Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Spor o železo ohrožuje práci tisíce lidí

  16:44aktualizováno  16:44
Spor o ceny surového železa, které dodává soukromá firma Vysoké pece Ostrava státním hutím Vítkovice Steel, začíná znepokojovat ostravské hutníky. Vysoké pece jsou totiž připraveny o víkendu zastavit Vítkovicím Steel dodávky surového železa.

Huť tak přijde o klíčovou surovinu a bude muset odstavit svou ocelárnu.

Přerušení dodávek ale postihne i Vysoké pece, jež budou muset odstavit jednu vysokou pec, koksovou baterii, omezit činnost aglomerace a některých obslužných provozů. V obou firmách je tak přímo ohrožena práce více než tisíce lidí.

Odboráři Vysokých pecí a Koksovny Mittal proto vyzvali nového premiéra Jiřího Paroubka, aby svolal mimořádné jednání vlády, jež by se do sporu vložila.

"Nesouhlasíme s tím, aby se spor o cenu železa řešil způsobem, na který by měly doplatit ztrátou zaměstnání stovky zaměstnanců v hutních firmách i v dalších spolupracujících společnostech. Způsobilo by to další zhoršení situace na trhu práce v Moravskoslezském kraji," vysvětluje odborový předák Josef Lejsek.

Odboráři soudí, že kořeny sporu jsou ve špatné koncepci privatizace hutí na Ostravsku a žádají po vládě, aby napravila dřívější chyby, jež stát v tomto směru podle nich udělal.

"My, předsedové odborových organizací a zároveň zástupci zaměstnanců, nepovažujeme zastavení dodávek železa v tomto okamžiku za nezbytné, neboť rozhodnutí o tomto sporu musí vydat soud. Kromě toho je také na vládě České republiky, aby se touto velmi kritickou situací konečně zabývala," žádají odboráři.

Huť Vítkovice Steel se už před několika dny začala připravovat na odstřižení dodávek tím, že se ve větší míře zásobí polotovary - takzvanými bramami - z nichž se válcuje plech.

"Dodávky bram z naší společnosti Azovstal pro Vítkovice Steel se proti minulosti zdvojnásobily," uvádí Andrej Bolšakov z ukrajinské společnosti System Capital Management, která je jedním z uchazečů o koupi Vítkovic Steel v právě probíhajícím výběrovém řízení. Zcela však vítkovická válcovna tekuté železo z Vysokých pecí dováženými bramami nahradit nemůže.

Vysoké pece dnes odpoledne poslaly firmě Osinek, která Vysoké pece vlastní, nový návrh dlouhodobé smlouvy na dodávky železa.

"Jsme připraveni okamžitě zahájit jednání o uzavření dlouhodobé smlouvy, pokud firmy Osinek a Vítkovice Steel ustoupí od prosazování svých nepřiměřených požadavků. V opačném případě však dodávky surového železa budou k prvnímu květnu 2005 zastaveny," oznámilo vedení Vysokých pecí.

"O dlouhodobé smlouvě jsme ochotni jednat," řekl už dříve šéf Vítkovic Steelu Vladimír Bail.

Autoři:Nejčtenější

Česká pošta se chtěla zalíbit na Facebooku, sklidila výsměch

Česká pošta na svém Facebookovém profilu vyhlásila soutěž o modré reklamní...

Po pošťácké internetové televizi, kterou loni Česká pošta rozjela na kanále YouTube, nyní rozpačitě baví své zákazníky...

Žena v letadle dostala jablko, po přistání jí za něj napařili pokutu

Boeing 767 společnosti Delta

Na svou cestu z Paříže do amerického Denveru společností Delta Air Lines jen tak nezapomene Crystal Tadlocková. Žena...To by stačilo. Šéf Korean Air odvolal své dvě dcery, firmě dělaly ostudu

Dcery ředitele Korean Air Emily Cho (vlevo) a Heather Cho

Šéf korejských aerolinek Čo Jang-ho v minulých dnech vyhodil z firmy své dvě dcery. Důvodem bylo jejich nedůstojné...

KVÍZ: Kolik chmele je v půllitru a co je spilka? Otestujte se, co víte o pivu

(Ilustrační snímek)

Jsme národ pivařů. Alespoň to platí o spotřebě na hlavu. Každý Čech do sebe za rok otočí v průměru pár set půllitrů....

Ceny pozemků pro dům vyskočily na dvojnásobek. Kolik stojí ve vašem kraji?

Inženýrské sítě

Ceny stavebních pozemků stoupaly nejstrměji v posledních sedmi letech na Vysočině, v Královéhradeckém kraji a ve...

Další z rubriky

Air Bank chystá expanzi do západní Evropy. Plánuje, že osloví Němce

Finančník Jiří Šmejc

Do západní Evropy míří první banka českých majitelů. Air Bank, kterou vlastní nejbohatší Čech Petr Kellner, získala...

Tesla fixluje, vážné úrazy v továrně vydává za malé nehody, tvrdí server

Tesla 3

Automobilka Tesla neoznámila některé vážné pracovní úrazy svých zaměstnanců v továrně v kalifornském Fremontu a...

Historické navýšení: ve Škodovce vzrostou mzdy o dvacet procent

(Ilustrační snímek)

Odboráři v automobilce Škoda dosáhli historicky nejvyššího růstu mezd. Celkově odměna při započítání všech navýšených...

Najdete na iDNES.cz