Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Španělsko patří do G8, tvrdí studie

  11:16aktualizováno  11:16
Španělské ekonomice se daří skvěle. Je dokonce výkonnější než kanadská. A proto by by Španělé měli rozšířit skupinu G8, tvrdí analýza Nadace finančních studií španělského ekonomického ústavu. Zároveň upozorňuje, že cesta mezi osm nejvyspělejších není vůbec snadná.
Španělsko. Ilustrační foto

Španělsko. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

"Nadace finančních studií podpoří přítomnost Španělska ve skupině osmi nejprůmyslovějších zemí," uvedl ústav, jehož čestným předsedou je španělský premiér José Luis Zapatero, na schůzce své správní rady.

Španělům se letos daří skvěle, na rozdíl od ostatních velkých evropských ekonomik. Díky tomu se proti očekávání zvedl i rozpočtový přebytek, kterému pomohly příjmy z daní.

Podle Zapatera se tak země zařadí po bok států jako Finsko, Dánsko či Švédsko. Jejich výsledky kontrastují s hospodařením Francie, Německa či Itálie, jejichž schodek letos podle predikce Evropské komise zřejmě znovu překročí povolená 3 % HDP.

Ve třetím čtvrtletí španělská ekonomika vzrostla meziročně o 3,5 procenta a nezaměstnanost klesla na 8,4 procenta, což je vůbec nejnižší číslo od roku 1979.

Výborné výsledky podávalo Španělsko i loni. Podle červencového žebříčku Světové banky, který státy řadí podle HDP, se Španělsko dostalo před Kanadu a stalo se osmou největší ekonomikou světa. Nic na tom nezměnila ani revize velikosti čínské ekonomiky z minulého týdne, která dostala Čínu na šesté místo před Itálii.

Základem G8 je seskupení G7, sedmi největších západních ekonomik - USA, Japonska, Německa, Británie, Francie, Itálie a Kanady. Z politických a vojenských důvodů se k nim na politických jednáních připojuje Rusko.

Autor španělské studie Luis Ravina připouští, že tento klub má tendenci mít co nejméně členů. Hlavní překážkou vstupu Španělska je to, že G8 by se tím nestala na světové scéně reprezentativnější a pouze by se rozšířila o dalšího člena EU.

Navíc se objevuje argument, že eurozóna, kam patří Francie, Německo, Itálie i Španělsko, by měla mluvit jedním hlasem, připomíná studie.

Premiér Zapatero v projevu na schůzi vedení ústavu neřekl, zda podporuje nárok Španělska být v G8. Poznamenal jen, že vznik nových ekonomických mocností Asie význam tohoto seskupení snižuje.

"Španělsko potřebuje přemýšlet o roli, kterou musí ve světě hrát a o druhu institucí, které potřebujeme a chceme," řekl premiér.

Autoři: , ,


Nejčtenější

Falešný „smažák“, pangas místo candáta. Restaurace dál klamou zákazníky

Smažené sýry restaurace občas nahradí takzvanými analogy, které se méně...

Klamání hostů náhražkami potravin z restaurací nemizí. Místo Plzeňského Prazdroje dostávají zákazníci pražského podniku...

Dostanu o 5 Kč na hodinu navíc? Beru. Firmy tápou nad odchody zaměstnanců

Ilustrační snímek

Potravinářské řetězce, sklady nebo pošta mají jedno společné: až třetina zaměstnanců tam nevydrží déle než rok. Nemají...KVÍZ: Maturita z piva. Vyzkoušejte se, jak znáte značky, hospody i pijany

Šikovný hospodský umí načepovat hladinku, šnyt i mlíko.

V předchozím pivním kvízu jsme vás zkoušeli hlavně z výroby piva, tentokrát to bude více ze života - co pijeme, jak to...

ČSA se vracejí do minulosti. Aerolinky vymění flotilu airbusů za boeingy

Ilustrační snímek

České aerolinie čeká během následujících měsíců velká výměna provozovaných letadel. Do dvou let mají ve flotile...

Mám obavu, že přijde nová světová hospodářská krize, varuje Zeman

Prezident Miloš Zeman při setkání se zástupci německých firem, které investují...

Prezident Miloš Zeman se obává další světové hospodářské krize. Podle něj za každou takovou krizí stojí „blbost...

Další z rubriky

Lesy ČR vyhlásí tendr 2019+, soutěží se o zakázky za více než miliardu

Lesníci z Lesů ČR ukázali přípravu lapáků na boj s kůrovcem.

Státní podnik Lesy České republiky vyhlásí ve středu tendr 2019+ na lesní práce a prodej dřeva. Tendr bude rozdělen na...

Černá a bílá půda? Jihoafrický prezident chce vrátit pozemky černochům

Cyril Ramaphosa byl svého času chráněncem Nelsona Mandely, nyní směřuje do...

Jihoafrický prezident plánuje, že napraví křivdy koloniální minulosti a předá půdu vlastněnou bělochy do rukou...

PŘEHLEDNĚ: Kolik stát vyplatí na důchodech a kde žije nejvíc penzistů

Ilustrační snímek

Česká republika vyplácela v tuzemsku v minulém roce celkem 3,5 milionu důchodů, dalších téměř 100 tisíc mířilo do...Najdete na iDNES.cz