Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Soud zablokoval výstavbu nové ranveje v Ruzyni

  10:34aktualizováno  16:28
Další rozvoj ruzyňského letiště se zabrzdí. Nejvyšší správní soud vyhověl stížnosti Petra Hlávky a Miloše Bělohradského a zrušil změnu územního plánu, která umožňovala výstavbu nové přistávací dráhy.

Letiště Ruzyně na snímku z roku 1997. Stavba nové vzletové a přistávácí dráhy se neobejde bez vyvlastnění pozemků. | foto: ČTK

Dva obyvatelé Prahy-Nebušic napadli rozhodnutí pražského magistrátu. Soud jim dal za pravdu v tom, že magistrát při schvalování změny územního plánu neprojednal všechny jejich připomínky, nezahrnul do plánu hluková ochranná pásma a neměl k dispozici posudek o vlivu stavby na životní prostředí.

Soud vytkl hlavnímu městu Praze četná pochybení při procesu schvalování změny územně plánovací dokumentace. Město především nerozhodlo o námitkách asi 170 vlastníků dotčených nemovitostí, mezi nimi i Petra Hlávky a Miloše Bělohradského.

„Tvrzení odpůrce, že z přibližně 170 fyzických a právnických osob, vlastnících nemovitosti v okolí zamýšlené letové dráhy, není ani jeden dotčenou osobou ve smyslu stavebního zákona, je naprosto neudržitelné. Tento závěr svévolně popírá smysl účasti veřejnosti na rozhodování ve věcech životního prostředí,“ řekl předseda Nejvyššího správního soudu Josef Baxa.

Při schválení změny územního plánu magistrát podle soudu nebral v úvahu připomínky městských částí Nebušice, Lysolaje, Suchdol a Přední Kopanina. Ke změně nezískali úředníci ani souhlas ministerstva životního prostředí.

„Schválit změnu územního plánu, která je prvním a nejzásadnějším krokem k umožnění nárůstu letecké dopravy podobného rozsahu, a přitom územním plánem nestanovit limit zatížení hlukem v daném území a ani nevyznačit ochranná hluková pásma je postupem stěží pochopitelným, v každém případě však nezákonným, “ dodal Baxa.

Magistrát tvrdil, že všechny zákonné podmínky splnil. Podle mluvčího Jiřího Wolfa rozhodnutí soudu ale respektuje a celou záležitost bude projednávat městské zastupitelstvo v září. „Do té doby se k tomu nebudeme vyjadřovat,“ řekl Wolf ČTK.

Proti plánované výstavbě se už v roce 2004 vyslovila většina obyvatel městských částí Nebušice a Přední Kopanina v místních referendech. Stavba se nelíbila ani ministerstvu životního prostředí. Pražská hygienická stanice podmínila další jednání o změnách hlukovou studií, která prokáže, že nebude zatíženo obytné okolí letiště.

„Podobné procedurální záležitosti jsou součástí téměř každé takto významné investiční akce. Letiště Praha nadále pracuje na zhodnocení vlivu výstavby paralelní dráhy na životní prostředí. Věříme, že veškeré procedurální záležitosti budou vyřešeny v rámci stávajícího harmonogramu,“ uvedla generální ředitelka Letiště Praha Hana Černochová.

Ruzyňské letiště disponuje v současnosti dvěma přistávacími drahami. vedení podniku upozorňuje, že nová dráha má nahradit dosavadní ranvej, která směřuje nad Prahu. „Paralelní dráha v budoucnu uleví více než 150 000 Pražanů,“ uvedla firma v prohlášení.

Stavět se mělo začít příští rok. Letadla by v tom případě z dráhy mohla startovat poprvé v roce 2009. Náklady na výstavbu dráhy se pohybují mezi pěti a sedmi miliardami korun.

Autor:


Nejčtenější

Lidé se stěhují do okolí měst, každé ráno pak tráví v autech v kolonách

Stávka na francouzské železnici nahnala více lidí do aut. V Paříži se tvoří...

Kvůli vysokým cenám bydlení ve městech roste poptávka po nemovitostech v jejich okolí. „Evidujeme meziroční růst zájmu...

Mladík šel do práce 22 kilometrů pěšky. Šéf mu za oddanost daroval auto

Americký student Walter Carr byl z nečekaného daru dojatý.

Walter Carr, osmnáctiletý nováček ve stěhovací firmě Bellhops, měl svou první práci odvést v domě v americkém Pelhamu....Čokoláda Toblerone se vrátí ke svému původnímu tvaru, mezery se neosvědčily

Čokoláda Toblerone

Tradiční švýcarská čokoláda Toblerone se vrátí ke svému původnímu tvaru. Její americký majitel předloni zvětšil mezery...

Do důchodu později a jiné daně, radí Česku OECD

Ilustrační snímek

Česko by mělo navázat věk pro odchod do důchodu na očekávanou délku života. Doporučuje to Organizace pro hospodářskou...

Obří létající „velryba“ od Airbusu má za sebou první zkušební let

Nový airbus Beluga XL poprvé vzlétl z letiště v Toulouse

Vysokokapacitní nákladní letoun Airbus Beluga XL ve čtvrtek poprvé vzlétl. Obrovský stroj, který svým vzhledem nápadně...

Další z rubriky

Sklárna ve slovácké Květné kvůli ruskému trhu propustí desítky lidí

Den otevřených dveří ve sklárně v Květné na Uherskohradišťsku (21. 7. 2018)

Sklárna v Květné na Uherskohradišťsku propustí v nejbližších týdnech desítky zaměstnanců. Nemá totiž dost zakázek na...

V Česku roste spotřeba alkoholu. Více než Češi pijí jen Litevci

Alkohol (ilustrační foto)

V Česku spotřeba alkoholu roste, a to i u dětí. V Rusku naopak klesá. Česká republika drží společně s Francií stříbrnou...

Nejvytíženější opravovaný úsek D1 dokončíme v termínu, slíbil šéf ŘSD

Rekonstrukce úseku dálnice D1 u Brna. (duben 2015)

Šéf Ředitelství silnic a dálnic Jan Kroupa sdělil na tiskové konferenci, jak pokračuje modernizace úseku dálnice D1...

Najdete na iDNES.cz