Dětem hrozí přehřátí, udušení, uškrcení nebo uvíznutí. Ilustrační foto

Dětem hrozí přehřátí, udušení, uškrcení nebo uvíznutí. Ilustrační foto | foto: Adolf Horsinka, MAFRA

Spánek dětí bude bezpečnější, výrobce čekají přísnější normy

  • 19
Nová pravidla nás nezaskočí, tvrdí tuzemští výrobci dětských věcí na spaní. Matrací, mantinelů, přikrývek a dalšího zboží by se měly v budoucnu týkat přísnější požadavky na bezpečnost a kvalitu. Podle Evropské komise totiž došlo v dětských postýlkách v letech 2005 až 2007 k 17 tisícům zranění.

Za rizikové předměty označila Komise matrace, mantinely, závěsné postýlky, přikrývky a spací pytle. Dětem v nich hrozí přehřátí, udušení, uškrcení nebo uvíznutí. Ze špatně zkonstruovaných postýlek může kojenec i vypadnout.

Evropská unie proto navrhuje zpřísnit normy. Matrace by měly mít takové parametry, aby mezi nimi a postýlkou zůstávalo minimum prostoru. Postranice by od sebe neměly být příliš vzdálené. U peřin a spacáků chce Komise zakázat jakékoliv šňůrky nebo odnimatelné části.

"V případě mantinelů by nemělo hrozit, že do smyček uvízne hlava nebo krk dítěte. Zakázané budou také šňůrky, které by se mu mohly omotat okolo krku. Výrobci by se rovněž měli vyhnout smyčkám nebo šňůrkám, které se budou nacházet na dosah dětských rukou," vysvětluje Margarita Nikolova, tisková mluvčí Evropské komise.

Reklamací je u nás málo

Čeští výrobci zatím o zpřísnění norem nevědí. Většina výrobců, které redakce iDNES.cz oslovila, však věří, že je nová pravidla nijak významně nezasáhnou. S vyřazováním nevyhovujícího zboží nebo s navyšováním výrobních nákladů nepočítají.

V roce 2009 provedla Česká obchodní inspekce jedenáct kontrol, závady zjistila při pěti z nich. Týkaly se porušení předpisů o českých návodech, o řádné informaci o výrobku nebo informaci o odpovědnosti za vady. Stížností zákazníků bylo málo. V letošním i loňském roce podali pouze jednu reklamaci. Inspektorát obě vyhodnotil jako neoprávněné.

"Při zajištění bezpečnosti a kvality vycházíme z předepsaných kontrol mezinárodního varovného systému Rapex," říká tiskový mluvčí České obchodní inspekce Tomáš Vozáb.

Podle právníka Sdružení obrany spotřebitelů Jiřího Žůrka hrozí nebezpečí především u plastového zboží dovezeného z Asie. "Problémem může být hlavně množství škodlivých látek. Také nikdy nevíte, zda tam nějaký certifikát o kvalitě jenom nenalepili," uvádí pro iDNES.cz. Na vadné zboží určené pro děti si podle něj Češi občas stěžují, přesná čísla však Žůrek nemá k dispozici.

Češi se zatím nebojí

"Všechny naše výrobky jsou atestované," tvrdí Helena Rousková, která v Česku provozuje výrobu dětských přikrývek. Také další podnikatelé říkají, že berou pouze certifikované materiály a na kvalitu svého zboží dohlížejí.

"Normy máme už dávno přísně dané. U postýlek provádíme testy na tuhost bočnice, na barvu, plast nebo rošt. Matrace zase musí mít protiroztočovou ochranu," říká Jiří Pešek ze společnosti Svět postýlek.

"Česká inspekce k nám chodí pravidelně, stejně tak další kontroly," uvádí Zdzislaw Krajewski, prodejce postýlek značky Scarlett. Evropská unie by se podle něj měla zaměřit spíše na osvětu. "V bezpečnostních normách není moc co měnit," dodává.

Návrhy Komise nyní projednává Evropský parlament a Rada Evropské unie. Pokud je odsouhlasí, začnou platit zhruba za dva roky. Opatření spojená s věcmi na spaní jsou jen jedněmi z řady bezpečnostních norem, které chce Evropská komise u výrobků pro děti zavést. V červnu 2009 schválila přísnější pravidla pro dětské koupací předměty, na programu jsou také normy pro vysoké židličky nebo přídavné sedačky.

Jaké změny čekají dětské výrobky na spaní
výrobek  změna nebezpečí
matrace nutné takové rozměry, aby mezi ní a postýlkou nevznikaly mezery dítě může v mezeře uvíznout nebo se udusit 
přikrývky, spacáky nesmí obsahovat žádné šňůrky nebo smyčky  může dojít k zaškrcení dítěte 
  musí být jasně uvedeno, pro jakou teplotu jsou určené  hrozí přehřátí dítěte 
mantinely v blízkosti dětské hlavičky, krku a rukou nesmí být žádné šňůrky nebo smyčky  pokud se do nich dítě zamotá, může se zaškrtit
  nesmí obsahovat malé odnimatelné části  děti je mohou oddělit a spolknout 
závěsné postýlky  musí být stabilní  dítě se při pohybu může zranit nebo vypadnout 
  postranice od sebe nesmí být příliš vzdálené  může se mezi ně vklínit hlavička nebo jiná část těla dítěte
Zdroj: Evropská komise