Spoření a hypotéka jsou řešení pro trpělivé a majetné

Kolik peněz je dnes potřeba na vlastní byt či dům? Osmdesát tisíc korun stačí na tři plus jedna v Teplicích, v Praze lze za stejnou částku pořídit dva až tři metry čtvereční. Nový domek s malou zahradou pod dva miliony korun je spíše výjimkou. Podle Jiřího Schwarze z Liberálního institutu lze počítat s tím, že v budoucnu poroste především cena malých bytů. "Tak, jak se bude zvyšovat nájemné, budou se starší či méně majetní lidé stěhovat z větších do menších. Naopak cena velkých bytů bude stagnovat," uvádí Schwarz.

Tento trend potvrzuje i Jaroslav Novotný ze realitní kanceláře Rak. "Už nyní je po malých bytech velká poptávka. Pro mladé lidi jsou totiž cenově dostupnější," říká Novotný.

Ceny rodinných domů jsou podle jeho slov nyní stabilní, ale i jejich případě lze očekávat zvýšení. "Kdo nemá na byt, staví si domek. Zaplatit jednorázově za větší byt dva nebo tři miliony korun je pro většinu lidí náročné. Domek je možné stavět tak, jak jsou peníze: nejdříve se koupí pozemek, pak se došetří, postaví, případně počká," dodává Novotný.

Kde na to všechno vzít?
Bez dostatečných úspor nezbývá než spoléhat banku. Stavební spoření se hodí zejména pro ty, kteří příliš nespěchají a netouží po milionové nemovitosti. Za pět let si totiž se státní podporou obvykle naspoří 125 tisíc korun a k nim mohou získat stejně velký úvěr.

Za to je možné koupit například starší byt v menším městě. Když se stavební spořitelně upíše celá rodina, může být i na větší komfort. Rychlejší cestou k vlastnímu bydlení je hypotéka. Žadatel však v bance neuspěje, pokud nebude mít dostatek vlastních peněz.

Banka totiž půjčí nejvýše sedmdesát procent z ceny nemovitosti. Půjčit si milion a půl na dvacet let znamená měsíčně posílat bance zhruba třináct tisíc korun. Splátku může snížit státní podpora. Ta se ale vztahuje jen k novým nemovitostem. V současné době je o polovinu nižší než loni - činí dvě procenta. Od května by však znovu mohla být čtyřprocentní.

"Vše záleží na tom, zda bude schválena novela zákona o rozpočtových pravidlech," uvedla mluví ministerstva pro místní rozvoj Dagmar Plachá. Takže namísto třinácti tisíc měsíčně by u jedenapůlmilionového úvěru splácel člověk 9490 korun, s dvouprocentní úlevou by bance dával více než jedenáct tisíc korun.

"Doporučujeme bankám, aby svým novým klientům radili posečkat s podpisem úvěrové smlouvy na dobu, kdy bude zvýšení podpory vyřešeno," upozornila Plachá. Není totiž jisté, zda bude možné přiznat výhodnější sazbu zpětně. Žádat v současné době městský úřad o přidělení takzvaného sociálního bytu je obtížné.

"Ponechali jsme si několik bytů, ty jsou ale obsazené. Žadateli můžeme například doporučit, aby si našel podnájem a čekal, zda se nějaký neuvolní," uvedli na úřadě ve Vamberku. Pro sociálně slabé se tu nyní upravuje dům, počítá se ale s tím, že nájemné bude třeba zaplatit na několik let dopředu. V Jičíně se tímto způsobem ročně předá zhruba dvacítka bytů.

"Zájemců je mnoho. Zkoumá se proto podrobně v jakých podmínkách žijí, kolik mají dětí a podobně, kritérií je více," vysvětlili na tamním úřadě.