Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Splnil se mu sen, má vinohrad na Hradecku

  9:36aktualizováno  9:36
Réva vyrašila a rychle roste. Šestapadesátiletého Milana Jelínka co nevidět na vinici ve Smržově čeká letos první etapa takzvaných zelených prací, odstraňování rašících neplodných oček ze starého dřeva. Vinohrad se třemi sty hlav révy by na Hradecku hledal jen málokdo.

Vinice se rozprostírá na mírném jižním svahu u lesa na okraji obce.

Jelínek patří spolu s dalšími nadšenci k průkopníkům vinařství v Hradeckém kraji. Na pozemku u své chaty vysadil první sazenice vinné révy 2. května 2003 a letos na podzim plánuje z části vinohradu sklidit hrozny na výrobu vína. Z bílých odrůd pěstuje Müller-Thurgau, z modrých Zweigeltrebe.

"Jednou v noci jsem měl velice živý sen. Zdálo se mi, že chodím vinohradem ve lněné košili s roztrhaným slaměným kloboukem na hlavě, takovým jaký se nosí v Provence. Ten sen byl tak živý, že ráno, když jsem se probudil, jsem si řekl, že ho tady na chatě ve Smržově musím realizovat," vzpomíná Jelínek.

Nezůstalo jen u snu. Začal studovat odbornou literaturu a zajímat se, zda jeho pozemek je k pěstování révy vhodný. "Vinohrad leží v ideální poloze, na stráň po celý den svítí slunce. Pro pěstování révy jsou tu dobré podmínky," říká vinař, který má ze své chaty výhled na vinici.

Za pomocí přátel nejdříve vysadil sto keřů, o rok později další. "Svoje nadšení jsem šířil kolem sebe, pro pěstování révy jsem získal i svého syna a jednoho našeho kamaráda. Řekli mi, že do toho půjdou se mnou, a tak jsme vloni vysadili dalších dvě stě hlav. Některé věci konzultuji s kamarádem - vinařem z Moravy," říká muž, který ještě před svým prvním vinobraním plánuje stavbu vinného sklepa.

Zakládat vinohrad v oblasti začínajícího Podkrkonoší nepovažuje za nic netradičního. "Je historicky doloženo, že v okolí Hradce se víno pěstovalo po staletí. Největším nebezpečím pro révu je mráz. Problémy s plísňovými chorobami díky přísnému dodržování lhůt agrotechnických postřiků nemám," říká amatérský pěstitel vína.

Ve Smržově však není jediný, kdo pěstuje a vyrábí nebo se chystá vyrábět víno. "Je tu několik lidí, kteří mají čtyři, pět, deset i více hlav vinné révy a dělají víno. Místní mi fandí, s žádným opovržením jsem se nesetkal. Ve Smržově byla letos již druhá přehlídka vín. K vinařské obci takové přehlídky patří," usmívá se začínající vinař.

Na letošní přehlídce vín ve Smržově pořádané místními milovníky vína bylo asi padesát vzorků od renomovaných i méně známých vinařů či vinařských podniků z Čech a Moravy.

"S jedním nevěřícím Tomášem z Moravy jsem uzavřel sázku. Vsadili jsme se, že když se mi třetím rokem, tedy letos na podzim, podaří sklidit hrozno a vylisovat z něj sto litrů moštu, přijede v kroji a bude tady předvádět moravské lidové tance. Už se na to těším," dodává Jelínek.

Autoři: ,Nejčtenější

Motýlí efekt a duha na českých bankovkách. Podívejte se na nové prvky

Státní tiskárna cenin představila nové ochranné prvky, které budou na...

Státní tiskárna cenin slaví devadesát let od svého vzniku. Významné jubileum spojila s unikátní výstavou cenin, kde má...

Ceny pozemků pro dům vyskočily na dvojnásobek. Kolik stojí ve vašem kraji?

Inženýrské sítě

Ceny stavebních pozemků stoupaly nejstrměji v posledních sedmi letech na Vysočině, v Královéhradeckém kraji a ve...KLDR čaruje s rozpočtem jak Voldemort. Její lži drásaly i otrlé Sověty

Severokorejský diktátor Kim Čong-un na vojenské přehlídce v Pchjongjangu (15....

Představte si státní rozpočet, který vykazuje stálý růst, notně podporuje rozvoj vědy i technologií, velkou část...

KVÍZ: Kolik chmele je v půllitru a co je spilka? Otestujte se, co víte o pivu

(Ilustrační snímek)

Jsme národ pivařů. Alespoň to platí o spotřebě na hlavu. Každý Čech do sebe za rok otočí v průměru pár set půllitrů....

Hladové české firmy posílí tisíc Filipínců, pracantů s dobrou angličtinou

Filipínský dělník

Do Česka má letos prostřednictvím vládního programu na zaměstnávání cizinců přijet tisíc Filipínců. Budou vítanou...

Další z rubriky

Žalobce žádá v kauze privatizace OKD podmínky a zaplacení miliard

Obžalobě kvůli údajně nevýhodnému prodeji OKD do soukromých rukou čelí dva...

Za nevýhodnou privatizaci těžebního podniku OKD navrhl státní zástupce Tomáš Černý třem obžalovaným podmínky. Měli by...

Voda na severu v rukou obcí? Bude to stát 2 miliardy a Veolia zůstane

(ilustrační snímek)

Měl to být přesun hospodaření s vodou od francouzské Veolie zpátky pod kontrolu českých měst a obcí. Jenže není to tak...

České hotely Orea investují půl miliardy. Hosté otevřou pokoje mobilem

Pokoje hotelu Resort Horizont Šumava po chystané  modernizaci. Hotelová síť...

Přední tuzemská hotelová síť Orea Hotels & Resort, která vlastní například pražský hotel Pyramida a řadu horských či...

Najdete na iDNES.cz