Špidla: Firmy, dejte na důchody

  • 3
Ministr práce Vladimír Špidla chce do podzimu završit své snahy o zřízení zvláštních penzijních fondů, do kterých by firmy mohly za zvýhodněných podmínek přispívat svým zaměstnancům na důchod. "Zákon půjde do konce června do vlády a na podzim do parlamentu," uvedl Špidla. V pátek na jeho úřadu skončila návštěva expertů Světové banky a OECD, kteří zákon podporují a s nimiž - podle Špidlových slov - se na zákonu "vychytávaly mouchy".

V parlamentu ovšem tento plán podporují z opozičních stran pouze komunisté a Špidla přiznává, že jednání budou těžká. "Bude to boj," uvedl ministr.

Zaměstnanecké fondy mají přinést novinku v tom, že firmy by dostaly větší daňové úlevy za příspěvky placené zaměstnancům na důchody. Peníze by odváděly do zvláštních fondů, které by fungovaly na podobném principu jako současné připojišťovací penzijní fondy. "Přispívá-li firma do dnešních fondů, smí odepsat maximálně tři procenta svého daňového základu. Ale pokud by zřídila fond podle nového zákona, mohla by odepsat více, třeba pět procent," uvedla Špidlova náměstkyně Jarmila Škrvnová.

Autoři zákona věří, že tato úleva bude k příspěvkům motivovat více firem. Cílem je, aby méně lidí zůstalo odkázáno pouze na státní důchodový systém. Do zaměstnaneckých fondů budou moci přispívat i sami zaměstnanci. Pokud člověk změní zaměstnavatele, naspořenou sumu si s sebou odnese a bude pokračovat ve spoření v jiné firmě, případně mu peníze ve fondu zůstanou až do důchodu.

Fondy budou spravovat finanční instituce, které získají licenci od státu. Světová banka Špidlu podporuje. "Světové zkušenosti ukazují, že tyto fondy zvýší úspory a vtáhnou do systému více lidí," uvedl expert banky Robert Rocha.

Opozice ale protestuje. "Jsme jednoznačně proti, řekl to i předseda Klaus," uvedla zástupkyně ODS v komisi pro důchodovou reformu Alena Páralová. Podobně mluví i Čtyřkoalice. "Pravděpodobně budeme proti, mohlo by to zlikvidovat současné fondy," říká její expert Stanislav Volák.