ilustrační snímek | foto: Martin Stolař, MAFRA

Značky na auta vyrábí pro český stát poprvé jiná firma, je levnější

  • 26
Společnost Hicon dodává státu jednu z posledních sérií registračních značek na auta. Do byznysu, který trval 14 let a který firmě přinesl velké marže, nastupuje nová firma vzešlá poprvé z otevřené soutěže. Namísto 77 korun bude jedna značka stát 45 korun.

Ministerstvo dopravy si u vítěze soutěže, společnosti SPM - Security Paper Mill, objednalo již první várku značek v hodnotě 10 milionů korun. Vyplývá to z údajů v registru smluv.

Podle mluvčího ministerstva dopravy Tomáše Neřolda platí smlouva s Hiconem do konce března, do středy má Hicon povinnost rozvést standardní registrační značky na jednotlivé obce s rozšířenou působností. Do konce března bude Hicon ještě zpracovávat objednávky na značky na přání a na nosiče kol. Od 1. dubna bude značky dodávat už jen vítěz soutěže.

„Aby bylo ale stoprocentně zajištěno, že budou veškeré dodávky v pořádku, firma SPM již od 1.3. vyrábí registrační značky do zásoby do centrálního skladu,“ řekl Neřold.

Hologramy na registračních značkách nového výrobce
Hologramy na registračních značkách nového výrobce

Hologramy na registračních značkách nového výrobce

Značky vyrábí SPM ve svém závodě v areálu papírny ve Štětí, potvrdil mediální zástupce společnosti Roman Pařík.

Majitelé aut budou mít svých vozech při pořízení nových značek ještě několik týdnů až měsíců plechové tabulky od Hiconu. „Jednotlivé úřady obcí s rozšířenou působností budou standardně dočerpávat zásoby značek, které mají naskladněny a až budou potřebovat naskladnit nové, požádají si o dodání právě z centrálního skladu, kde budou k dispozici již značky od nového dodavatele,“ dodal Neřold. Podle něj si jednotlivé obce dělají zásoby značek na několik měsíců dopředu.

Ministerstvo dopravy se snažilo vysoutěžit dodavatele registračních značek několik let. Teprve poslední soutěž se povedlo dokončit. V průměru stát dosud Hiconu za značky platí 77 korun za kus, cena od SPM je v průměru 45 korun.

Stát přitom už za značky Hiconu zaplatil 3,5 miliardy korun. Při srovnání s cenou, které dosáhl stát v soutěži nyní, je tak jasné, že stát za plechy zaplatil o miliardu až miliardu a půl více, než musel.