Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Špatnou vodu z kohoutku můžete také reklamovat

  11:00aktualizováno  11:00
Zajímá vás, jakou kvalitu má voda z vodovodu? Každá vodárna, která dodává vodu do veřejné sítě, vám musí podle zákona tuto informaci dát, a to bezplatně. Údaje o kvalitě vody, kterou doma pijete, najdete na internetových stránkách vodárenských společností nebo v jejich zákaznických centrech.
Voda (c) profimedia.cz/corbis

Voda (c) profimedia.cz/corbis - Voda - ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Vodárny mají povinnost pravidelně odebírat vzorky vody na různých místech, která musí obměňovat. Nově jsou mezi ně zařazena i ta v soukromém vlastnictví.

Chcete-li mezi místa odběru vzorků pitné vody zařadit i vaši domácnost, lze to dohodnout s akreditovanou laboratoří, která rozbory provádí.

V zákaznickém centru vodárny vás uvedou na seznam míst odběru a vy pak v dohodnutém termínu umožníte laborantům přístup k vašemu kohoutku.

Pokud se vám zdá, že voda třeba zapáchá, nebo nemá dobrou chuť či je zakalená, máte možnost ji reklamovat. Zavoláte do vodárny a laboranti provedou rozbor přímo u vás doma. Nebudete nic platit, i když se žádná závada neprokáže. Dozvíte se jen, zda voda vyhovuje, či nevyhovuje vyhlášce o pitné vodě, podrobný rozbor zdarma nedostanete.

Cenovou mapu ČR najdete ZDE

Zatímco kvalita vody z veřejného vodovodu je pravidelně kontrolována, o vlastní studnu pečujete sami. Odborné analýzy pitné vody provádějí akreditované laboratoře, jejichž adresy se dozvíte na hygienické stanici, ve zdravotním ústavu nebo u vodárenské společnosti.

Ceny základního rozboru (mikrobiologického a chemického) se v jednotlivých krajích liší, pohybují se od 1000 do 1800 korun. Základní rozbor by měl stačit pro zjištění, že je voda pitná. Pokud voda nevyhovuje z bakteriologického hlediska, stačí ji dezinfikovat a rozbor po měsíci opakovat. Při překročení limitů pro chemické látky je nutné kontaktovat odbornou firmu, která zajistí nápravu.

Máte-li podezření, že voda ve studni byla kontaminována toxickými látkami z okolí, bude třeba nechat udělat úplný rozbor, jehož cena se však pohybuje kolem 20 000 korun.

Autoři: ,


Nejčtenější

Falešný „smažák“, pangas místo candáta. Restaurace dál klamou zákazníky

Smažené sýry restaurace občas nahradí takzvanými analogy, které se méně...

Klamání hostů náhražkami potravin z restaurací nemizí. Místo Plzeňského Prazdroje dostávají zákazníci pražského podniku...

Dostanu o 5 Kč na hodinu navíc? Beru. Firmy tápou nad odchody zaměstnanců

Ilustrační snímek

Potravinářské řetězce, sklady nebo pošta mají jedno společné: až třetina zaměstnanců tam nevydrží déle než rok. Nemají...10 LET OD KRIZE: Místo práce jsme stříleli vrtulníky, říká bývalý bankéř Lehmanů

Nik Storonsky, zakladatel a šéf britského bankovního start-upu Revolut.

Před deseti lety oběhly celý svět fotky bankéřů, jak s papírovými krabicemi vyklízejí své kanceláře na Wall Streetu....

KVÍZ: Maturita z piva. Vyzkoušejte se, jak znáte značky, hospody i pijany

Šikovný hospodský umí načepovat hladinku, šnyt i mlíko.

V předchozím pivním kvízu jsme vás zkoušeli hlavně z výroby piva, tentokrát to bude více ze života - co pijeme, jak to...

Mám obavu, že přijde nová světová hospodářská krize, varuje Zeman

Prezident Miloš Zeman při setkání se zástupci německých firem, které investují...

Prezident Miloš Zeman se obává další světové hospodářské krize. Podle něj za každou takovou krizí stojí „blbost...

Další z rubriky

TEST DNES: Úplné výsledky testu ledových čajů

Ilustrační snímek

MF DNES testovala ledové čaje z obchodu. Nakoupili jsme dvanáct vzorků slazených černých a zelených čajů, jež jsou...

TEST DNES: Úplné výsledky testu vanilkových zmrzlin z obchodu

Ilustrační snímek

MF DNES otestovala čtyřiadvacet značek vanilkových zmrzlin, dortů a sněhu z mrazicích boxů v obchodech. Do výběru jsme...

TEST DNES: Úplné výsledky testu müsli, ovocných a ořechových tyčinek

Ilustrační snímek

MF DNES otestovala čtyřiadvacet „zdravých“ tyčinek. První část testu je věnována müsli tyčinkám a flapjackům. Druhá je...

Najdete na iDNES.cz