Město Toledo ve španělské Kastilii

Město Toledo ve španělské Kastilii

Španělský region se přiblížil bankrotu, hrozí, že nebude mít na výplaty

  • 348
Španělskému regionu Kastilie-La Mancha, ve kterém leží město Toledo, docházejí peníze a někteří politici dokonce mluví o bankrotu. Lidovci, kteří převzali po socialistech místní vládu, varují, že příští měsíc nebude na výplaty pro 70 tisíc zaměstnanců.

O problémech v regionu se zmiňuje španělský list El País. I když je na tom autonomní oblast Kastilie-La Mancha s úsporami nejhůře, nemá potíže sama. Španělské regiony letos utrácejí více, než jim dovolují plány. Nejvíce nad rámec plánu utrácely kromě La Mancha také regiony Murcie, souostroví Baleáry a Katalánsko.

Kastilie-La Mancha

Region s dvěma miliony obyvatel je jednou ze 17 autonomních oblastí Španělska. Rozkládá se ve středu země, hlavním městem je Toledo. Největším městem je Albacete s téměř 170 tisíci lidmi. Region je známý zejména produkcí šafránu, česneku olivového oleje.

Na problémy s rozpočtem v autonomní oblasti Kastilie-La Mancha upozornila nyní nová vláda lidovců. Místní politik Vincente Tirado přirovnal situaci k úplnému bankrotu a varoval, že příští měsíc nebudou peníze na vyplacení 70 tisíc zaměstnanců. Kromě toho region dluží zhruba dvě miliardy eur, tedy okolo 50 miliard korun.

Odcházející socialistická vláda nicméně upozornila, že lidovcům zatím nedala do rukou žádné statistiky, ze kterých by tak špatný vývoj rozpočtu mohli vyčíst. Regionální finanční komisař María Luisa Araújo Chamorro se snažil uklidňovat prohlášením, že platy jsou zaměstnancům veřejné sféry garantovány a musí být vyplaceny.

Kastilie-La Mancha se podílí na hrubém domácím produktu Španělska zhruba 3,5 procenty a v žebříčku španělských autonomních regionů podle podílu HDP je zhruba v polovině.

Práci nemá každý pátý Španěl

Neuspokojivá finanční situace v regionech může být pro Španělsko bolestná v době, kdy eurozónou otřásají dluhové problémy. Část ekonomů si totiž myslí, že by se krize mohla přenést po Řecku, Irsku a Portugalsku i do Španělska. Zatím mnoho indicií ukazuje, že tamní ekonomika má ke zdravé daleko.

Země si před rokem odhlasovala přísné úspory a snižování deficitu, stále ji ale trápí vysoká dvacetiprocentní nezaměstnanost - práci nemá pět milionů lidí. Problémy má Španělsko se svými kampeličkami cajas, druhá největší Caja Madrid žádala před rokem vládu o pomoc. Podceňování restrukturalizace bank a hospodaření regionů byly ostatně důvody, proč letos agentura Moody´s snížila zemi ratingovou známku.

Míru přílišného zadlužení určuje trh

Objektivně neexistuje něco jako problematická míra zadlužení státu. Řecko ohrožoval bankrot, když mělo dluh k HDP na 120 procentech, Portugalsko přijalo pomoc ze zahraničí při dluhu 90 procent. Španělský dluh loni překonal 60 procent ročního výkonu ekonomiky a trh dal najevo, že hrnek začíná přetékat.

Některé země mají opticky vysoké zadlužení, ale jejich ekonomiky jsou stabilní. To je případ Japonska nebo Belgie, která by musela na splacení svých dluhů zadarmo pracovat celý rok. Česká republika má nyní dluh okolo 40 procent a ekonomové poukazují na příliš rychlé zadlužování. Zároveň ale vláda dala najevo, že bude snižovat své deficity a nikdo v zahraničí Českou republiku nevidí jako rizikovou zemi. (čtěte, jak je to s dluhem Česka)