Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Španělsko: temperamentní vinařská velmoc

  10:02aktualizováno  10:02
Záplava krabicových vín španělského původu vynesla u nás počátkem devadesátých let této zemi nálepku producenta levného, podřadného zboží. Pravda však je, že za touto řekou nic neříkající, byť neškodné průmyslové kapaliny existuje druhý, docela odlišný svět.
Víno

Víno - Víno | foto: Profimedia.cz

V něm si tisíciletá tradice podává ruku s moderní dobou a kvalitní víno je uctíváno ve všech svých podobách.

Spolu s Francií a Itálií tvoří Španělsko triumvirát klasických vinařských velmocí Starého světa. Každá z těchto tří zemí disponuje přibližně jedním milionem hektarů vinic, čímž staví ostatní evropské země do role vinařských trpaslíků.

V množství produkce zůstává Španělsko za svými sousedy přece jen o trochu zpět vzhledem k nižší výnosnosti řídce osázených vinohradů v suchých, málo úrodných oblastech. Disponuje však rovněž záviděníhodnou pestrostí přírodních podmínek zahrnujících výrazné klimatické odlišnosti, rozdílné nadmořské výšky, různé půdní typy i geologické profily. Jak daleko je z Pyrenejí k branám Afriky!

Koho nedokáže ohromit představa vinic svou rozlohou padesátinásobně převyšující plochu našich vinohradů, ten může přičíst neuvěřitelných 600 druhů odrůd vinné révy, jež lze ve Španělsku nalézt, a navíc jeden světový primát - nejpěstovanější světovou odrůdou není totiž ani Chardonnay, ani Cabernet Sauvignon, ale bílý španělský Airén.

Rozdělení španělských vín staví na "románském" přístupu spojujícím charakter vína s povahou oblasti, kde vzniklo. Její jméno je také spolu s názvem výrobce prvním orientačním bodem na etiketě.

Také klasifikační zatřídění odpovídá zvyklostem klasických vinařských zemí.
Nejnižší kvalitativní stupeň představuje stolní víno, Vino de Mesa, následované Vino Comarcal a Vino de la Tierra (zemské víno, obdoba francouzského Vin de Pays).

Nejvyšší nároky jsou kladeny na výrobu vína v oblastech označených jako Denominación de Origen (DO). Je jich dnes už téměř šedesát a jedna jediná mezi nimi, slavná Rioja, nese samostatný statut DOC - Denominación de Origen Calificada.

V koutku základní vinařské španělštiny je nutno si osvojit výraz bodega, označující především sklep, ale přeneseně rovněž výrobní závod, termín cosecha či vendimia znamenající rok sklizně a škálu stupňů poměrně šikovně udávajících očekávaný potenciál vína v souvislosti s délkou jeho zrání v dubovém sudu a lahvi.

Od nejlehčího mladého vína joven přes sin crianza, crianza až po těžší vína s označením reserva a gran reserva. Právě otázka vyzrávání vína před jeho uvedením na trh hrála ve španělském vinařství vždy mimořádnou roli a v minulosti nebývala výjimkou vína zrající ve vinařově sklepě přes pětadvacet let.

Každá sklenice dobrého španělského vína v sobě nese temperament obyvatel Pyrenejského poloostrova. Dokáže vyvolat představu ohnivého rytmu andaluského flamenca i napětí koridy z katalánských arén. Může zrcadlit zlatý lesk Alhambry stejně tak jako klidnou hladinu Guadiany nebo horký vzduch nad rozpálenými pláněmi La Manchy.

Přivábí zpět vzpomínku na malebná horská údolí Asturie, přístavní ruch Cádizu či - a to nejspíše - rozlehlé pláže Costa Bravy. Je z čeho vybírat: od sherry až po vychlazenou šumivou Cavu. Pohled do jazykového průvodce nabízí jednoduchý návod. Sí, me gustaría una botella. Ano, dal bych si láhev.

Autoři:


Nejčtenější

Bílí tygři budou muset pryč, říká ředitel liberecké zoo

Šéf liberecké zoo David Nejedlo prožívá těžké časy.

Ředitel Zoo Liberec David Nejedlo zastává názor, že zoo se nemá veřejnosti podbízet – s divokými zvířaty se na fotkách...

Létají v noci a většími letadly. Letiště Praha začalo trestat za hluk

Airbus A380.

V okolí pražského letiště roste hluk vinou některých dopravců. Ti používají například jiná letadla, než by měli, a také...10 LET OD KRIZE: Místo práce jsme stříleli vrtulníky, říká bývalý bankéř Lehmanů

Nik Storonsky, zakladatel a šéf britského bankovního start-upu Revolut.

Před deseti lety oběhly celý svět fotky bankéřů, jak s papírovými krabicemi vyklízejí své kanceláře na Wall Streetu....

Pět týdnů dovolené, vyšší mzdy a kratší pracovní týden, požadují odbory

Předseda ČMKOS Josef Středula na shromáždění odborářů před začátkem...

Na třináct set odborářů z celé republiky přijelo v úterý do Prahy, aby formulovali své požadavky. Chtějí zvýšení mezd o...

Pojištění proti pokutám je přitěžující okolnost, rozhodl Nejvyšší správní soud

policie radar měření rychlost celostátní akce

Uzavření pojistky proti pokutám může být ve správním řízení bráno jako přitěžující okolnost, upozornil deník Právo na...

Další z rubriky

Robotů se nebojme, dají nám víc práce, tvrdí Světové ekonomické fórum

Obchod Robot Cache

Díky technologickému pokroku může ve světě vzniknout do poloviny příštího desetiletí dvojnásobný počet pracovních míst,...

Cestovky už plní fond miliony, zaplatí se z něj kompenzace klientům

Ilustrační snímek

Cestovní kanceláře nalily do garančního fondu první platby na kompenzace klientům při krachu. Aktuálně je v něm 12...

Rozpočtová rada kritizuje schodek rozpočtu, má být ve výši 40 miliard korun

Eva Zamrazilová šéfka Národní rozpočtové rady

Národní rozpočtová rada nepovažuje za současné ekonomické situace schválení státního rozpočtu na příští rok se schodkem...

Najdete na iDNES.cz