Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Společnost má šanci, míní vnuk významného zakladatele ČKD

aktualizováno 
P r a h a - Jeho dědeček Emil Kolben založil jednu z nejslavnějších firem v historii země, jejíž věhlas sahal skoro do všech koutů světa. Ačkoli je dnes podnik na kolenou, čtyřiasedmdesátiletý inženýr Jindřich Kolben věří, že některé výroby mají budoucnost ve sňatku s koncerny světových značek. "Jsem optimista a věřím, že se úroveň východních zemí opět pozvedne, což bude mít za následek, že se zintenzivní zájem o spolupráci západních koncernů s českým průmyslem," říká Jindřich Kolben.

Jste nositelem slavného jména. Co pro vás znamená?

Zabývám se rodinnou historií, která je úzce spjata s firmou ČKD. Postupem času jsem zjistil, že český průmysl, hlavně jeho nynější a budoucí kapitáni, jakož i studenti vysokých škol se mohou z příkladu mého dědečka poučit, a začal jsem sestavovat knihu o třech generacích Kolbenů.

Kde vidíte příčiny někdejší slavné expanze firmy?

Při zakládání firmy bylo splněno několik důležitých předpokladů. Zakladatel byl osmadvacetiletý nadaný a moderně smýšlející inženýr. Se zkušenostmi z tehdy nejvyspělejší průmyslové země USA se vracel do Čech, kde právě v tomto období vznikaly první továrny. Zároveň v Čechách již existovalo vyspělé školství a vynikající řemeslnická základna ochotná k práci v průmyslu.
Obor elektrotechniky a zejména pak oblast střídavého proudu můj dědeček ovládal bezpečně a dovedl si s jistou fantazií představit, co musí být obsaženo ve výrobním programu jeho malého podniku.
Můj dědeček byl schopen získat si své spolupracovníky - dovedl si je vychovat a nadchnout pro společnou věc. Důležité bylo, že výrobky nabízené továrním katalogem byly rychle na trhu. Tak například první výrobky nové továrny byly dodávány již tři měsíce po založení firmy, tedy v lednu 1897.
Dědeček dbal na kvalitu svých výrobků a svých zákazníků si vážil, o čemž svědčí velký počet pochvalných uznání, což bylo tou nejlepší reklamou.

Jak jste osobně svázán s ČKD a jaký je váš životní příběh?

Narodil jsem se v roce 1926. Moje plány byly, že v jedenadvaceti letech budu hotov se studiem strojního inženýrství. Studijní plány ztroskotaly po německé okupaci v listopadu 1941, kdy jsem musel opustit školu. V červnu 1943 jsem byl gestapem zatčen, odvlečen do Terezína a koncem prosince téhož roku do Osvětimi, kde zahynul v červenci 1944 můj otec. Byl jsem odeslán na práci do továrny na umělý benzin v Horním Slezsku.
Dvacátého prvního ledna 1945 se mi podařilo utéci z koncentračního tábora a zachránil jsem se před pochodem smrti. Spěchal jsem na Slovensko, kde jsem se přihlásil jako dobrovolník do řad Svobodovy armády. Studia strojního inženýrství na ČVUT jsem dokončil v roce 1950.
Po několika měsících marného hledání práce kvůli kapitalistickému původu jsem, chudý jako kostelní myš, přišel na sekretariát Spolku posluchačů strojního a elektrotechnického inženýrství s otázkou: "Chcete mě snad nechat umřít hlady?" Naštěstí jsem narazil na spřátelenou duši v osobě zaměstnance ministerstva strojírenství, bývalého dělníka ČKD. Jeho přičiněním jsem byl přijat jako konstruktér leteckých motorů do Waltrovky.
Celkem 18 let jsem pracoval v československém leteckém průmyslu do roku 1968, kdy jsem s manželkou a s dětmi opustil okupovanou vlast. V novém domově v Mnichově jsem získal místo u firmy MTU, kde jsem pracoval až do roku 1993, a poté ještě další rok jako poradce u firmy BMW-Rolls Royce.
V Kolbence jsem pracoval jako student na montáži parních turbin a poté několik měsíců na montáži lokomotiv.

Kde vidíte příčinu pádu ČKD?

Ze slavného koncernu ČKD skončily v úpadku dva hlavní závody. Karlínská Daňkovka a vysočanská Kolbenka. Po sametové revoluci a ztrátě východních trhů přicházeli sice delegáti světových koncernů jako General Electric, Siemens či AEG, kteří se zajímali o eventuální spolupráci s ČKD.
Ale při daných privatizačních podmínkách se žádné spojení neuskutečnilo. Situace byla ztížena nedostatkem vlastního kapitálu a vysokou úrokovou sazbou. Strojové vybavení podniků bylo zastaralé, po léta do něj nebylo investováno. Kvalifikovaní inženýři odcházeli pryč z průmyslu do administrativy a do bankovnictví.

Hala ČKD - 1

Hala ČKD - 2

Hala ČKD - 3

Hala ČKD - 4

Areál ČKD - 1

Areál ČKD - 2

Areál ČKD - 3

Hala ČKD - 5

Autor:
Hlavní zprávy

Další z rubriky

Ivan Bartoš při volební superdebatě iDNES.cz a MF DNES v pražském hotelu...
Lidé na volby prosázeli už 60 milionů. Hitem jsou sázky na Piráty a SPD

Volby jsou sice až v pátek, ale sázkaři mají jasno už teď. Vyhraje je hnutí ANO, naprosto bez diskusí. Druhá ČSSD bude ráda, že předstihne třetí komunisty. A...  celý článek

Ilustrační foto
Vánoční hodování se letos výrazně prodraží, nejen kvůli drahému máslu

Letošní vánoční hodování se prodraží. Ceny potravin, které tvoří štědrovečerní menu, stouply od loňska velmi výrazně a to až o desítky procent. Kromě másla...  celý článek

Václav Vachta, šéf sítě zdravotnických zařízení EUC.
Největší síť poliklinik EUC nakupuje v Ostravě. Letos utrží 2,5 miliardy

Jeden z největších soukromých hráčů ve zdravotnickém byznysu, skupina EUC, přikupuje devatenáctou polikliniku. Cenu za ostravské zařízení Mephacentrum...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.