Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Speciální oblečení vyžaduje zvláštní údržbu

  13:00aktualizováno  13:00
Víte, jaký je rozdíl mezi funkčním prádlem a termoprádlem? A jak se tyto speciální oděvy, určené především pro sport, mají udržovat? Co se stane, když se rozhodnete si své "termotričko" vyžehlit? Přečtěte si následujích 8 otázek a odpovědí.
Žehličku na termoprádlo raději nepoužívejte, mohli byste si ho zničit.

Žehličku na termoprádlo raději nepoužívejte, mohli byste si ho zničit. | foto: Profimedia.cz

* 1. Jaký je rozdíl mezi funkčním prádlem a termoprádlem?
Je to jedno a totéž. Termoprádlo je synonymem pro funkční prádlo. Jako termoprádlo se navíc označuje první vrstva, která se obléká přímo na tělo. Spojení funkční prádlo se zase častěji používá pro oblečení schopné odvádět od těla vlhkost.

* 2. Jak mám správně prát termoprádlo, aby neztrácelo své vlastnosti?
Správná údržba závisí na materiálu. Měli byste se proto striktně řídit symboly údržby na štítku a případně dalšími pokyny výrobce. Oblečení perte naruby. Zipy, zkracovače nebo plastické nášivky mohou totiž způsobit u jemnějších pletenin zatržení.

* 3. Je pravda, že se nemá používat aviváž?
Používání aviváže se při praní funkčního oblečení nedoporučuje. Běžně sice aviváž zvyšuje pohodlí při nošení oblečení, jenže u termoprádla je to jinak. Tím, že vytváří film na jednotlivých vláknech a ucpává póry tkaniny, totiž tyto oděvy ztrácejí právě své speciální vlastnosti.

* 4. Můžu prát oblečení s membránami nepropouštějícími třeba vítr nebo vodu v běžném pracím prášku?
Běžné prací prášky obsahují změkčovadla, která nejsou vhodná k údržbě oblečení s membránou. Používáním speciálních pracích prostředků, které koupíte v outdoorových prodejnách, se zachovává funkčnost a prodlužuje životnost povrchové impregnace. Největším nepřítelem membránového oblečení jsou tuk a soli obsažené v lidském potu.

* 5. Vadí membránám časté praní a je třeba je nějak impregnovat?
Praní samo o sobě nevadí, ale narušuje se jím povrchová impregnace, která brání promočení materiálu. Když není povrchová impregnace porušena, kapky vody se po oblečení jednoduše skutálejí. Naproti tomu, když se začínají vsakovat do látky, je nejvyšší čas sáhnout po impregnačním spreji.

* 6. Můžu funkční prádlo žehlit, nepoškodí se?
Termoprádlo se nežehlí, protože vlákna by se mohla lehce spálit. Není to ani třeba, protože se nemačká. Polypropylen se zásadně nežehlí. Pokud budete chtít žehlit polyester, nastavte žehličku na nejnižší stupeň. Vždy se však řiďte symboly údržby.

* 7. Zhoršuje žmolkování funkčnost oblečení?
Žmolky každopádně neovlivňují vlastnosti funkčního prádla. Snižují pouze estetickou hodnotu. Výjimečně mohou zkrátit životnost, protože při tvorbě žmolků se vytahují jednotlivá vlákna z příze. Zeslabují se, a hrozí proto roztržení textilie.

* 8. Může i prádlo s antibakteriální úpravou zapáchat?
Všechny moderní úpravy, ať už jde o technologii Sanitized nebo přidání stříbra do tkaniny, brání dalšímu rozmnožování bakterií a plísní způsobujících zápach. Avšak málokterá úprava je schopna být antibakteriální, tedy bakterie přímo likvidovat. Proto bude i takto ošetřené prádlo po čase zapáchat.

Autoři:


Nejčtenější

Začínal sám v garáži, dnes výrobní linky z jeho firmy dobývají svět

Jakub Krofián s manželkou Alenou.

Jakub Krofián žije svůj americký sen už osmnáctý rok. Jako pětadvacetiletý mladík si z úspor koupil soustruh a doma v...

Lidé se stěhují do okolí měst, každé ráno pak tráví v autech v kolonách

Stávka na francouzské železnici nahnala více lidí do aut. V Paříži se tvoří...

Kvůli vysokým cenám bydlení ve městech roste poptávka po nemovitostech v jejich okolí. „Evidujeme meziroční růst zájmu...Makléř si myslel, že pracuje v demoverzi, teď žádá vyplatit miliony eur

Harouna M Traore

Francouzský obchodník na burze žaluje makléřskou firmu Valbury Capital. Žádá, aby mu vyplatila 10 milionů eur, které...

Do důchodu později a jiné daně, radí Česku OECD

Ilustrační snímek

Česko by mělo navázat věk pro odchod do důchodu na očekávanou délku života. Doporučuje to Organizace pro hospodářskou...

Výkon na hranici padnutí: v Tesle se museli dopovat energetickými nápoji

Podvozek vozu Tesla Model S

Nadšení amerického miliardáře Elona Muska, který před pár dny děkoval zaměstnancům své automobilky Tesla za dosažení...

Další z rubriky

TEST DNES: Úplné výsledky testu mozzarell

Ilustrační snímek

MF DNES testovala sýry mozzarella, které jsou běžně dostupné v obchodech a mají 15 až 20 procent tuku. Porota hodnotila...

Stát chce napadnout slevovou akci Kauflandu, vadí mu mléko za korunu

Ilustrační snímek

Ministerstvo zemědělství chce poprvé podat podnět antimonopolnímu úřadu kvůli slevovým akcím v obchodních řetězcích....

TEST DNES: Úplné výsledky testu plechovkových ležáků

Test plechovkových ležáků

MF DNES testovala piva v plechovkách. Nakoupili jsme čtrnáct vzorků ležáků různých značek a pozvali čtrnáct odborníků,...

Najdete na iDNES.cz