Špidla se přimluví za českou práci pro Irák

  • 4
Zapojení českých firem do obnovy Iráku se neodbejde bez politické podpory. Podnikatelé si slibují, že jim pomůže červencová návštěva premiéra Vladimíra Špidly v USA. Předseda vlády na ni odlétá 14. července a spolu s ním cestují za Atlantik i manažeři firem zaměřených na energetiku a petrochemii.

"Jede se do Washingtonu a Houstonu v Texasu, kde bychom se chtěli potkat s většími firmami, které o Irák mají zájem," řekla Dagmar Kuchtová ze Svazu
průmyslu a dopravy.

Do Iráku musí firmy přes Ameriku

Česká delegace by tak měla jednat s petrochemickými společnostmi Schlumberger, Halliburton nebo Philips-Conoco. V misi by neměl chybět Technoexport, který v Iráku v minulosti postavil zhruba 60 procent kapacit tamních rafinerií.

"Pro nás je důležité sejít se s ministrem ropného průmyslu," konstatoval generální ředitel Technoexportu Josef Cílek, který byl nedávno obhlédnout stav iráckých zařízení.

Rafinerie v jihoirácké Basře podle něj jede na 90 procent a nepotřebuje bezprostředně opravy. Technoexport však dodal další zařízení do středu a na sever země, které je třeba ještě zmapovat.

Možnosti se též rýsují v dodávkách pro vrtná pole, o čemž již jedná třeba s firmou Kellog. 

Svaz průmyslu nyní podle Kuchtové třídí zhruba 670 přihlášených firem podle
zaměření na skupinu petrochemickou, energetickou či schopnou se zapojit do rekonstrukce infrastruktury.

"Usilujeme o to, aby ministerstva zahraničí a průmyslu vyslaly české experty na americký Úřad pro obnovu a humanitární pomoc," uvedla.

Odborníci by získávali přímo informace o možnostech pro české podniky.

,