Na prodej jsou domy po zkrachovalých developerských a stavebních firmách nebo

Na prodej jsou domy po zkrachovalých developerských a stavebních firmách nebo byty, jejichž majitelé nezvládali splácet vysoké hypotéky. Ilustrační snímek zachycuje španělský stavební boom | foto: Profimedia.cz

Španělské banky vyprodávají domy za polovinu, zájem mají i Češi

  • 155
S tím, jak ceny nemovitostí ve Španělsku klesají, se tamní banky začaly zbavovat nechtěných realit stůj co stůj. A lákají i zahraniční kupce. Ceny jsou nižší o třetinu, ale někde jdou ještě dále. Některé nemovitosti jsou tak levnější než srovnatelné v Česku. A Češi o ně mají zájem.

"Průměrná sleva u našich nemovitostí je třicet procent proti loňské ceně," uvedla pro MF DNES mluvčí největší španělské banky Santander Julia Hayley.

"Prodáváme většinou jednotlivcům a ne investorům," upřesnila mluvčí s tím, že nyní mají v nabídce šest tisíc nemovitostí na webu altamirasantander.com.

Tato bankovní skupina prodala loni za celý rok 8 536 domů a bytů a letos za první půlrok už 6 200 domů a bytů, a to celkem za 1,4 miliardy eur. V průměru stálo jedno bydlení v přepočtu pět milionů korun.

Podle realitních makléřů jsou k mání nemovitosti i levněji než v Česku a snad i proto byla banka velmi ochotná odpovědět rychle i zahraničnímu novináři a v době dovolených.

Španělské banky se jinak připravují na finální kolo odpisů, kvůli kterým žádá španělská vláda Evropu o půjčku na rekapitalizaci bank.

Může se hodit

Vyberte si z nabídky zahraničních nemovitostí na reality.iDNES.cz.

"Nemovitosti většinou nakupují Španělé, ale někdy i cizinci. Altamira se právě napojila i na evropské realitní servery, aby se nemovitosti snadněji dostaly k zahraničním kupcům," dodala mluvčí banky Santander.

Druhá největší banka BBVA oznámila, že prodá za cenu, za kterou někdo koupí. "Každý měsíc upravíme ceny, abychom rozběhli prodej," prohlásil v úterý šéf BBVA Angel Cano.

Drží nemovitosti, pozemky i zpola postavené domy za takřka devět miliard eur. Jsou to domy po zkrachovalých developerských a stavebních firmách nebo byty, jejichž majitelé nezvládali splácet vysoké hypotéky.

Britští i čeští penzisté

Velké slevy potvrzuje i realitní kancelář VIVA, která sídlí ve Španělsku. "Reality, které prodávají banky, mívají třicetiprocentní slevu, ale někdy i více než 50 procent," přiblížila pro MF DNES Martina Heynemann z vedení realitky VIVA zaměřené na pobřeží Costa del Sol.

Jejich agentura má s bankami smlouvu o prodeji. A dělá si jako správný obchodník reklamu: "Nikdy nebyla vhodnější doba pro nákup nemovitostí, ceny jsou nyní níže, než byly před deseti lety."

Podle ní to, čeho se zbavují banky, se z větší části hodí pro místní, protože to není v turistických lokalitách. "Ale 30 procent nabídky je pro cizince atraktivní," upozorňuje.

Španělsko bylo dlouho druhým domovem britských nebo německých seniorů, Floridou evropských penzistů. I to byl jeden z hlavních důvodů, proč ceny realit ve Španělsku vyskočily v posledních letech na trojnásobek, až kvůli finanční krizi bublina před čtyřmi lety praskla.

Zájem seveřanů o jih však očividně nepohasl. VIVA hlásí, že čtvrtinu realit stále prodává Britům, ale klientela se hlásí z dalších osmi zemí včetně Skandinávie, Francie, Belgie, ale i zákazníků z Ruska a východní Evropy. Měsíčně prodají ve Španělsku na třicet realit.

I Lucie Pilipová, která řídí realitní kancelář Mediterránea, popisuje, že podobný trend dorazil do Česka zhruba před rokem a půl. Češi si jih také oblíbili jako druhý domov. Podle ní jde převážně o podnikatele, kteří prodali své firmy a mají před penzí.