Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Spor o železo ohrožuje práci tisíce lidí

  16:44aktualizováno  16:44
Spor o ceny surového železa, které dodává soukromá firma Vysoké pece Ostrava státním hutím Vítkovice Steel, začíná znepokojovat ostravské hutníky. Vysoké pece jsou totiž připraveny o víkendu zastavit Vítkovicím Steel dodávky surového železa.

Huť tak přijde o klíčovou surovinu a bude muset odstavit svou ocelárnu.

Přerušení dodávek ale postihne i Vysoké pece, jež budou muset odstavit jednu vysokou pec, koksovou baterii, omezit činnost aglomerace a některých obslužných provozů. V obou firmách je tak přímo ohrožena práce více než tisíce lidí.

Odboráři Vysokých pecí a Koksovny Mittal proto vyzvali nového premiéra Jiřího Paroubka, aby svolal mimořádné jednání vlády, jež by se do sporu vložila.

"Nesouhlasíme s tím, aby se spor o cenu železa řešil způsobem, na který by měly doplatit ztrátou zaměstnání stovky zaměstnanců v hutních firmách i v dalších spolupracujících společnostech. Způsobilo by to další zhoršení situace na trhu práce v Moravskoslezském kraji," vysvětluje odborový předák Josef Lejsek.

Odboráři soudí, že kořeny sporu jsou ve špatné koncepci privatizace hutí na Ostravsku a žádají po vládě, aby napravila dřívější chyby, jež stát v tomto směru podle nich udělal.

"My, předsedové odborových organizací a zároveň zástupci zaměstnanců, nepovažujeme zastavení dodávek železa v tomto okamžiku za nezbytné, neboť rozhodnutí o tomto sporu musí vydat soud. Kromě toho je také na vládě České republiky, aby se touto velmi kritickou situací konečně zabývala," žádají odboráři.

Huť Vítkovice Steel se už před několika dny začala připravovat na odstřižení dodávek tím, že se ve větší míře zásobí polotovary - takzvanými bramami - z nichž se válcuje plech.

"Dodávky bram z naší společnosti Azovstal pro Vítkovice Steel se proti minulosti zdvojnásobily," uvádí Andrej Bolšakov z ukrajinské společnosti System Capital Management, která je jedním z uchazečů o koupi Vítkovic Steel v právě probíhajícím výběrovém řízení. Zcela však vítkovická válcovna tekuté železo z Vysokých pecí dováženými bramami nahradit nemůže.

Vysoké pece dnes odpoledne poslaly firmě Osinek, která Vysoké pece vlastní, nový návrh dlouhodobé smlouvy na dodávky železa.

"Jsme připraveni okamžitě zahájit jednání o uzavření dlouhodobé smlouvy, pokud firmy Osinek a Vítkovice Steel ustoupí od prosazování svých nepřiměřených požadavků. V opačném případě však dodávky surového železa budou k prvnímu květnu 2005 zastaveny," oznámilo vedení Vysokých pecí.

"O dlouhodobé smlouvě jsme ochotni jednat," řekl už dříve šéf Vítkovic Steelu Vladimír Bail.

Autoři:


Nejčtenější

Bílí tygři budou muset pryč, říká ředitel liberecké zoo

Šéf liberecké zoo David Nejedlo prožívá těžké časy.

Ředitel Zoo Liberec David Nejedlo zastává názor, že zoo se nemá veřejnosti podbízet – s divokými zvířaty se na fotkách...

Létají v noci a většími letadly. Letiště Praha začalo trestat za hluk

Airbus A380.

V okolí pražského letiště roste hluk vinou některých dopravců. Ti používají například jiná letadla, než by měli, a také...10 LET OD KRIZE: Místo práce jsme stříleli vrtulníky, říká bývalý bankéř Lehmanů

Nik Storonsky, zakladatel a šéf britského bankovního start-upu Revolut.

Před deseti lety oběhly celý svět fotky bankéřů, jak s papírovými krabicemi vyklízejí své kanceláře na Wall Streetu....

Pět týdnů dovolené, vyšší mzdy a kratší pracovní týden, požadují odbory

Předseda ČMKOS Josef Středula na shromáždění odborářů před začátkem...

Na třináct set odborářů z celé republiky přijelo v úterý do Prahy, aby formulovali své požadavky. Chtějí zvýšení mezd o...

Pojištění proti pokutám je přitěžující okolnost, rozhodl Nejvyšší správní soud

policie radar měření rychlost celostátní akce

Uzavření pojistky proti pokutám může být ve správním řízení bráno jako přitěžující okolnost, upozornil deník Právo na...

Další z rubriky

Učíme pít naše pivo Chorvaty i Němce, říká ředitel pivovaru Svijany

Ředitel pivovaru Svijany Roman Havlík

Export ze Svijan v posledních letech silně roste. Avšak plné ruce práce má pivovar také se sháněním nových lidí....

Pět barev musí stačit, velí Musk. Chce urychlit výrobu vozů Tesla

Elon Musk, šéf automobilky Tesla, představuje nový elektrický roadster

Automobily Tesla už budou jen v pěti namísto sedmi barev. Oznámil to v úterý majitel firmy Elon Musk na Twitteru. Chce...

Luxusní značka Burberry přestane pálit neprodané zboží. A končí s kožešinou

Cara Delevingne pro značku Burberry propaguje oblečení a je i jednou z tváří

Britský výrobce luxusního zboží Burberry nebude již dál pálit neprodané zboží v hodnotě milionů liber a přestane...

Najdete na iDNES.cz