Za svou pětiletou práci v Evropské unii získá Vladimír Špidla štědrou doživotní rentu.

Za svou pětiletou práci v Evropské unii získá Vladimír Špidla štědrou doživotní rentu. | foto: Martin Stolař, MAFRA

Špidla se za pár let stane nejbohatším důchodcem. Bude brát 110 tisíc

  • 121
Vladimír Špidla se za sedm let stane faraonem české důchodové pyramidy. Dosluhující eurokomisař přes sociální věci za svou pětiletou práci v Evropské komisi získá od bruselského úřadu starobní důchod, který dnes vychází na 110 tisíc korun měsíčně.

Společně s českou penzí za předchozí kariéru od dělníka po premiéra stane Vladimír Špidla na vrcholu žebříčku starobních důchodců s nejvyšší penzí vyplácenou z veřejných rozpočtů.

Podle mluvčího České správy sociálního zabezpečení Kamila Vařeky pobírá nyní nejvyšší důchod muž s penzí mezi 92 a 93 tisíci. Taková částka však není jen zásluha vysokého příjmu a odvodů z něj po dobu minimálně třiceti let.

"Jde také například o soudní či mimosoudní rehabilitaci. Výše odškodnění mohla tímto způsobem ovlivnit výši důchodu," vysvětluje mluvčí.

Penze 58letého komisaře Špidly vzbudí v Česku, kde jsou důchody rovnostářské a 98,3 procenta z nich je nižších než 14 500 korun měsíčně, závist a debaty, zda si ji zaslouží. V případě Špidly, který byl dva roky premiérem a čtyři roky ministrem práce, a měl tedy významný vliv na utváření českého penzijního systému, jsou zajímavější jiné otázky.

Milion eur pro komisaře

Jaký důchod by získal komisař od "svého" českého systému?
Jak se systém chová k lidem s podobně nadprůměrnými příjmy, jako má komisař Špidla? A je šance získat podobnou penzi od soukromé společnosti?

Sám Špidla na svých stránkách uvádí, že vyznává tři principy: rovnost v přístupu, rovnost v příležitostech a solidaritu.

Základní hrubý plat eurokomisaře, nejvýše postaveného úředníka v Unii, je nyní v přepočtu 515 tisíc korun měsíčně. Za každý celý rok ve službě má nárok na doživotní penzi ve výši 4,275 procenta ze svého základu. Za pět let služby se jedná o 21,4 procenta platu, tedy 110 tisíc korun hrubého (před valorizacemi v budoucnu). A to vše ve formě měsíční doživotní renty počínaje 65. rokem věku.

Končící komisaři zároveň dostávají tři roky odstupné, v případě pět let pracujícího Špidly jde o 55 procent ze základní mzdy, tedy přes 280 tisíc korun hrubého měsíčně. Výměnou za to nesmí pracovat například pro některé soukromé firmy.

Jaká je tedy hodnota komisařova balíčku? 65letý muž (v tom věku začne Špidla dostávat rentu), který jako on prožil podstatnou část života v Jindřichově Hradci, má naději žít ještě dalších čtrnáct let. Komisař je totiž sportovec, nekouří, nepije, dožije se tak vyššího věku. Z pohledu penzijních systémů – soukromých i státních – je však ztělesněná noční můra.

Na důchod si musí čeští manažeři ušetřit ze svého

Hodnota celého důchodového europadáku za pětiletou práci v Komisi tak přesahuje 29 milionů korun hrubého (s valorizací důchodu více), vyplývá z propočtu MF DNES.

Podle headhunterů, kteří se živí obsazováním vrcholových pozic ve firmách, není Špidlův důchod v soukromém sektoru k dostání.

"Myslím, že v českém prostředí nejsou takovéto balíčky běžné ani u nejvyšších šéfů. Spíše se to řeší tím, že firma šéfům přispívá do nějakého penzijního fondu. Ale takto daná měsíční doživotní renta, to se opravdu nevidí," říká Jan Bubeník z Bubenik Partners.

U odstupného podle něj bývají velké firmy i štědřejší než Unie, ale jeho výše je často vázaná na přínos šéfa. "A jak ten změříte u komisaře, to fakt nevím," dodává Bubeník.

Podle Alice Punch, šéfky Korn Ferry v Česku, jsou podobné výhody nyní na ústupu. "Manažer si musí na důchod ušetřit peníze sám. Garantovaný důchod z firemních peněz je minulost," uvádí Alice Punch.

Staňte se eurokomisařem

Povinné odvody na důchody jsou v Česku jedny z nejvyšších na světě – na důchodové pojištění jde 28 procent z příjmu. A také jako zřejmě v poslední evropské zemi začal před dvěma lety fungovat strop na důchodové pojištění.

Špidlův příjem (pět let 510 tisíc měsíčně, naposledy sedm let před odchodem do důchodu, 40 let pojištění) by manažerovi v Česku přinesl penzi jedenadvacet tisíc hrubého měsíčně – pouhá čtyři procenta jeho hrubého platu.

Aby se někdo v Česku dostal na komisařův důchod, musel by plat z Evropské komise 510 tisíc měsíčně brát poslední čtvrtstoletí (od roku 1986). Každý měsíc by kvůli tomu platil přes 140 tisíc měsíčně na důchodové pojištění (před zavedením stropů).

Pokud chcete důchod jako komisař Špidla, máte jedinou šanci. Staňte se eurokomisařem.

,