Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: AP

Lidí spořících na penzi ve 3. pilíři je méně. Za čtvrtletí o 40 tisíc

  • 1
Na penze ve třetím pilíři spořilo na konci letošního 1. čtvrtletí 4,92 milionu lidí. To bylo zhruba o 40 tisíc méně než na konci loňského roku. V transformovaných fondech spořilo 4,8 milionu klientů a v účastnických 120 tisíc, informovala Asociace penzijních společností.

Ve druhém pilíři, na který si přispívají lidé dvěma procenty ze své mzdy a stát jim přesměruje z odvodů na sociální pojištění další tři procenta, bylo dalších 82 630 účastníků, o necelých 700 více než na konci roku. Současná vláda však chce druhý pilíř zrušit (více zde). Nová důchodová komise, která má jeho konec přichystat a připravit další reformní kroky v systému penzí, se poprvé sešla v úterý.

V transformovaných fondech třetího pilíře, které jsou již pro nové zájemce uzavřené, pokračuje přirozený pokles účastníků. Lidé si z nich peníze vybírají nebo přestupují do účastnických fondů. Počet klientů transformovaných fondů, které si berou vyšší poplatky od klientů, ale garantují například nezáporné zhodnocení, klesl od začátku roku o 70 tisíc, naopak v účastnických fondech, které nabízejí dynamičtější zhodnocení, přibylo 30 tisíc lidí.

Fondy posílily za tři měsíce o devět miliard Kč

Ve srovnání se stavem na konci roku 2013 stoupl objem spravovaných peněz ve všech typech fondů o devět miliard Kč na 291,33 miliardy Kč. Penzijní společnosti koncem března spravovaly v transformovaných fondech 288,9 miliardy Kč, v důchodových fondech 654 milionů Kč a v účastnických fondech 1,8 miliardy korun.

Příspěvek zaměstnavatele pobíralo ke svému penzijnímu připojištění nebo doplňkovému penzijnímu spoření přes milion účastníků, tedy 20,74 procenta z celkového počtu. I zde došlo proti konci roku 2013 k nárůstu o téměř 44 tisíc účastníků. Průměrný příspěvek zaměstnavatele na penzijní připojištění činil 670 Kč měsíčně a na doplňkové penzijní spoření až 780 Kč měsíčně.

Skladba majetku ve fondech penzijních společností se ve srovnání se stavem v závěru loňského roku příliš nezměnila. V transformovaných fondech převažovaly z 69,3 procenta české státní dluhopisy, dalších 22,3 procenta představovaly ostatní dluhopisy a nástroje peněžního trhu, 5,6 procenta peníze na účtech včetně termínovaných vkladů a 1,5 procenta akcie a podílové listy.

Skladba majetku v nových typech fondů (účastnické a důchodové fondy) by se měla teprve postupně individualizovat podle investičních profilů jednotlivých fondů. Stále okolo poloviny všech prostředků v těchto fondech bylo zatím umístěno na bankovních účtech, včetně termínovaných vkladů.

Do systému dobrovolného penzijního připojištění je nyní zapojeno přes 70 procent práceschopné populace. Občané se mohou prostřednictvím penzijních fondů připojistit za finančního přispění státu od roku 1994. Na trhu zůstalo osm z původních 44 fondů. Všechny se zapojily do nového systému penzí, tedy založily penzijní společnosti a přeměnily nynější fondy.

,