Sázkaři kvůli krizi Sazky sázeli méně.

Sázkaři kvůli krizi Sazky sázeli méně. | foto: Václav Pancer, MF DNES

Špatné zprávy pro trafikanty: krize Sazky a zdražení cigaret a tisku

  • 12
Objem uzavřených sázek klesl Sazce ze dne na den o několik milionů korun. O část příjmů tak přišli i provozovatelé trafik. Kvůli vyšším daním, které prodraží tisk a cigarety, je čeká další odliv zákazníků.

Od šéfa Sazky Aleše Hušáka se začínají odvracet i jeho nejvěrnější spojenci - sázkaři. I přes narůstající problémy společnosti doposud vždy pilně sázeli a doufali ve stamilionovou výhru. Poté, co společnost oznámila, že nemá na výplatu rekordního speciálního jackpotu v hodnotě 104 milionů, objemy sázek ze den na den poklesly.

Ač se ve středu hrálo o nejvyšší jackpot za poslední rok v hodnotě 55 milionů, vsazená částka byla úplně nejnižší. Ještě v prosinci, kdy bylo v banku "pouhých" 11 milionů, vsadili si lidé na své štěstí přes 41 milionů korun, tedy o 15 milionů více než tuto středu.

Ztráta zájmu proběhla prakticky během jediného dne. Navíc velká část hráčů už měla vsazeno v pondělí, tedy předtím, než se objevily informace o nevyplácení výher.

Vývoj sázek

Podívejte se, jak lidé sázeli a o kolik se hrálo - grafika

O kolik lidí méně si vsadilo, nechce společnost komentovat. "Pokles sázek jsme samozřejmě zaznamenali, konkrétní čísla Sazka nezveřejňuje, ale řada lidí sází dál," uvedl mluvčí společnosti Jan Tuna.

Oslovení trafikanti nicméně potvrzují, že zájemců o milionové výhry je podstatně méně. "Už během včerejšího dne to bylo znát. Dneska je to ještě silnější," popsala ve středu úbytek sázkařů prodavačka v trafice nedaleko pražského Anděla.

Pro provozovatele obchodů s tiskem a tabákem znamenají problémy Sazky pokles zisků. Z každé vyplacené výhry jim totiž jdou tři procenta. V současnosti ale řada z nich v obavě, že by jim Sazka vyplacené peníze neuhradila, nejistý zisk oželí a výherce posílá na poštu.

Zvýšení spotřební daně zvedne cenu cigaret o tři koruny

Včerejšek přinesl trafikantům i další špatnou zprávu. Senát odhlasoval postupné zvýšení spotřební daně, které zvedne cenu cigaret od příštího roku až o tři koruny za krabičku. K dalšímu zvýšení dojde v roce 2014.

Podle analytika České spořitelny Radima Kramuleho to bude mít za následek přechod většiny kuřáků k levnějším cigaretám. "Spousta spotřebitelů ze střední kategorie přejde do segmentu levnějších značek," odhaduje Kramule.

Podle Milana Ságnera, předsedy Sdružení trafikantů a prodejců tisku, se marže u cigaret pohybují kolem pěti procent. U levnějších značek je to ale méně, a kromě příjmů z loterie tak budou muset trafikanti počítat i s nižšími příjmy z prodeje kuřiva. K tomu se navíc podle Kramuleho sníží celková spotřeba cigaret asi o jedno procento.

Trafiky hledají další cesty, jak rozšířit sortiment

Poslední ranou pro prodejce je avizované zvýšení DPH, které postihne i noviny a časopisy. Ceny tiskovin půjdou nahoru a část čtenářů si je odpustí. "Tisk postupně klesá, je to vidět hlavně u deníků," říká Richard Kalhous, ředitel společnosti HDS Retail, která provozuje síť prodejen s novinami a občerstvením Relay.

Podle něj je v poslední době patrný posun od klasických trafik k takzvaným "convenience store", tedy malým samoobslužným prodejnám se smíšeným zbožím.

"Prvotním sortimentem je pro nás tisk, pak cigarety. Čím dál víc se to překlápí do tohoto typu obchodů, to znamená, že hledáme další komodity, jako jsou nápoje, cukrovinky, ale i drogerie," dodává Kalhous, jehož společnost se právě na tento formát specializuje.

Podle Ságnera je klasických trafik v Česku zhruba čtyři a půl tisíce. Přes dva a půl tisíce trafikantů-živnostníků muselo za poslední čtyři roky skončit.