Spoření na důchod v soukromých fondech bude výhodné jen pro někoho.

Spoření na důchod v soukromých fondech bude výhodné jen pro někoho. | foto: Profimedia.cz

Soukromé penzijní fondy se nejvíc vyplatí mladým s vyššími příjmy

  • 136
Příští rok spustí banky kampaň přesvědčující o výhodnosti spoření v nových penzijních fondech. Ne každému se ale vyvedení peněz do soukromých fondů vyplatí. Nejvýhodnější je pro mladé ženy s vyššími příjmy a podnikatele. Starším lidem s nižšími příjmy se více vyplatí státní penze.

Pro celý finanční sektor je penzijní reforma, kterou dnes má schvalovat Sněmovna, obrovskou příležitostí sáhnout si každý měsíc na pět procent vyplácených mezd a mít z nich provizi až do vaší smrti. V případě pozůstalostní penze i po ní. Rozhodnutí o částečném přestupu od státní k soukromé penzi je skutečně na celý život – nejde vrátit.

Faktem však je, že nikdo nemůže předem vědět, kolik na reformě přesně vyděláte či proděláte. Pokud uslyšíte opak, nepodepisujte a utíkejte. Lze však určit několik typů lidí, kteří by (ne)měli o částečném opuštění státních penzí přemýšlet.

Základní rada je stejná jako název filmu Juraje Jakubiska "Lepšie byť bohatý a zdravý ako chudobný a chorý". Lidem s podprůměrným příjmem (pod 25 tisíc měsíčně) se odchod ze systému státních penzí téměř nikdy nevyplatí.

Spočítejte si, jestli se vám spoření v soukromých fondech vyplatí

Výjimkou by byl případ, kdy jejich fond bude dosahovat vyššího než tříprocentního zhodnocení (po odečtení všech poplatků a inflace). Státní penze jsou totiž extrémně solidární. Čím nižší příjem, tím je státní penze výhodnější.

Soukromé fondy budou výhodnější pro mladší a podnikatele

Druhým dělítkem je věk. Čím mladší jste, tím větší šanci máte, že ve fondech vyděláte víc. A naopak. Lidé nad padesát by si měli odchod do fondů rozmyslet i při velmi vysokém příjmu. Čistě tabulkově se odchod sice vyplatí, ale funguje zde tržní riziko: před penzí může přijít propad, ztracená dekáda, jakou zažili Japonci či teď zažívají Američané. Nebudete mít čas a nervy vyčkat na obrat.

O fondech by měli více přemýšlet podnikatelé. Těm stát umožní vyvést tři z 6,5 procenta důchodového pojištění, tedy téměř polovinu z celého odvodu. Penze od státu se jim sice sníží, ale rozhodně ne o polovinu.

Soukromé penze (stejně jako státní) budou za jinak stejných podmínek výhodnější pro ženy než pro muže. Dožívají se vyššího věku, avšak podle nedávného rozhodnutí evropského soudu k tomu nebudou smět fondy (pojišťovny) přihlédnout.