Brýle, paruka, otázky bez odpovědí. Začal soud v kauze Key Investments

  • 47
Za přítomnosti všech tří obžalovaných začala v pondělí soudní bitva o utopené miliony ve společnosti Key Investments. Manažeři Daniel Brzkovský, Klára Fensteterová a Alena Štorkanová čelí obvinění, že způsobili svým klientům, mj. pražským městským částem a firmám škodu celkem přes 870 milionů Kč.

Bez zásadnějších prohlášení se obešlo první jednání ostře sledovaného případu údajného tunelu společnosti Key Investments.

„Obžalobu považuji za nedůvodnou....Proces teprve začíná, v tuto chvíli k tomu nemám moc více co říct,“ šetřil komentáři Daniel Brzkovský, dlouholetý předseda představenstva a spolumajitel Key Investments.

Při otázce na podnikatele Petra Sisáka pak svůj nesmělý komentář ukončil úplně. Právě Sisák, který je obviněn v jiné kauze kolem finančních operací společnosti Via Chem Group, měl podle řady indicií na chod Key Investments značný vliv.

Jakémukoliv mediálnímu výstupu se pak úzkostlivě vyhýbaly obě jeho obžalované kolegyně Klára Fensteterová i Alena Štastná, v obžalobě vedena pod jménem za svobodna Štorkanová. Ta svou tvář maskovala slunečními brýlemi a parukou.

Proces je na počátku a na jakékoliv posuny je brzy. Ostatně program prvního jednacího dne prostor na zlomové objevy nepřinesl. Prakticky celé dopoledne totiž zabralo čtení obsáhlé žaloby, zbytek programu pak vyplnil výčet nároků poškozených, kterých je přes 40. Mezi nimi třeba město Sokolov, Městská část Praha 6, její společnost SNEO, Praha 10, město Votice, těžební společnost Sokolovská uhelná, či Nadace táta a máma patronky Terezy Maxové. Po více než pěti hodinách soudce Petr Hovorka líčení ukončil s tím, že výslechy obžalovaných a svědků budou pokračovat celý týden.

To, že šlo o pouhý formální prolog v jinak zdlouhavém a složitém případu, jasně naznačuje seznam navrhovaných svědků. Těch je přes 100 a mezi nimi i hodně „výživná“ jména.

Přispět výpovědí by tak v příštích dnech mohli třeba insolvenční správce Ivo Hala, který spolu se Sisákem figuruje mezi obviněnými v kauze Via Chem, na seznamu je také někdejší Sisákův společník Miroslav Babej-Kmec, či Sisákův otec Vladimír. V neposlední řadě by měl přijít vypovídat také finančník Vladimír Kroužecký, který za KI dříve majetkově stál a podle mnohých byl právě on mozkem celé firmy.

Průšvih Key Investments spočíval zejména v tom, že vedení firmy svým klientům do portfolia bez jejich vědomí nakoupilo cenné papíry, hlavně akcie a dluhopisy spřízněných firem, které měly prakticky nulovou hodnotu. Šlo například o dluhopisy zmiňovaného chemického koncernu Via Chem Group, leasingové firmy Borsay či společnosti E Side Property Limited, někdejšího tajemného majitele fotbalového stadionu Eden. V pozadí těchto firem opět úřadovali lidé z okruhu Petra Sisáka.

Kauza s politickým rozměrem

Via Chem a Borsay však zkrachovaly, stejně jako nakonec i sama KI, a jejich klientům nezbývalo nic jiného než začít počítat ztráty. Navíc brokerská společnost má od začátku své existence také silně politický rozměr.

Připomeňme, že to byla právě tato společnost, kam si „odkláněl“ své rodinné úspory exministr za ODS Martin Kocourek. Od slovenské sestry KI si půjčil peníze zesnulý expremiér Stanislav Gross na svou životní investici do akcií Moravia Energo, které obratem prodal skupině Arca Capital za více než pětinásobek.

Ale nejde jen o tyto nejznámější případy, Key Investments několik let vlastnila britská společnost Efficient Investments. Firma zaměstnávala blízké spojence zakladatele ODS a exprezidenta ČR Václava Klause. Někdejší kancléř prezidenta Jiří Weigl v ní před zhruba deseti lety působil jako ředitel, člen bankovní rady a bývalý Klausův poradce Robert Holman řídil její českou pobočku.