Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Soudy mění přístup ve sporu o nájmy

  1:00aktualizováno  1:00
Majitelé domů, kteří volají po zrušení regulace nájmů a jiných výhod nájemníků, se dřív než u vlády dočkají pochopení u soudů. Doposavad soudy odmítaly jejich žaloby většinou s tím, že když neexistuje zákon o nájemném, nejde činže ani zvýšit.
Dům, hypotéka, byty

Dům, hypotéka, byty | foto: iDNES.cz

V řadě rozsudků sice soudci uznávají, že nastavení regulovaného nájemného, které už tři roky stagnuje, je protiústavní, ale dodávají, že s tím nejde nic dělat.

V Praze se objevil první pokus o nápravu.

Městský soud, který řeší spor majitele činžovního domu s jednou z jeho obyvatelek, se obrátil na nejvyšší autoritu - Ústavní soud. Chce po něm, aby omezil ochranu nájemníků, kterou mají dnes zaručenu podle zákona.

Navrhuje Ústavnímu soudu, aby zrušil většinu z paragrafů občanského zákoníku, chránící nájemníky a znevýhodňující majitele bytů. Pokud by vyhověl, nebyly by možné převody nájmů, v praxi často uplatňované jako dědění dekretů na byt s regulovaným nájemným.

Sdružení nájemníků nesouhlasí
Lidé by také nesměli měnit byty bez souhlasu majitele, a ten by naopak už neměl povinnost zařídit náhradní bydlení vystěhovaným nájemníkům. K výpovědi nájemníka z bytu by také nemusel mít předem souhlas soudu.

"Je to krok správným směrem. Konečně se objevují soudci, kteří se dopouštějí normálního myšlení. Podle mě je narovnání pravidel hry mezi nájemníky a pronajímateli důležitější než samotná deregulace cen," říká bývalý předseda Ústavního soudu Vojtěch Cepl.

Nechce však předjímat, jak by mohli ústavní soudci v novém složení rozhodnout. "Pravidlem by mělo být, že nájem je dočasný, založený na smlouvě. Ať už skončí to dnešní kvazivlastnictví nájemníků. Lidé mění byty, jako by jim patřily, obchoduje se s dekrety a obecně se to toleruje. To je strašná cesta ke korupci," říká Cepl.

Sdružení nájemníků pražský případ vidí jako hrozbu, ale tvrdí, že by vyškrtání částí zákona poškodilo také pronajímatele. "Je to úplně absurdní návrh, víme o něm. Domnívám se, že takovou cestou Ústavní soud nepůjde. Nebylo by to výhodné ani pro majitele. Dotklo by se to i činží. Posunuly by se klidně na úroveň z 50. let, kdy se mnohé vztahy zakládaly," říká Stanislav Křeček, poslanec a člen vedení Sdružení nájemníků.

Vztah mezi majitelem a nájemníkem je nevyvážený
Majitel domu, kterému svitla naděje u soudu, nechce zatím vystupovat v médiích ani zveřejnit jméno nájemnice či soudců, kteří jeho případ řeší. Obává se, že by je vystavil velkému tlaku veřejnosti a politiků.

"Vidím to jako pomalý obrat v rozhodování soudů. Také už ten neblahý stav trvá tři roky. Soudkyně uznaly, že vztah mezi pronajímatelem a nájemcem je velmi nevyvážený. Zrušením těch ustanovení by se stali rovnoprávnými subjekty," říká jeho advokát Stanislav Němec.

Mírnější cestou se k oslabení ochrany nájemníků snaží dostat někteří poslanci. "Připravujeme novelu zákoníku, která nahrazuje stejné paragrafy. Dáváme tam ochranné lhůty. Například roční, než by zaniklo právo na převod nájmu. Zrušit ty paragrafy úplně by bylo velmi razantní," myslí si poslanec Tomáš Vrbík.

Autoři:Nejčtenější

Prodavači jsou dražší než vysokoškoláci. Anomálie však dlouho nevydrží

(ilustrační snímek)

Současný trh práce zažívá anomálie v odměňování. Kdo hledá práci, může si u dané firmy říct víc, než mají stávající...

Kaufland na pranýři. Zákazníci si stěžují na chybějící zboží i dlouhé fronty

(Ilustrační snímek)

Kaufland prožívá těžké období. Na jedné straně se snaží otočit vnímání lidí, že je „jen levný“, na druhé straně bojuje...Problémy vyřešíme, chce to ale čas, říká finanční ředitel Kauflandu

Finanční ředitel Kauflandu Jan Stupka obsluhoval zákazníky u pokladny na...

Finanční ředitel Kauflandu Jan Stupka (54) působí v tomto německém obchodním řetězci, kde je zvykem rozhovory...

Na jižní Moravě jsou vyšší mzdy než v Praze. Firmy si přetahují lidi

Ilustrační snímek

Platy na jižní Moravě jdou do extrému, firmy totiž dorovnávají nejvyšší platy konkurentů. Hospodářská komora před...

Motýlí efekt a duha na českých bankovkách. Podívejte se na nové prvky

Státní tiskárna cenin představila nové ochranné prvky, které budou na...

Státní tiskárna cenin slaví devadesát let od svého vzniku. Významné jubileum spojila s unikátní výstavou cenin, kde má...

Další z rubriky

Hladové české firmy posílí tisíc Filipínců, pracantů s dobrou angličtinou

Filipínský dělník

Do Česka má letos prostřednictvím vládního programu na zaměstnávání cizinců přijet tisíc Filipínců. Budou vítanou...

Čechům chutnají biopotraviny čím dál víc, předloni za ně dali 2,5 miliardy

Byznys s biopotravinami v Česku dál roste. Lidé za ně v roce 2016 utratili 2,55 miliardy korun, obrat firem přesáhl...

Podezřele levné stavební nabídky budou mít utrum, stát víc ocení kvalitu

Asfaltér Josef Horák pracuje jako řidič finišeru na dostavbě dálnice D8 u...

Úředníci ministerstva dopravy dostanou manuál, který by je měl upozornit na podezřele nízkou cenu ve výběrových...

Najdete na iDNES.cz