Okurky, které nikdo nechce. A zřejmě neprávem.

Okurky, které nikdo nechce. A zřejmě neprávem. | foto: ČTK

Španělští pěstitelé okurek přijdou kvůli falešnému obvinění o miliardy

  • 19
Španělské farmáře výrazně poškodila nepravdivá zpráva, že jejich okurky šíří smrtící střevní bakterii. Německo, kde na nákazu zemřelo už 16 lidí, sice v úterý přiznalo, že testy závadnost okurek neprokázaly, španělskou zeleninu teď ale ze strachu raději nikdo nekupuje.

Od chvíle, kdy německé úřady koncem minulého týdne oznámily, že zdrojem nákazy bakterií EHEC jsou okurky, které pocházejí ze španělských oblastí Almería a Málaga, se podle španělských listů El Razón a El País místní zemědělci potýkají s velkou krizí. Noviny současnou situaci dokonce označují za největší zemědělskou krizi v historii.

Čtěte: Jak došlo k falešnému obvinění okurek?

Okamžitý zákaz dovozu španělských okurek do devíti zemí včetně Česka podle Španělské federace sdružení exportérů ovoce a zeleniny způsobil obrovské ztráty. Pěstitelé teď přicházejí každý týden o 200 milionů eur, což je v přepočtu téměř pět miliard korun.

Podle předsedy Sdružení agrárníků Fernanda Marcéna jde o "vážný, těžký a velice nespravedlivý" incident, který zemi poškozuje.

Španělé se chtějí soudit o ušlý zisk

Ministryně zemědělství Rosa Aguilarová už v pondělí odmítla, že za nákazu může španělská zelenina, a pohrozila, že se země bude soudit o ušlé zisky zemědělců. V televizi se pak do jedné okurek s demonstrativně zakousla, aby hájila čest španělských plodin a ukázala, že jsou absolutně bezpečné.

Pro Španělsko, které sužují vysoké dluhy a rostoucí nezaměstnanost, je takzvaná okurková krize další velkou ránou. Okurky jsou třetí nejčastěji vyváženou zeleninou, loni jich země exportovala téměř 450 tisíc tun. Nejvíc jich putovalo právě do Německa, dále do Francie a Velké Británie.

Loni Španělsko vyvezlo celkem 3,7 milionu tun zeleniny za 3,6 miliardy eur. Zemědělství je jedno z nejdůležitějších odvětví v zemi, Španělsko je navíc lídrem ekologického zemědělství v Evropské unii.

,