Spořitelna rázně sníží ceny hypoték

Česká spořitelna ještě nespustila svůj program, díky kterému její klienti ušetří při splácení hypoték desetitisícové částky, a už prakticky ovládla trh. Příští měsíc začne spořitelna poskytovat hypoteční úvěry, jejichž část bude zlevněná zhruba ze sedmi na čtyři procenta. Pokud by takto dotovala polovinu úvěru, u milionové půjčky klient ušetří za dvacet let bezmála 190 tisíc korun. "Úvěry bude možné získat nejen na nové byty či domy, ale i na starší nemovitosti či jejich rekonstrukce," řekla mluvčí spořitelny Klára Gajdušková. Jak velkou část chce banka dotovat, však prozatím tají, ale bude možné ji kombinovat s podporou státu.

Ostatní banky jsou zaskočeny. "Když přijdou noví zájemci, tak nakonec řeknou, že si stejně počkají na Českou spořitelnu. Čtyři už kvůli tomu dokonce odmítli podepsat připravené smlouvy," uvedl mluvčí Českomoravské hypoteční banky František Pavelka. Obdobné situace zažívají i další bankovní domy.

Česká spořitelna má na zvýhodněné půjčky připraveno celkem 10 miliard korun. Počítá, že dotace ji přijdou na tři miliardy. "Čekáme, že do programu se vejdou desítky tisíc lidí," řekl nedávno ředitel spořitelny Jack Stack.

"Žádná banka nebude schopná konkurovat bez velkého krvácení. Spořitelna je schopná po tři roky zcela ovládnout trh," soudí mluvčí Českomoravské hypoteční Pavelka.

Konkurenční banky se s plánem spořitelny nechtějí smířit. "Minimálně to lze klasifikovat jako nekalou konkurenci či dumping," uvedl ředitel úvěrování fyzických osob ČSOB Pavel Vyhnálek.

Někteří z bankéřů uvedli, že čekají jen na zveřejnění konkrétních podmínek a dají podnět antimonopolnímu úřadu, pokud se tím nezačne zabývat sám od sebe. Tento úřad zatím vyšetřování nezahájil.  Spořitelna, která i bez dotací patří u hypoték k nejlevnějším bankám, však svůj záměr hájí.

"Program je připraven v souladu s privatizačním memorandem," reagovala Gajdušková. Rakouská Erste Bank zvýhodněné hypotéky a úvěry pro malé a střední firmy slíbila v rámci nabídky na koupi spořitelny.

Ovšem i někteří z konkurentů připouštějí, že spořitelna může před antimonopolním úřadem hypotéky obhájit. "Teoreticky je to možné ve dvou případech. Pokud by to měla přímo v privatizační smlouvě, což pokud vím, tak není. Nebo pokud prokáže, že má na tyto hypotéky dostatečně levné zdroje," uvedl bankéř, který si nepřál být jmenován. Financování dotovaných hypoték hodlá spořitelna podle Gajduškové zajistit z primárních vkladů.

Právě masivní úspory veřejnosti, kdy například na vkladních knížkách mají klienti spořitelny uloženo kolem 150 miliard korun, jsou pro spořitelnu levnou zásobárnou peněz.

Přestože má banka prioritní zájem poskytovat hypotéky fyzickým osobám, Gajdušková připustila, že šance budou mít i bytová družstva či obce. "Přednost budeme dávat takovým klientům, u nichž je minimální riziko, že nebudou moci plnit podmínky hypotečního úvěru," řekla mluvčí.

Zatímco ostatní banky se obávají, že v konkurenci se spořitelnou vykrvácejí, plánem spořitelny jsou kromě klientů nadšeny i realitní kanceláře. "Nechápu, co je na tom nekalého. Je to geniální tah, jak nalákat klientelu. Navíc to bude velmi příznivé pro bytovou výstavbu, protože se budou moci zlevnit celé úvěry," soudí prezident Asociace realitních kanceláří Ivan Žikeš.

Stát totiž v současné době poskytuje dvouprocentní dotaci k hypotékám na nové byty a domy, ale maximálně na úvěr 800 tisíc u bytu a 1,5 milionu u domku. Skutečná cena nových nemovitostí se však v řadě lokalit pohybuje podstatně výše.
Příspěvek spořitelny tak může zlevnit i tu část úvěru, kterou nedotuje stát, a klient tím získá celý úvěr za nižší cenu.

U milionového úvěru pak jeho celková úspora nákladů proti tržním podmínkám dosáhne za dvacet let 300 tisíc korun. To je o 80 tisíc korun více, než kdyby k půjčce získal pouze státní dotaci.