Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Španělsko vévodí evropskému exportu zvířat. Metody má kruté, říkají aktivisté

  12:00
Díky rozmachu obchodu se Španělsko v posledních deseti letech stalo největším evropským vývozcem skotu v Evropě a druhým největším vývozcem ovcí hned po Rumunsku. Minulý měsíc zaznamenal španělský export živých zvířat svůj historický vrchol. Způsobila to zvýšená poptávka po jatečních zvířatech pro Svátek obětování Íd al-Adhá, který se koná v červenci a slaví ho celý muslimský svět.

Lidé protestují proti surovému zacházení se zvířaty ve španělském přístavu Cartagena. Právě odtud země loďmi exportuje miliony kusů jatečních zvířat převážně na Blízký východ. (27. února 2021) | foto: Profimedia.cz

V přístavu Cartagena je sedm hodin ráno a nákladní loď Jouri, která převáží dobytek, se připravuje k nakládce. Na místo přijíždějí desítky nákladních aut plných hlučného dobytka. Vozy stojí ve frontě a čekají nejprve na zvážení, teprve pak se jejich náklad přeloží na loď.

Turisté, kteří navštěvují zdejší římské zříceniny a nedaleké pláže, by jen stěží uhodli, že se španělský region Murcia v tichosti stal jedním z největších hráčů v celosvětovém obchodu s živými zvířaty. Spolu s Tarragonou, dalším španělským přístavem vzdáleným asi 500 kilometrů severně, je Cartagena jediným zařízením svého druhu ve Španělsku, které má povolení k odesílání živých zvířat po moři, píše list The Guardian.

V posledních pěti letech přístav v Cartageně vypravil na lodích více než tři miliony kusů hospodářských zvířat. Místem vykládky byl většinou Blízký východ nebo severní Afrika. V roce 2020 dosáhl obchod obratu téměř 500 milionů liber (14,6 miliardy korun).

Zemi pomohla Austrálie

Španělsku v dobré obchodní bilanci napomohla především Austrálie. Tamější zpřísnění pravidel pro chov hospodářských zvířat v zemi, která je už roky dalším významným vývozcem hospodářských zvířat, bylo pro Španělsko velkou vzpruhou. Od jejich zavedení v roce 2011 přestali protinožci obchodovat se Saúdskou Arábií a Libyí, obě země jsou nyní spolu s Libanonem a Jordánskem hlavními destinacemi pro ovce a skot ze Španělska.

„Když se někdo stáhne z trhu, okamžitě přijde někdo jiný, aby zaplnil prázdné místo,“ říká Olga Kikouová, manažerka pro evropské záležitosti organizace Compassion in World Farming. Dodává, že Španělsko bylo ochotné udělat přesně to. Sama teď ale vede kampaň za zpřísnění předpisů EU týkajících se dobrých životních podmínek hospodářských zvířat.

V rumunském přístavu se převrátila loď, záchranáři vyprošťují 14 tisíc ovcí

Španělsko je ideálním místem pro výkrm zvířat, říká organizace. Poukazuje na relativně nízké náklady na krmivo a v rozsáhlý prostor, který mají zvířata k dispozici.

Mnoho kusů jatečního skotu jsou telata samčího pohlaví nechtěná mlékárenským průmyslem, ta se do Španělska dostávají z celé Evropy. Zároveň však aktivisté mají výhrady ke způsobům, jakým se se zvířaty zachází.

Lidé slyší, co auta vezou

V loňském roce se z Cartageny vyvezlo téměř 400 tisíc zvířat, z celého Španělska pak celkem 534 tisíc kusů. Kamiony z farem z celé země přivážejí náklad přímo do jedné ze sekcí přístavu, která je pro veřejnost uzavřena. Teprve když nákladní auta přijedou a čekají na otevření přístavu na nedaleké čerpací stanici, až hluk zevnitř návěsů napoví nezasvěceným, co auta vezou.

Ochránci zvířat dodávky bedlivě sledují. Používají teleobjektivy k hledání důkazů o porušování pravidel EU a každý prohřešek hlásí. Mezi ně patří například špatné zacházení vedoucí k zranění při nakládce a vykládce, špatné podmínky uvnitř nákladních vozů nebo plavidel obecně či týrání zvířat.

„Většina lidí ani nechápe, proč se dnes zvířata transportují v autech. Prostě to nedává smysl. Je to zbytečná krutost, která dříve nebo později bude znamenat konec tohoto odvětví,“ říká Gabriel Paun, ředitel organizace Animals International.

Hladoví 130 tisíc ovcí. Ucpaný Suez zvýraznil problém s převozem zvířat

Přestože veterináři zvířata před naloděním kontrolují v přístavech, podmínky na palubách lodí zůstávají z velké části velkou neznámou. Pouze Austrálie zveřejnila údaje o úmrtnosti při často několikadenních cestách zvířat. Aktivisté proto požadují, aby byla povinná přítomnost veterináře na plavidlech zahrnuta do nové legislativy EU, která by měla být přijata do konce roku 2023.

Jen v loňském roce uhynuly během dvou týdnů na lodích stovky kusů skotu vyvezeného ze Španělska na dvou různých plavidlech. Lodě Karim Allah a Elbeik totiž na moři uvízly poté, co jim přístavy odmítly vstup do přístavů na Blízkém východě kvůli podezření na nákazu katarální horečkou ovcí.

