Ilustrační foto.

Ilustrační foto.

Soudcům se nelíbí snížení platů, chystají žalobu

  • 44
Když se nesnižují platy policistům a hasičům, tak proč musíme s platy dolů my? ptají se rozhořčeně soudci a státní zástupci. Na rozdíl od ostatních státních zaměstnancům jim totiž vládní snížení platů o čtyři procenta zůstalo, nikdo z politiků se za ně nepostavil. Soudci počítají s tím, že se obrátí na Ústavní soud.

"Nemyslím si, že by čtyřprocentní snížení platů ohrozilo nezávislost soudů," soudí místopředseda sociálních demokratů Zdeněk Škromach. Právě jeho strana prosadila půlmilionové armádě pracovníků ve státních službách sedmimiliardový přídavek ze státního rozpočtu.

Soudci jsou podle Škromacha výdělkově nesrovnatelní s ostatními kategoriemi státních zaměstnanců.

Odměňování soudců a státních zástupců upravuje stejný zákon, kam patří i poslanci, senátoři, ministři či prezident. Na jejich platech má stát ušetřit příští rok 126 milionů korun.

"Nižší plat je protiústavní"

V otevřeném dopise adresovaném premiérovi a předsedům sněmoven se Soudcovská unie ČR (SU) a Unie státních zástupců ČR dožadují nápravy a odvolávají se na dřívější rozhodnutí Ústavního soudu. Podle něj se může soudcům snížit plat, jen pokud se stát ocitne v tíživé ekonomické situaci a pokud to postihne i ostatní lidi placené z veřejných peněz. To se nakonec nestalo, a tak podle SU nastal protiústavní stav.

Jediný, kdo za požadavkem soudců stojí, je momentálně ministryně spravedlnosti Daniela Kovářová. "Pro soudce a státní zástupce by měla platit stejná pravidla, pokud jde o platy, a to oběma směry. Pokud návrh na snížení platů státních zaměstnanců nebyl přijat, jde pro soudce o řešení nespravedlivé," uvedla ministryně.

Ministerstvo financí, které snížení platů ve vládě prosadilo, trvá na svém. "Stále si stojíme za názorem, že situace s rozpočtem je taková, že objem prostředků na mzdy by měl být zmenšen," říká Ondřej Jakob, mluvčí ministerstva. Resort chce snížit platy i manažerům ve státních a polostátních podnicích jako ČEZ či České dráhy.

Za úsporami si stojí i Fischerova vláda, a tak soudcům zbývá jediné – obrátit se na soud.

"Pokud náš dopis nezabere, mohou se jednotliví soudci a státní zástupci rozdílu čtyř procent domáhat u soudu. Ten by předložil žádost k posouzení Ústavnímu soudu," vysvětluje Tomáš Lichovník, prezident SU. U něj už soudci v minulosti uspěli s argumentem ohrožení nezávislosti soudců. Počátkem tisíciletí jim stát například musel vrátit zrušené 13. a 14. platy za dva roky zpětně.