Spor o jádro Pačesova komise nevyřeší

  11:49aktualizováno  11:49
Kolem Pačesovy komise, která má pozítří po roce a půl bádání zveřejnit svou "první“ vizi rozvoje energetiky v Česku, se strhla mela. Dalo se to čekat.

Předseda Akademie věd ČR Václav Pačes

Komise, kterou sestavila vláda a do jejíhož čela pozvala šéfa akademie věd Václava Pačese, nemá žádné pravomoci a zpracovává pro kabinet v podstatě "jen“ analýzu.

Nemůže proto nikdy vyřešit nejpalčivější problém. Ve vládě se sešly dvě strany – zelení a ODS – s absolutně protichůdnými názory hlavně na jaderné, ale i uhelné elektrárny.

Ať tedy komise řekne cokoliv, vždy bude někdo nespokojen a situace bude zablokovaná.

Prohlášení ministra životního prostředí a šéfa Strany zelených Martina Bursíka, že pokud komise doporučí a vláda akceptuje uvolnění cesty pro stavbu dalšího jaderného zdroje, opustí zelení koalici, tedy nepřekvapí.

Komise pro přesvědčené?
Co jiného by Bursík, který reagoval na předchozí Pačesovy náznaky, vlastně mohl říci? A co jiného by asi mohl říci i premiér a šéf ODS Mirek Topolánek, než řekl v reakci na Bursíka včera? "Současná vláda nemá mandát dělat v jaderné energetice žádné nevratné kroky a my je neuděláme,“ řekl stylově při procházce jadernou elektrárnou Dukovany.

Bylo by dost naivní čekat, že akademická komise může dojít k nějakým zásadním a novým závěrům, které by přesvědčily zelené, aby se vzdali jednoho ze svých základních programových pilířů, tedy odporu k jádru a uhlí. Stejně tak asi nikdo nečekal, že by si po přečtení studie posypala hlavy ODS i všechny ostatní strany hájící jádro elektrárenským popílkem, že žily v bludu a chtějí už jen energetiku na plyn a biomasu.

Situace s komisí tak trochu připomíná bitvu o dostavbu prvních dvou bloků Temelína v 90. letech. Tehdy také vznikla komise, která měla posoudit výhody či nevýhody kontroverzní stavby. Vytvořila studii a nevyřešilo se nic, jen si z ní každý bral na podporu svých názorů, co potřeboval, a zpochybňovala se její objektivnost. Nakonec vláda, ovládaná ODS, po všech debatách jednoho dne rozhodla, že Temelín bude a hotovo. Studie nestudie.

Pochybnosti o komisi. Nebo o Bursíkovi?
Martin Bursík také prohlásil, že složení Pačesovy komise není optimální, a vytýkal jejímu šéfovi, že není energetik. Výsledný materiál má podle předsedy zelených být jen upravená studie jednoho z členů, exministra průmyslu Vladimíra Dlouhého.

Tyto argumenty působí trochu zvláštně. Na znevěrohodnění komise měl Bursík dost času a vyjít s tím, když vylézají první výsledky, nepůsobí korektně. Dlouhý se včera ke slovům Bursíka nechtěl vyjádřit.

A své názory na Pačese si Bursík vyříkával včera večer přímo s ním. Informace ze schůzky má zveřejnit až dnes.

Lze předpokládat, že výsledky komise nejsou Dlouhého materiál. Části studií byly prezentovány na různých seminářích a takový záběr bývalý politik, dnes poradce firmy Goldman Sachs, nemá. Je také známé, že komise si některé příspěvky objednávala u různých agentur, například tuzemská ENA dodávala analýzu vývoje cen energií.

Od schůzky lze čekat, že Pačes Bursíka uklidní, že komise nebude plýtvat silnými slovy a jednoznačnými závěry. Už dříve totiž Pačes řekl: "Tlačí nás do role rozhodčích. Já ale rozhodčím být nechci a nebudu. My řekneme jen, když postavíte další jadernou elektrárnu, bude to vypadat takhle. A takhle to bude vypadat, když se rozhodnete těžit uhlí za vládními limity.“

Jádro, uhlí a plyn
K čemu analýza komise tedy bude? Může se stát beranidlem v argumentaci vládních stran a posunout debatu více k věci. Rozhodnutí o energetické politice však leží na vládě. A ta má platnou koaliční smlouvu, v níž stojí, že jádro ani uhlí nebude. Takže buď bude jiná vláda, anebo bude nová energetická politika až po volbách. Pro obojí asi platí – žádná tragédie.

