Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Splnil se mu sen, má vinohrad na Hradecku

  9:36aktualizováno  9:36
Réva vyrašila a rychle roste. Šestapadesátiletého Milana Jelínka co nevidět na vinici ve Smržově čeká letos první etapa takzvaných zelených prací, odstraňování rašících neplodných oček ze starého dřeva. Vinohrad se třemi sty hlav révy by na Hradecku hledal jen málokdo.

Vinice se rozprostírá na mírném jižním svahu u lesa na okraji obce.

Jelínek patří spolu s dalšími nadšenci k průkopníkům vinařství v Hradeckém kraji. Na pozemku u své chaty vysadil první sazenice vinné révy 2. května 2003 a letos na podzim plánuje z části vinohradu sklidit hrozny na výrobu vína. Z bílých odrůd pěstuje Müller-Thurgau, z modrých Zweigeltrebe.

"Jednou v noci jsem měl velice živý sen. Zdálo se mi, že chodím vinohradem ve lněné košili s roztrhaným slaměným kloboukem na hlavě, takovým jaký se nosí v Provence. Ten sen byl tak živý, že ráno, když jsem se probudil, jsem si řekl, že ho tady na chatě ve Smržově musím realizovat," vzpomíná Jelínek.

Nezůstalo jen u snu. Začal studovat odbornou literaturu a zajímat se, zda jeho pozemek je k pěstování révy vhodný. "Vinohrad leží v ideální poloze, na stráň po celý den svítí slunce. Pro pěstování révy jsou tu dobré podmínky," říká vinař, který má ze své chaty výhled na vinici.

Za pomocí přátel nejdříve vysadil sto keřů, o rok později další. "Svoje nadšení jsem šířil kolem sebe, pro pěstování révy jsem získal i svého syna a jednoho našeho kamaráda. Řekli mi, že do toho půjdou se mnou, a tak jsme vloni vysadili dalších dvě stě hlav. Některé věci konzultuji s kamarádem - vinařem z Moravy," říká muž, který ještě před svým prvním vinobraním plánuje stavbu vinného sklepa.

Zakládat vinohrad v oblasti začínajícího Podkrkonoší nepovažuje za nic netradičního. "Je historicky doloženo, že v okolí Hradce se víno pěstovalo po staletí. Největším nebezpečím pro révu je mráz. Problémy s plísňovými chorobami díky přísnému dodržování lhůt agrotechnických postřiků nemám," říká amatérský pěstitel vína.

Ve Smržově však není jediný, kdo pěstuje a vyrábí nebo se chystá vyrábět víno. "Je tu několik lidí, kteří mají čtyři, pět, deset i více hlav vinné révy a dělají víno. Místní mi fandí, s žádným opovržením jsem se nesetkal. Ve Smržově byla letos již druhá přehlídka vín. K vinařské obci takové přehlídky patří," usmívá se začínající vinař.

Na letošní přehlídce vín ve Smržově pořádané místními milovníky vína bylo asi padesát vzorků od renomovaných i méně známých vinařů či vinařských podniků z Čech a Moravy.

"S jedním nevěřícím Tomášem z Moravy jsem uzavřel sázku. Vsadili jsme se, že když se mi třetím rokem, tedy letos na podzim, podaří sklidit hrozno a vylisovat z něj sto litrů moštu, přijede v kroji a bude tady předvádět moravské lidové tance. Už se na to těším," dodává Jelínek.

Autoři: ,


Nejčtenější

Falešný „smažák“, pangas místo candáta. Restaurace dál klamou zákazníky

Smažené sýry restaurace občas nahradí takzvanými analogy, které se méně...

Klamání hostů náhražkami potravin z restaurací nemizí. Místo Plzeňského Prazdroje dostávají zákazníci pražského podniku...

Dostanu o 5 Kč na hodinu navíc? Beru. Firmy tápou nad odchody zaměstnanců

Ilustrační snímek

Potravinářské řetězce, sklady nebo pošta mají jedno společné: až třetina zaměstnanců tam nevydrží déle než rok. Nemají...KVÍZ: Maturita z piva. Vyzkoušejte se, jak znáte značky, hospody i pijany

Šikovný hospodský umí načepovat hladinku, šnyt i mlíko.

V předchozím pivním kvízu jsme vás zkoušeli hlavně z výroby piva, tentokrát to bude více ze života - co pijeme, jak to...

ČSA se vracejí do minulosti. Aerolinky vymění flotilu airbusů za boeingy

Ilustrační snímek

České aerolinie čeká během následujících měsíců velká výměna provozovaných letadel. Do dvou let mají ve flotile...

Mám obavu, že přijde nová světová hospodářská krize, varuje Zeman

Prezident Miloš Zeman při setkání se zástupci německých firem, které investují...

Prezident Miloš Zeman se obává další světové hospodářské krize. Podle něj za každou takovou krizí stojí „blbost...

Další z rubriky

Čtvrt milionu lidí v Česku pracuje načerno. Za legální práci firmy nechtějí platit

Na mostě nedaleko 149. kilometru dálnice D1 u Jabloňova na Žďársku dělníci...

Šedá zóna v podobě nelegálních zprostředkovatelů práce v Česku existuje dlouhodobě, v poslední době však díky dobře...

Majitelé chat dosáhnou na dotace z Dešťovky, musí tam však trvale bydlet

Turnerova chata

O peníze na využívání dešťové vody v dotačním programu Dešťovka budou moci od října žádat i majitelé rekreačních...

Ochlazení odstartovalo topnou sezonu, během týdne by se mělo topit všude

Detail dobových litinových radiátorů

V Česku v těchto dnech začíná topná sezona, letos neobvykle pozdě. Zatímco v jiných letech bývá rozptyl zahájení...Najdete na iDNES.cz