Spořitelna dotuje také úvěry pro menší firmy

Deset miliard korun chce Česká spořitelna rozpůjčovat malým a středním firmám se slevou tři procenta z tržního úroku. Podle aktuálních sazeb si tak vybrané firmy mohou půjčit za 4,6 procenta až na deset let. "Nejde o žádný dumping. Plníme tím závazek, který Erste Bank dala v privatizačním memorandu při koupi spořitelny," uvedl šéf úseku středních a malých firem Heinz Knotzer. Zlevněné úvěry podle něj poskytuje například i Českomoravská záruční a rozvojová banka.

Program funguje od začátku dubna a Marek Šťastný z odboru speciálních programů spořitelny uvedl, že firmy projevily o půjčky velký zájem. "Hlásí se i klienti jiných bank," řekl.

Obdobný program zlevněných úvěrů chystá banka na příští měsíc i u hypoték. V této souvislosti však konkurence jednoznačně hovoří o nekalé soutěži a dumpingu s tím, že by se dotovanými úvěry měl zabývat antimonopolní úřad.

V klidu ji však nenechávají ani firemní úvěry. "Sledujeme nabídku konkurence ve všech souvislostech. Analyzujeme nejrůznější možné důsledky aktuálního dění a jsme následně připraveni reagovat tak, aby naši klienti byli spokojeni," řekl Karel Tejkal z tiskového oddělení Komerční banky.

Někteří bankéři uvedli, že by jako problém viděli, kdyby v soutěži o úvěrování klienta vyhrála spořitelna jen díky dotovaným úvěrům, které jsou podle nich na hranici ztráty. Přestože spořitelna chce firmám s obratem mezi 30 miliony až 1,5 miliardy korun poskytovat úvěry se slevou, bude mít na těchto půjčkách podle Knotzera marži 1,5 procenta.

Při investování zdrojů do tržně úročených půjček by banka vydělala více, a proto vyčíslila, že program zvýhodněných úvěrů ji bude stát 1,5 miliardy korun.

Oblast, odkud se mohou žadatelé o úvěry hlásit, není nijak omezena. "Úvěry však chceme poskytovat na investice do fixního kapitálu, například na stavební investice či na nákup strojního vybavení. Nebude se to týkat krátkodobých investic, například na pořízení softwaru," dodal Knotzer.

Firma však musí počítat s tím, že za zpracování žádosti zaplatí 0,25 procenta z úvěru, bez ohledu na to, zda jej nakonec získá či nikoliv. Pokud ho získá, zaplatí dalších 0,25 procenta. "Maximální výše poplatku je půl milionu korun," konstatoval Šťastný.

Kolik žádostí je například z balíku deseti či stovky uchazečů v průměru odmítáno, spořitelna neuvedla.