Viktor Kožený

Viktor Kožený | foto: Archiv Viktora Koženého

Soud ztrestal podnikání, ohradil se Kožený proti 10 letům za tunel

  • 33
Bývalý šéf harvardských fondů Viktor Kožený se opřel do soudce Dušana Pašky, který ho loni v červenci poslal na 10 let do vězení a nařídil mu uhradit 10 miliard korun. Soudce podle něj potrestal svobodné podnikání. Kožený si teprve nyní přečetl odůvodnění rozsudku, jehož vypracování trvalo tak dlouho kvůli složitosti celé kauzy.

Rozsudek podle Koženého připomíná způsob rozhodování soudů v 50. a 60. letech minulého století. Kožený je přesvědčen o tom, že byl verdikt vypracován na objednávku bývalého premiéra Miloše Zemana, který prohlašoval, že tuneláře "dostane do tepláků".

Vedle toho je také plný lží, ignoruje fakta a prokazuje zneužití úřední pravomoci a soudní korupci v ČR, vzkazuje z Baham finančník přezdívaný jako Pirát z Prahy.

"Výrok soudce Pašky je třídním odsouzením svobodného podnikání tak, jak je v celém světě dnes praktikováno. Je jasné, že soudci, kteří byli v KSČ a soudili disidenty, nejsou schopni ani ochotni rozeznat, že zaplacení obchodu na splátky, započtení pohledávek či zaplacení neveřejně obchodovanými cennými papíry není trestný čin," napsal Kožený z bahamských ostrovů, kde žije od roku 1994.

Jsem na dně, vzkazuje Kožený policistům pátrajícím po jeho majetku

Kožený tak naráží na fakt, že soudce Paška je na seznamu představitelů justice, kteří byli v minulosti členy KSČ. (viz předchozí článek) Kožený se snaží shodit argumenty, které ho v 92 konkrétních případech viní ze záměrného převádění cenných papírů z harvardského investičního fondu na jiné společnosti bez odpovídající protihodnoty.

Kožený tvrdí, že majetek, který fondy na oplátku získaly v podobě směnek a veřejně neobchodovatelných cenných papírů, hodnotu měl (dokládá to zprávou auditorské skupiny HZ Praha, kterou má redakce k dispozici). Dále argumentuje, že to není on, kdo by případně odpovídal za neproplacení směnek. Poukazuje na to, že společnost Stratton Investments Company Limited, která je vydávala, byla tehdy zastoupena Michaelem Dingmanem a případná odpovědnost by ležela na něm.

Soud: Byl to podvod

Soud tyto argumenty odmítá. "Se všemi okolnostmi trestního řízení se soudce vyčerpávajícím způsobem vypořádal v rozsudku, který má 127 stran odůvodnění," reagovala mluvčí Městského soudu v Praze Martina Lhotáková.

Městský soud v Praze odsoudil Koženého a jeho kolegu Borise Vostrého za podvod a porušování povinností při správě cizího majetku 9. července 2010. Po vynesení loňského rozsudku Paška prohlásil, že celé jednání spočívající ve snižování hodnoty majetku opakovanými nákupy a prodeji cenných papírů bylo podvodné.

Kožený má vedle desetiletého vězení zaplatit škodu ve výši 10,04 miliardy Kč i s úroky, Vostrý má vedle desetiletého pobytu za mřížemi uhradit 9,55 miliardy. Při vyhlašování rozsudku ho Paška loni zdůvodnil ústně. Písemnou formu odůvodnění vypracoval soud 8. dubna.

"Od jeho doručení běží osmidenní lhůta k podání odvolání k Vrchnímu soudu v Praze prostřednictvím Městského soudu v Praze. Zatím nemám informace, že bychom obdrželi písemná odvolání," dodala Lhotáková.

Kožený a Vostrý byli stíháni v nepřítomnosti. Česká republika se snaží Koženého na základě žádosti o vydání dostat z Baham bezúspěšně několik let. O to samé usilují i Spojené státy, kde čelí obvinění z uplácení a praní peněz. Bahamský odvolací soud jim ho však už loni odmítl vydat. Vostrý soudní jednání sleduje z Belize.