Španělsko, Madrid

Španělsko, Madrid | foto: Stanislav Holec, iDNES.cz

Španělsko očekává nezaměstnanost 20 procent

  • 12
Dva lidé z deseti ve Španělsku už brzy nemusí mít práci. Takové zhoršení předpovídá ministr práce Celestino Corbacho. Ve druhém čtvrtletí dosáhla nezaměstnanost v zemi, kde je už tradičně jedna z nejhorších v Unii, 17,9 procenta.

"Španělské problémy s vysokou mírou nezaměstnanosti jsou notoricky známé. Současná krize vrátila španělský trh práce tam, kde byl ještě před několika lety," uvedl analytik společnosti Cyrrus Marek Hatlapatka.

Ministr řekl, že míra nezaměstnanosti se bude pravděpodobně dál zvyšovat a že by v nejbližší době mohlo být bez práce 20 procent práceschopných lidí. Hlavním důvodem je podle něho přistěhovalectví.

"To jistě není celá pravda, důvody jsou hlubší. Souvisí jednak s regulací pracovního trhu a sociálním systémem, ale také se splasknutím realitní bubliny, což dopady současné globální ekonomické recese ještě prohlubuje," dodal Hatlapatka.

V době finanční krize je také Španělsko zemí, kde nejvíce klesají prodeje aut. Na přelomu roku se nových vozů prodávalo na Pyrenejském poloostrově o polovinu méně než loni.

  Země EU s nejvyšší nezaměstnaností (červenec 09)
 Španělsko  18,5 %
 Lotyšsko  17,4 %
 Litva  16,7 %
 Estonsko  13,3 % (červen)
 Irsko  12,5 %
 Slovensko  12 %
 Maďarsko  10,3 %
 Francie  9,8 %
 Portugalsko  9,2 %
 Finsko  8,7 %

Španělská vláda v poslední předpovědi počítá s růstem nezaměstnanosti na toto čtvrtletí na maximálně 18,9 procenta, ve druhém čtvrtletí byla o procento nižší.

Ministr řekl, že s růstem nezaměstnanosti na 20 procent nepočítal, ale nyní ji nevylučuje. Takový scénář se podle něj může naplnit, pokud bude pracovní síla narůstat tak rychle jako v posledních letech.

Počet pracovních sil se ve Španělsku loni zvýšil o více než 600 tisíc lidí, z valné části právě kvůli přistěhovalectví. Oficiální statistiky ale ukazují, že do Španělska už v poslední době směřuje méně lidí.

Důvodem je hlavně úbytek pracovních míst, která byla pro cizince atraktivní. Taková místa se nabízela hlavně ve stavebnictví a službách.

Dvouciferná nezaměstnanost je také v Lotyšsku, Litvě, Maďarsku, na Slovensku a v Irsku.