A co může znamenat studie z věcného pohledu? Pokud chce země mít levnou a bezpečnou elektřinu, pak tento problém zjevně neřeší ani úspory, ani větrníky, ani biomasa.

Rozhodovat se bude mezi jádrem, plynem a uhlím. Ani jedno palivo přitom nezaručuje, že elektřina bude levná. Řada vědců navíc prohlašuje, že éra levné energie definitivně skončila. Tak proč nepovolit všechna paliva?

A pokud jde o bezpečnost dodávek energie, především s ohledem na Rusko? Nedělejme si plané naděje, že by se něco změnilo. S tím totiž zatím bez úspěchu bojuje celá Unie.

. Akademikova mise

Vláda jmenovala do čela komise, která má připravit analýzu pro novou energetickou politiku země, předsedu Akademie věd Václava Pačese loni v lednu. Další členy vyslaly až o čtvrt roku později jednotlivé strany. Vždy dva muže z akademické obce nebo poradenských firem dosadila ODS, KDU-ČSL, KSČM a zelení. V komisi není ČSSD, která odmítla asistovat "u sporů ODS a zelených“. První závěry budou zveřejněny v pátek, konečné znění má být ke konci roku.

Nejčtenější

V příštím roce přijde ekonomická krize, řekl ekonom Pikora v Rozstřelu

Ekonom Vladimír Pikora v diskusním pořadu iDNES.cz Rozstřel. (4. prosince 2018)

„O tom, že krize přijde, nemusíme pochybovat. Podle mého názoru k tomu dojde v příštím roce,“ uvedl ekonom Vladimír...

Světové burzy rychle ztrácejí, propad akcií může přivolat recesi i v Česku

Newyorská burza (24. 8. 2015)

Finanční trhy zachvátila „blbá nálada“. Burzy po celém světě již několik dnů v řadě ztrácejí a ani vyhlídky nejsou...

Štědrá nadílka ve Škodovce, zaměstnanci dostali bonus i prémii 12 tisíc

Ilustrační snímek

Zaměstnanci mladoboleslavské automobilky Škoda si před letošními Vánocemi výrazně finančně polepší. Společnost totiž...

Protesty drtí francouzskou ekonomiku, šokovaní turisté ze země odjíždějí

Hnutí žlutých vest opět demonstruje v Paříži a dalších francouzských městech...

Protesty takzvaného hnutí žlutých vest proti vládním reformám těžce zasáhly francouzskou ekonomiku. Výrazný útlum tržeb...

Finanční správa si kvůli EET došlápla na soukromé kluby, padaly pokuty

Příběh elektronické evidence tržeb

Zátah ve 24 provozovnách, označených jako soukromé kluby, kde se místní scházejí za zábavou a za pitím, uskutečnili v...

Další z rubriky

Aukce unikátních láhví Pilsner Urquell se blíží. Zapojte se a pomozte

Láhve zdobí i skleněná pečeť kvality Pilsner Urquell.

Přesně týden zbývá do charitativní aukce designových láhví Pilsner Urquell na iDNES.cz. Ve čtvrtek 13. prosince můžete...

Dodavatelé elektřiny maskují její zdražení, neopatrní zákazníci mohou prodělat

Ilustrační snímek

Oznamovat špatnou zprávu není příjemné pro nikoho. A dvojnásob to platí pro obchodníky, kteří musí zákazníky informovat...

Češi dělají vlny. Zdejší studia patří v počítačové animaci ke světové špičce

Záběr z katastrofického filmu 2012, na němž se podílelo studio UPP

Postava procházející kontrastním lékařským zařízením kolem nádrží, v nichž se v tekutině vznášejí postavy podobné...

Najdete na iDNES.cz