Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Soud znovu odložil Chodorkovského verdikt

  12:54aktualizováno  12:54
Moskevský soud potřetí přerušil čtení verdiktu v případu daňových úniků kdysi jednoho z nejmocnějších mužů Ruska. Soudkyně čte spis, který má několik set stran, jen tři hodiny denně. Jak soudili mnozí pozorovatelé, nedočkal se Chodorkovskij rozsudku ani ve středu.
Chodorkovskij, soud

Chodorkovskij, soud - Michail Chodorkovskij a jeho bývalý spolupracovník Platon Lebeděv (vpravo) v kleciu moskevského soudu, kde již tři dny po sobě naslouchají rozsudku za zpronevěru a daňové úniky. (17. května 2005) | foto: Alexander NatruskinReuters

"Mám pocit, že to ještě bude trvat dlouhé dny," řekl Chodorkovského právník Robert Amsterdam. "Ale jakmile opadne zájem médií, může se proces dramaticky urychlit a přijde verdikt," dodal.

Že je přitom osud někdejšího nejbohatšího Rusa zpečetěn, nepochybuje ani jeho obhájce. Chodorkovského vina je podle ruského soudu jasná. Otázkou zůstává už jen to, jak dlouho si ještě za mřížemi za daňové úniky, zpronevěru a další činy pobude. Obžaloba žádala 10 let.

Ze samotného přelíčení přitom přicházejí jen kusé zprávy. Řada novinářů se do soudní síně nedostala, a to přes to, že se řádně akreditovali u předsedy soudu, napsala ČTK. Podle agentury se v úterý k soudu dostali novináři regionální televize Moskovija či žurnálu Rodná řeč, ale žurnalisté největšího ruského ekonomického deníku Vědomosti, amerického listu Washington Post zůstali přede dveřmi.

I ti novináři, kteří do soudní síně mohou, se více než komentářům případu zaměřují na popis dění v soudní síni.

Běžný režim není ani u budovy soudu. Policejní bariéry, hlídky se psy a kontrola projíždějících vozidel jsou opatření, na které si musí Moskvané zvyknout. Do blízkosti budovy se dostalo jen patnáct až dvacet, většinou postarších odpůrců Michaila Chodorkovského, napsala AP.

Podle ČTK přitom ruská média píší o tom, že jsou tito lidé naverbovaní a za "stání" před soudem dostávají 300 až 500 rublů.

Na Chodorkovského nezapomínají ani jeho příznivci. Některé z nich policie předvedla. Stejně jako média jsou ale i demonstranti případem unaveni a pomalu jich začíná ubývat. V pondělí ještě měli převahu příznivci Chodorkovského, podpořit nejznámějšího ruského vězně přišli i liberální politikové. Už v úterý ale převahu získala milice, napsala ČTK.

PŘEHLED VŠECH ČLÁNKŮ O JUKOSU NAJDETE ZDE

Kdo je Michail Chodorkovskij

Michail Borisovič Chodorkovskij začal s podnikáním v polovině 80. let, kdy provozoval kavárnu a vedl centrum pro vědeckou a technickou tvořivost Menatep. To se zprvu zabývalo obchodem s počítači.

V roce 1988 založil banku Menatep, údajně první soukromou banku v zemi od roku 1917. Banka koupila v roce 1995 od státu Jukos za 350 milionů dolarů. V jeho čele stál až do svého zatčení v říjnu 2003.

Díky privatizaci se mu podařilo nashromáždit majetek 15 miliard dolaru a stal se nejbohatším Rusem a 18. nejbohatším mužem planety. Z jeho peněz mu ale nyní zbyly jen 2,2 miliardy dolarů a magazín Forbes ho zařadil až na 292. místo.

Zdroj: ČTK

 

Autoři: ,Nejčtenější

Prodavači jsou dražší než vysokoškoláci. Anomálie však dlouho nevydrží

(ilustrační snímek)

Současný trh práce zažívá anomálie v odměňování. Kdo hledá práci, může si u dané firmy říct víc, než mají stávající...

Motýlí efekt a duha na českých bankovkách. Podívejte se na nové prvky

Státní tiskárna cenin představila nové ochranné prvky, které budou na...

Státní tiskárna cenin slaví devadesát let od svého vzniku. Významné jubileum spojila s unikátní výstavou cenin, kde má...Ceny pozemků pro dům vyskočily na dvojnásobek. Kolik stojí ve vašem kraji?

Inženýrské sítě

Ceny stavebních pozemků stoupaly nejstrměji v posledních sedmi letech na Vysočině, v Královéhradeckém kraji a ve...

Hladové české firmy posílí tisíc Filipínců, pracantů s dobrou angličtinou

Filipínský dělník

Do Česka má letos prostřednictvím vládního programu na zaměstnávání cizinců přijet tisíc Filipínců. Budou vítanou...

Zuckerbergovo bezpečí podražilo, Facebook denně platí stovky tisíc

Šéf Facebooku Mark Zuckerberg

Facebook loni utratil za bezpečnost Marka Zuckerberga 7,3 milionu dolarů, v přepočtu 150 milionů korun. Vyplývá to ze...

Další z rubriky

Hladové české firmy posílí tisíc Filipínců, pracantů s dobrou angličtinou

Filipínský dělník

Do Česka má letos prostřednictvím vládního programu na zaměstnávání cizinců přijet tisíc Filipínců. Budou vítanou...

České hotely Orea investují půl miliardy. Hosté otevřou pokoje mobilem

Pokoje hotelu Resort Horizont Šumava po chystané  modernizaci. Hotelová síť...

Přední tuzemská hotelová síť Orea Hotels & Resort, která vlastní například pražský hotel Pyramida a řadu horských či...

Zdraví i ve zvířecích miskách. Lidé chtějí krmiva s vysokým obsahem masa

Psi žerou

Kvalitní krmiva s vysokým obsahem masa, přidávání superpotravin, strmě rostoucí obliba pamlsků a doplňků pro zvířecí...

Najdete na iDNES.cz