Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Spor o bankovní poplatky sílí

  1:00aktualizováno  1:00
Čeští bankéři přicházejí s vlastními nápady, jak změnit obchodní politiku vůči drobným klientům. Chtějí tak otupit tlak politiků, kteří pranýřují banky za chování vůči běžným majitelům účtů. Obě strany sporu o výši poplatků, které banky účtují, volí na adresu oponenta stále tvrdší slova.
Banka - (c) profimedia.cz/corbis

Banka - (c) profimedia.cz/corbis - Banka - ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Zdá se, že se banky podřídí nátlaku ministerstva financí jen v případě, když to dostanou rozkazem ve formě zákona, bude-li vláda ochotna takovou sílu použít.

Ministerstvo financí říká, že jde vstříc kritickému názoru veřejnosti ohledně výše a neprůhlednosti bankovních poplatků.

Protože dnes lidé považují bankéře za zloděje, musí se pracovat na tom, aby se pošramocená pověst finančního sektoru zlepšila, uvedl ve čtvrtek náměstek ministra financí a hlavní aktér nové kritické iniciativy Tomáš Prouza na konferenci, kde se střetl s šéfy České spořitelny a Komerční banky.

"Špatný image bank je to, co potřebujeme řešit," uvedl Prouza a dodal, že chce zabránit situaci, ve které se "různé skupiny lidí budou obviňovat ze zlodějiny".

Prouza spolu s ministrem financí Bohuslavem Sobotkou před dvěma týdny vyhlásil sadu opatření, která zatím dávají do diskuse, ale která si aspoň zčásti budou možná chtít vynutit silou. Jde jim třeba o zjednodušení přechodu z jedné banky do druhé tak, aby administrativu vyřizovaly banky, o zrušení poplatků za uzavření účtu, případně o volné přenášení čísla účtu z jedné banky do druhé.

S novými nápady přišly i banky. Možnost zrušit poplatek za opuštění banky už šéf spořitelny Jack Stack před časem zmínil. Ve čtvrtek přidal náměty jako snížit klientům rizika při ztrátě nebo zneužití platební karty, případně povinné zveřejňování celkových nákladů na jakýkoli typ úvěru.

Dnes tato povinnost platí jen u spotřebitelských půjček, ale ne u hypoték, kde po přičtení poplatků stoupne úroková sazba až o procento. Tento nápad už dříve přinesl šéf Komerční banky Alexis Juan. Ten ve čtvrtek uvedl, že banka pracuje na tom, aby se klienti mohli lépe orientovat v ceníku a v jeho změnách.

Jinak se však bankéři brání tím, že služby, za něž si nechávají zaplatit, se zlepšují, klienti jsou spokojenější a důvěra veřejnosti ve finanční svět klesá až následkem politických výpadů.

Právě za to ministra financí Bohuslava Sobotku i náměstka Prouzu nejvíce kritizují. "Nezneužívejte svou sílu a neničte naši pověst," prohlásil ve čtvrtek Jack Stack, podle něhož výpady vládních politiků – stejně jako šetření tří velkých bank kartelovým úřadem – jsou kroky přinášející "krátkodobý politický zisk na úkor dlouhodobého prospěchu pro Českou republiku".

Ministerstvo financí a kartelový úřad podle šéfa České spořitelny Stacka útočí na banky, aniž mají důkazy, což poškozuje pověst bank v očích klientů. Ztráta důvěry se podle něho bude těžko získávat zpět.

"Nejvyšší soud v USA nyní očistil firmu Arthur Andersen v kauze Enron, ale ta už mezitím kvůli poškozené reputaci dávno přestala existovat," varoval Stack na konferenci pořádané finančním portálem Fincentrum, sestrou MF DNES.

Ministr Sobotka chce tímto způsobem pokračovat v diskusi s bankami do konce prázdnin, aby se na podzim něco v přístupu bank změnilo. Banky se nyní v rámci bankovní asociace dohadují na tom, jak na Sobotkovy výzvy společně reagovat. Souběžně pokračuje šetření tří největších bank kvůli podezření z kartelu.

Autoři:Nejčtenější

Prodavači jsou dražší než vysokoškoláci. Anomálie však dlouho nevydrží

(ilustrační snímek)

Současný trh práce zažívá anomálie v odměňování. Kdo hledá práci, může si u dané firmy říct víc, než mají stávající...

Motýlí efekt a duha na českých bankovkách. Podívejte se na nové prvky

Státní tiskárna cenin představila nové ochranné prvky, které budou na...

Státní tiskárna cenin slaví devadesát let od svého vzniku. Významné jubileum spojila s unikátní výstavou cenin, kde má...Ceny pozemků pro dům vyskočily na dvojnásobek. Kolik stojí ve vašem kraji?

Inženýrské sítě

Ceny stavebních pozemků stoupaly nejstrměji v posledních sedmi letech na Vysočině, v Královéhradeckém kraji a ve...

KLDR čaruje s rozpočtem jak Voldemort. Její lži drásaly i otrlé Sověty

Severokorejský diktátor Kim Čong-un na vojenské přehlídce v Pchjongjangu (15....

Představte si státní rozpočet, který vykazuje stálý růst, notně podporuje rozvoj vědy i technologií, velkou část...

Hladové české firmy posílí tisíc Filipínců, pracantů s dobrou angličtinou

Filipínský dělník

Do Česka má letos prostřednictvím vládního programu na zaměstnávání cizinců přijet tisíc Filipínců. Budou vítanou...

Další z rubriky

Podezřele levné stavební nabídky budou mít utrum, stát víc ocení kvalitu

Asfaltér Josef Horák pracuje jako řidič finišeru na dostavbě dálnice D8 u...

Úředníci ministerstva dopravy dostanou manuál, který by je měl upozornit na podezřele nízkou cenu ve výběrových...

České hotely Orea investují půl miliardy. Hosté otevřou pokoje mobilem

Pokoje hotelu Resort Horizont Šumava po chystané  modernizaci. Hotelová síť...

Přední tuzemská hotelová síť Orea Hotels & Resort, která vlastní například pražský hotel Pyramida a řadu horských či...

ČEZ pokračuje ve větrné expanzi, ve Francii postaví své první elektrárny

Větrný park ČEZ v německém Cheinitz-Zethlingenu

Snaha polostátního gigantu ČEZ přebarvit se alespoň zčásti nazeleno pokračuje. Na konci roku by měla firma zahájit...

Najdete na iDNES.cz