Maso přes palubu

Loď Karim Allah vyplula z Cartageny s 895 kusy dobytka na palubě a do svých přístavů jí odmítly vpustit postupně Turecko, Libye a Tunisko. Po dvouměsíční cestě se tak musela vrátit zpět do Cartageny. Během této cesty uhynulo přes třicet kusů zvířat, ostatní veterináři počátkem března prohlásili za nezpůsobilá a musela se utratit rovněž. Stejný osud potkal i loď Elbeik s 1 789 kusy zvířaty na palubě. Když se plavidlo vrátilo do španělského přístavu, bylo již 179 zvířat mrtvých. Úřady musely následně utratit i zbývající zvířata.

Oficiální zpráva o případu lodi Elbeik popisuje nedostatek vody a potravy pro zvířata na palubě, špatně fungující krmné systémy, přeplněnost některých částí plavidla, porušování pravidel o maximální hustotě nákladu a celkové zanedbávání péče o zvířata ze strany posádky. Kapitán lodi se později také španělským úřadům přiznal, že posádka musela nejméně 169 kusů dobytka rozčtvrtit a maso hodit přes palubu do Středozemního moře.

S postoji španělských ochránců zvířat souzní i někteří politici. Poslankyně regionálního parlamentu v Murcii María Marínová uvedla, že levicová strana Unidas Podemos (Společně můžeme) navrhne nařízení, které zakáže obchod s hospodářskými zvířaty do třetích zemí a nahradí jej obchodem s masem zvířat poražených v Evropě podle evropských předpisů.

Široká politická podpora takového zákazu ve Španělsku však zůstává nepravděpodobná, tvrdí španělská Strana proti týrání zvířat. „Naše zemědělství má vysoký podíl na ekonomice země. Ve skutečnosti to bylo jedno z mála odvětví, které rostlo i během pandemie,“ uvedl v písemné zprávě jeden ze členů strany.

Podle Guillerma Díaze, poslance za španělskou liberální stranu Ciudadanos (Občané), by východiskem byla větší transparentnost. „Dokud lidé nebudou mít dostatečné informace o tomto obchodu, ten nebude pod žádným tlakem,“ říká. „Kdyby lidé věděli, jak se se zvířaty zachází, obrátili by se proti němu,“ uzavírá podle The Guardianu Díaz.

Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz

Autor:
  • Nejčtenější

Rohlík pro dítě, nákup do kočárku. Co v obchodě projde a kdy už hrozí právník?

13. dubna 2024

V obchodech platí pravidla, která občas zákazník nedodržuje. Někdy se navoní parfémem, aniž by...

Zlato místo bankomatu. Američané berou útokem zastavárny a zbavují se ho

15. dubna 2024

Vysoká cena zlata je pro mnohé jeho majitele jasným signálem, že právě nazrál čas jeho zpeněžení....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Za zmizení 12 miliard dolarů trest smrti. Vietnam potrestal historický podvod

12. dubna 2024  17:58

Za největší bankovní podvod ve vietnamské historii padl ten nejpřísnější trest. Rozsudek smrti si u...

Angličtina na železnici povinná nebude. Hromadný odpor přiměl Brusel ustoupit

9. dubna 2024

Strojvedoucí se s dispečerem nebo výpravčím nebude muset v nejbližších letech povinně bavit v...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Zlato raketově zdražilo. Mohou za to Spojené státy, Čína i Rusko

13. dubna 2024

Cena zlata pokořila historické rekordy a podle ekonomů se ještě zdaleka nemusí zastavit. Důvodem...

Balík je na cestě, uhraďte danou částku. Pošta varuje před vlnou podvodů

16. dubna 2024  13:21

Česká pošta v poslední době zaznamenala vlnu podvodů, při nichž je zneužito její jméno v podvodných...

Trhy jsou v pohotovosti. Navzdory íránskému útoku na Izrael ceny ropy nestouply

16. dubna 2024  13:12

Kvůli očekávané reakci Izraele na víkendový útok Íránu jsou finanční trhy v pohotovosti. Týká se to...

Do elektroenergetické soustavy půjde víc peněz. Zlepší se i její bezpečnost

16. dubna 2024  11:20

Investice tuzemských provozovatelů elektroenergetických soustav v příštích letech proti současnosti...

Čínské hospodářství v prvním čtvrtletí předčilo očekávání, stouplo o 5,3 procenta

16. dubna 2024  8:01,  aktualizováno  9:06

Čínský hrubý domácí produkt (HDP) v letošním prvním čtvrtletí meziročně stoupl o 5,3 procenta a...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Čechy poznám podle outdoorové módy. Nosí ji bohužel i ženy, říká Kerekes

Vica Kerekes (43) si postěžovala na to, že Češi nosí outdoorové oblečení často i na místa, která k tomu nejsou vhodná...

Náhle zemřel zpěvák Maxim Turbulenc Daniel Vali, bylo mu 53 let

Ve věku 53 let zemřel zpěvák skupiny Maxim Turbulenc Daniel Vali. Letos by se svou kapelou oslavil 30 let na scéně....

Rohlík pro dítě, nákup do kočárku. Co v obchodě projde a kdy už hrozí právník?

V obchodech platí pravidla, která občas zákazník nedodržuje. Někdy se navoní parfémem, aniž by použil tester, nebo...

Roman Šebrle ukázal novou lásku, s kolegyní z práce vyrazili do Málagy

Roman Šebrle (49) je po čase opět šťastně zadaný. Jeho partnerka se na Instagramu pochlubila společnou fotkou z...

Ve StarDance zatančí Vondráčková, Paulová, hvězda Kukaček i mistryně světa

Tuzemská verze celosvětově mimořádně úspěšné soutěže StarDance britské veřejnoprávní televizní společnosti BBC se už na...