance oceláren zdravotní pojištění celkem za 25 milionů korun.

Peníze sice byly strženy z mezd zaměstnanců, ale použity na nákup materiálu. Vladimír Stehlík se brání tím, že nezaplacení pojištění nebylo v době jeho vlády v hutích, tedy mezi lety 1994 a 1997, trestné.

"Peníze jsme použili na jiné platby, rozhodně jsme je nevysávali, to by nás obžalovali za zpronevěru," říká Vladimír Stehlík.

Podle právníků skutečně v inkriminované době platilo, že v prokázaném případě nouze lze peníze z určené na zdravotní pojištění použít na provoz podniku.

,