Kuriózní insolvenční návrh poslal do „insolvence“ Kooperativu. | foto: isir

Kvůli bizarnímu návrhu horníka je Kooperativa v insolvenčním řízení

  • 280
Krajský soud v Ostravě zahájil insolvenční řízení se společností Kooperativa pojišťovna na základě bizarního, ručně psaného návrhu. Bývalý horník OKD se v něm dožaduje vyplacení renty za pracovní úraz a také kompenzace za byt. Škoda podle něj dosáhla 1,594 milionu korun.

Návrh neúhledně naškrabaný rukou dorazil na soud ve středu. Krátce na to soud zahájil insolvenční řízení s jednou z největších pojišťoven v zemi.

Křišťálová Lupa 2016

Návrh působí chaoticky už jen proto, jak vypadá, navíc však není zcela jasné, jakým způsobem dluh vznikl a proč by měla být pojišťovna v insolvenci.

Daniel Dřeza, zaměstnanec hornické společnosti OKD, se v něm dožaduje úhrady nákladů za pracovní úrazy a čerpání „paragrafu“ na léčbu dítěte z let 2002 a 2003, dále vyplacení renty a valorizaci. Vypořádání přešlo údajně na pojišťovnu Kooperativa, která závazky podobně jako OKD neplnila.

Celkovou dlužnou částku po splatnosti vyčíslil Daniel Dřeza na 1 594 941 korun. V návrhu dále uvádí, že mu náleží renta 29 582 korun měsíčně, což protistrany nedodržely. V důsledku toho neměl na zaplacení podnájmu v bytu 3+1, stojí v návrhu, kde žádá i kompenzaci za majetkovou újmu.

Podle názoru Kooperativy vůbec neměl soud tímto způsobem rozhodnout. „Zásadní problém je v tom, že Kooperativa je pouze správce výplaty rent, nespokojený příjemce renty by se s jakýmikoliv nároky měl obrátit na svého zaměstnavatele (bývalého). Zjišťujeme, z jakého důvodu soud návrh vůbec vydal, procesně jde podle našeho názoru o chybu,“ uvedl mluvčí pojišťovny Milan Káňa.

Případ je formálně i obsahově velmi nestandardní. Z návrhu nijak nevyplývá, že by pojišťovna byla v platební neschopnosti, nezmiňuje také žádné další dlužníky. Stejný rukopis má jeden z návrhů v insolvenčním řízení společnosti OKD.

Podle insolvenčního zákona je soud povinen zveřejnit v rejstříku každý insolvenční návrh, který mu dojde, až poté o něm rozhoduje.

„Tento insolvenční návrh by měl být soudem zamítnut, resp. odmítnut,“ říká Miroslav Hájek ze společnosti Vilímková Dudák & Partners. Důvodů pro to je podle něj několik: věřitel nemůže podat insolvenční návrh na pojišťovnu, pokud má oprávnění od ČNB. Návrh také neobsahuje záležitosti vyžadované insolvenčním zákonem a nezmiňuje další věřitele, kteří mají také závazky po splatnosti. Současná legislativa neumožňuje, aby tyto bizarní případy, ale i zjevně neopodstatněné návrhy, nebyly zveřejněny. Do budoucna by se to však mělo změnit novelou zákona.