Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

´Spících´podnikatelů je v Česku milion

  18:57aktualizováno  18:57
Česko patří v Evropě mezi země s nejvyšším podílem podnikatelů na zaměstnanosti. Na konci loňského roku v bylo v České republice 1,9 milionu živnostníků. Polovina z nich se ale podnikáním neživí, vyplývá to ze zprávy, kterou na žádost vicepremiéra Jahna vypracoval Český statistický úřad.

Takzvaní "spících duší“ je v Česku asi milion. Další milion podnikatelů se podnikáním skutečně živí.

Loni se ti, kteří sice mají podnikatelské oprávnění, ale fakticky nepodnikají, podíleli na úbytku podnikatelů podíleli ze 77 procent.  Živnost pověsilo na hřebík přes čtyřicet tisíc lidí. Neaktivní podnikatelé tvořili také 60 procent ze 186 000 lidí, kteří loni podnikání přerušili.

"Přerušení je totéž co zrušení, neboť je to zadarmo, takže ti naštvaní raději zadarmo živnost přeruší, než za peníze zruší," připomněl prezident Středního podnikatelského stavu Zdeněk Somr. 

Podle analýzy počet počet podnikatelů klesl hlavně kvůli vstupu země do Evropské unie, zvýšení plateb sociálního a zdravotního pojištění a také zavedení minimálního základu daně. Přestože z analýzy vyplývá, že s podnikáním končili především „mrtvé duše“, je podle Jahna  třeba  české podnikatelské prostředí zlepšit, a to především v daňové oblasti.

Vicepremiér představil svou vlastní představu o snižování daní, která je mnohem odvážnější než návrh ministra Sobotky. - více zde

K navrhovaným opatřením patří i zavedení vyšších paušálů, které by si mohli živnostníci odečíst při výpočtu daně od svých příjmů.. Místo dnešních 25 procent by si mohli paušálně dát do nákladů 70 procent.

Takové opatření podporují i podnikatelé. "Se zvýšením výdajových paušálů nemohu než souhlasit. Čím větší jsou možnosti těchto odpočtů, tím nižší jsou náklady poplatníků na daňovou evidenci," řekl prezident Hospodářské komory Jaromír Drábek.

Jahn chce snížit
daně víc
než Sobotka
- ZDE

Třetím navrhovaným opatřením povinnost finančních úřadů vykládat sporné daňové předpisy. Takzvaná editační povinnost je běžná v některých evropských zemích jako je Belgie, Nizozemsko, Německo, ale také Polsko nebo Maďarsko. Podnikatelé by tak mohli klást dotazy prostřednictvím daňového poradce.

Každá rada by je ale stála 2000 korun.  Finanční úřady by navíc mohly odmítnout některé dotazy. Podnikatelé by se jich například nesměli ptát na daňovou optimalizaci, tedy na to, jak zaplatit co nejnižší daně.

"Pokud budu vznášet dotaz na finanční úřad, pak především kvůli daňové optimalizaci. Tím se přeci nedopouštím žádného zločinu, pouze se dožaduji toho, na co mám ze zákona právo," řekl prezident prezident Hospodářské komory a dodal, že editační povinnost by měla být zdarma.

Autoři: , ,Nejčtenější

Prodavači jsou dražší než vysokoškoláci. Anomálie však dlouho nevydrží

(ilustrační snímek)

Současný trh práce zažívá anomálie v odměňování. Kdo hledá práci, může si u dané firmy říct víc, než mají stávající...

Motýlí efekt a duha na českých bankovkách. Podívejte se na nové prvky

Státní tiskárna cenin představila nové ochranné prvky, které budou na...

Státní tiskárna cenin slaví devadesát let od svého vzniku. Významné jubileum spojila s unikátní výstavou cenin, kde má...Ceny pozemků pro dům vyskočily na dvojnásobek. Kolik stojí ve vašem kraji?

Inženýrské sítě

Ceny stavebních pozemků stoupaly nejstrměji v posledních sedmi letech na Vysočině, v Královéhradeckém kraji a ve...

KLDR čaruje s rozpočtem jak Voldemort. Její lži drásaly i otrlé Sověty

Severokorejský diktátor Kim Čong-un na vojenské přehlídce v Pchjongjangu (15....

Představte si státní rozpočet, který vykazuje stálý růst, notně podporuje rozvoj vědy i technologií, velkou část...

Hladové české firmy posílí tisíc Filipínců, pracantů s dobrou angličtinou

Filipínský dělník

Do Česka má letos prostřednictvím vládního programu na zaměstnávání cizinců přijet tisíc Filipínců. Budou vítanou...

Další z rubriky

Žalobce žádá v kauze privatizace OKD podmínky a zaplacení miliard

Obžalobě kvůli údajně nevýhodnému prodeji OKD do soukromých rukou čelí dva...

Za nevýhodnou privatizaci těžebního podniku OKD navrhl státní zástupce Tomáš Černý třem obžalovaným podmínky. Měli by...

Hladové české firmy posílí tisíc Filipínců, pracantů s dobrou angličtinou

Filipínský dělník

Do Česka má letos prostřednictvím vládního programu na zaměstnávání cizinců přijet tisíc Filipínců. Budou vítanou...

Voda na severu v rukou obcí? Bude to stát 2 miliardy a Veolia zůstane

(ilustrační snímek)

Měl to být přesun hospodaření s vodou od francouzské Veolie zpátky pod kontrolu českých měst a obcí. Jenže není to tak...

Najdete na iDNES.cz