Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Soud vyhověl návrhu vlády, vyhlásil exekuci v Setuze

  13:12aktualizováno  17:30
Ústecký soud vyhově návrhu vlády a vyhlásil exekuci ve společnosti Setuza. Stát se chce tímto způsobem domoci úhrady sporné pohledávky ve výši čtyři miliardy korun, kterou spravuje Pozemkový a garanční rolnický a lesnický fond.

Setuza | foto: MF DNES

„Exekuce byla vyhlášena, soud ji vyhlásil,“ řekla iDNES.cz mluvčí ministerstva zemědělství Táňa Králová. Exekutor by měl do firmy nastoupit co nejdříve.

Návrh na exekuci schválil ve středu dopoledne kabinet Mirka Topolánka.

„Je to řešení transparentní. Stát zastoupený PGRLF se tak může domoci svých oprávněných pohledávek,“ řekl po jednání vlády premiér Topolánek.

Ministryně zemědělství Milena Vicenová po jednání vlády uvedla, že exekuce by neměla ohrozit ani výrobu ani pracovní místa v podniku.

Podle Setuzy ale neexistuje k prohlášení exekuce důvod. Mluvčí podniku Marie Logrová uvedla, že Setuza vede v souvislosti s pohledávkou se státem dva spory. První je o platnosti zápočtu tzv. Nemethovy pohledávky. Její část Setuza za předchozích majitelů koupila a započetla vůči dluhu, nyní spravovanému PGRLF.

Druhý spor se týká dohody Setuzy s Českou konsolidační agenturou.

„Podle právních analýz nelze oba zmíněné spory až do definitivního soudního rozhodnutí řešit formou exekuce. Soud podle těchto expertiz nemůže o exekuci rozhodnout. Pokud by se tak stalo, jednalo by se jednoznačně o akt v rozporu se zákonem,“ sdělil předseda představenstva firmy František Janů.

Setuzu koncem září získala od podnikatele Tomáše Pitra firma M.L.Moran. Tu napůl vlastní bývalý šéf Vítkovic Václav Novák a jeho kolega Zdeněk Šmejkal.

Noví vlastníci zahájili jednání s vládou o vyřešení čtyřmiliardové pohledávky. Ještě počátkem listopadu to vypadalo, že varianta exekuce není ve hře. Vypadalo to spíše na přímý prodej pohledávky nebo na vypsání soutěže.

„Máme snahu to řešit, připravujeme pro vládu materiál. Preferujeme nové výběrové řízení,“ řekla tehdy mluvčí ministerstva zemědělství Táňa Králová. - více zde

Teď ale ministryně zemědělství Milena Vicenová tvrdí, že prodej pohledávky by mohl znamenat nedovolenou státní podporu a potíže s Evropskou unií. „Jakékoli řešení, kde je možné, že se pohledávka dostane k původnímu vlastníkovi za cenu nižší, zavdává podezření na státní pomoc,“ řekla Vicenová po jednání kabinetu.

Podle mínění vlády by navíc k veřejné podpoře mohlo vést nejen nevhodně zvolené řešení prodeje pohledávky, ale neodůvodněné odklady při vymáhání dluhu.

Autor:


Nejčtenější

Začínal sám v garáži, dnes výrobní linky z jeho firmy dobývají svět

Jakub Krofián s manželkou Alenou.

Jakub Krofián žije svůj americký sen už osmnáctý rok. Jako pětadvacetiletý mladík si z úspor koupil soustruh a doma v...

Lidé se stěhují do okolí měst, každé ráno pak tráví v autech v kolonách

Stávka na francouzské železnici nahnala více lidí do aut. V Paříži se tvoří...

Kvůli vysokým cenám bydlení ve městech roste poptávka po nemovitostech v jejich okolí. „Evidujeme meziroční růst zájmu...Makléř si myslel, že pracuje v demoverzi, teď žádá vyplatit miliony eur

Harouna M Traore

Francouzský obchodník na burze žaluje makléřskou firmu Valbury Capital. Žádá, aby mu vyplatila 10 milionů eur, které...

Do důchodu později a jiné daně, radí Česku OECD

Ilustrační snímek

Česko by mělo navázat věk pro odchod do důchodu na očekávanou délku života. Doporučuje to Organizace pro hospodářskou...

Výkon na hranici padnutí: v Tesle se museli dopovat energetickými nápoji

Podvozek vozu Tesla Model S

Nadšení amerického miliardáře Elona Muska, který před pár dny děkoval zaměstnancům své automobilky Tesla za dosažení...

Další z rubriky

Unipetrolu klesl zisk o polovinu. Loni získal miliardy za havárie

Letecké záběry požáru v areálu chemičky Unipetrol v  Záluží u Litvínova.

Petrochemickému holdingu Unipetrol v letošním prvním pololetí klesl čistý zisk meziročně o polovinu na 3,2 miliardy...

Kozel by se mohl vařit i v Japonsku, zvažuje Prazdroj

Plnící linka plzeňského Prazdroje

Plzeňský Prazdroj uvažuje o tom, že by se část objemu Velkopopovického Kozla, určená pro asijský trh, vařila pod...

Máma se synem zašpuntovali víno kondomem, nápad jim vydělává miliony

Balení vinných kondomů.

Jistě jste už někdy ztratili špunt od lahve a dumali, jak situaci vyřešit. Američanka Laura Bartlettová se svým synem...

Najdete na iDNES.cz