Spořitelna si ještě studenty neudobřila

  • 100
Zápolení mezi studenty a Českou spořitelnou o prémie za červené diplomy zřemě bude mít další kolo. Banka sice deklarovala, že do konce roku bude vyplácet vynikajícím absolventům VŠ v reklamě slíbených 10 tisíc korun, studenti se však cítí ošizeni i novými podmínkami a uvažují o žalobě.

Problém spočívá v tom, že banka dříve lákala studenty v propagačních materiálech na prémii deset tisíc korun pro všechny majitele účtu Sporostudent, kteří ukončí VŠ s vyznamenáním neboli tzv. červeným diplomem.

VŠE O BANKÁCH NAJDETE ZDE

Od února však prémii snížila na tisíc korun a z propagačních materiálů částku nenápadně stáhla. Před prázdninami se pak absolventi škol začali prémie dožadovat, ale spořitelna ji nechtěla vyplatit, neboť nebyla součástí smluv.

Studenti chtěli podat hromadnou žalobu, po doporučení týmu firemního ombudsmana se ale banka rozhodla, že do konce roku vyplatí prémie v původní výši všem, kdo splní podmínky a doplatí i těm, kterým už vyplatila pouze tisícikorunu.

Studenti: Konec roku je málo
Studentům se však ani nové podmínky nezdají korektní. Obrátili se na Sdružení obrany spotřebitelů (SOS) a advokáta. Chtějí soudně napadnout například to, že banka bude vyplácet prémie pouze těm majitelům konta, kteří dokončí studium letos.

Z nároku na prémii tak budou vyloučeni studenti, kteří z různých důvodů, například zahraničních stáží, nebudou schopni studium letos uzavřít.

SOS požaduje, aby ČS vyplatila prémii všem studentům, kteří uzavřeli smlouvu do konce ledna 2003, kdy banka oznámila snížení prémií. Argumentaci, že leták platil pouze do srpna 2001, sdružení odmítá.

Banka prý nedostatečně informovala o zrušení celé nabídky a studenti se tak s příslibem deseti tisíc korun setkávali i nadále například na studentských
serverech.

Co nebylo, nelze snížit
Žaloba chce také napadnout vyjádření obchodního ředitele spořitelny Jiřího Škorvagy, který v tiskové zprávě uvedl:

"I přes to, že na mimořádnou prémii 10 tisíc korun neexistuje žádný právní nárok, vyplatíme ji studentům podle podmínek, které platily do konce ledna 2003."

V téže zprávě banka připomíná, že konkrétní výše prémie nikdy nebyla součástí produktu Sporostudent a její výše tedy nebyla pevně stanovena. 

Právníci však argumentují, že se vysokoškoláci při rozhodování o založení účtu neřídili detaily ve smlouvě, ale letáky, ve kterých banka prémii slibovala a které distribuovala i po vysokých školách.

Právní nárok zde proto podle nich existuje. Advokát Jaroslav Palas také upozornil, že spořitelna nemůže oznámit snížení prémie, pokud nikdy nestanovila její výši, jak nyní tvrdí.

O peníze se hlásí i bakaláři
Dalším oříškem pro právníky budou absolventi bakalářského studia. Také oni se s červeným diplomem hlásí o prémii.

Některé pobočky České spořitelny jim však odmítají prémie vydat s odůvodněním, že se týkají pouze magisterských programů. SOS ale oponuje, že banka rozdíl mezi magistry a bakaláři ve smlouvách nespecifikovala.

"Prémie je určená studentům, kteří dosáhli nejvyššího možného vysokoškolského vzdělání v daném oboru. Bakalářský stupeň však v zásadě představuje jen obsahově ucelenou část tohoto studia," přiblížila stanovisko České spořitelny Věra Čarná z tiskového oddělení.

Zástupce studentů Tomáš Uherek uvedl, že kromě žaloby s podezřením na klamavou reklamu a nesplnění veřejného příslibu podal také podnět České národní bance, která může za případné porušení předpisů uložit pokutu.

Banka už má nový program
"Letos už nabízíme nový produkt, jehož výhody po dobu studia vysoce převyšují dosud vyplácenou mimořádnou prémii a mohou je čerpat všichni studenti," oznámil obchodní ředitel Škorvaga.

Nový program Student+ si zatím sjednalo asi 45 tisíc studentů. Banka slíbila, že desetitisícovou prémii vyplatí i studentům, kteří přešli na nový program a do konce tohoto roku splní podmínky pro výplatu odměny.

,