Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Sportisimo koupil bývalý tandem z Penty, společně už prodával i paralen

  13:39aktualizováno  13:39
Největší sportovní řetězec Sportisimo má nové majitele. Polovinu firmy získali slovenský miliardář Martin Kúšik a exšéf Dr. Maxe Pavel Vajskebr. O tom, že Kúšik patří k nejvážnějším uchazečům o vstup do Sportisima, informovala MF DNES už zhruba před měsícem. Dotažení obchodu obě strany nicméně potvrdily až začátkem tohoto měsíce.

Prodejna řetězce Sportisimo. | foto: Sportisimo

Společně sedm let budovali největší síť lékáren v regionu Dr. Max, miliardář Kúšik z pozice partnera mateřské Penty, Vajskebr jako farmaceutický expert a její generální ředitel. Dnes se po několikaleté pauze do maloobchodu vracejí –a opět spolu.

Paraleny či kapky do nosu tentokrát mění za lyže, hokejky a tenisové šortky. Před několika dny se totiž Kúšik s Vajskebrem stali novými spolumajiteli Sportisima, největšího řetězce se sportovními potřebami s celkovými tržbami přes šest miliard korun.

Polovinu firmy LV Global, která Sportisimo ovládá, investoři získali od jejích vietnamských zakladatelů Don Hong Sona a Thai Ngoc Nguyena, kteří firmu, nebo její část, prodávali zhruba rok.

I přes některé spekulace o odchodu Don Hong Sona z firmy nakonec v majetkové struktuře zůstávají oba. Mimo jiné tak o tom informovali své zaměstnance ve firemním e-mailu z minulého pátku.

Ordinace a sportovní obchody

Kúšik a Vajskebr do LV Global vstupují prostřednictvím společné firmy Liferoad. Vajskebr také doplní dvojici zakladatelů jako nový jednatel Sportisima, za Kúšika bude čtvrtým jednatelem firmy jeho investiční manažer Tomáš Lukačovský.

Pavel Vajskebr bude mít ve Sportisimu podíl zhruba pět procent, ale měl by se v něm osobně více angažovat. Kolem 45 procent připadne slovenskému miliardáři, o druhou půlku se dělí původní majitelé.

Cenu obchodu účastníci komentovat nechtějí, ale původní informace z trhu celou firmu oceňovaly zhruba na tři miliardy korun.

„Věděli jsme, že současní majitelé chtějí část firmy prodat. Když jsme viděli, jak je firma dobře řízená a jak se jí povedlo ustát všechny krize i ataky zahraničních konkurentů, začalo nás to zajímat,“ popisuje Vajskebr, který po odchodu ze služeb Penty spoluvlastní síť soukromých ordinací MediClinic.

Stejně jako jeho společník Kúšik i on vnímá vstup do Sportisima jako dlouhodobou investici. Společně chtějí firmě pomoci růst, zejména v zahraničí, kde se již Sportisimo pozvolna rozkoukává. Obchody má kromě Česka a Slovenska také v Polsku a Rumunsku. Celkem jde o více než 120 obchodů.
Podle Vajskebra, někdejšího judisty, který začínal jako obchodník s léčivy, bude Sportisimo stát jednoznačně odděleně od jeho aktivit ve zdravotnictví, případné větší propojení – sport/zdravotnictví – prý provozně smysl příliš nedává.

„Spíše jde o můj historický vztah k retailu. Navíc mám zkušenosti s distribucí léčiv, což je hlavně o náročné logistice a obrovských skladech. V tom je byznys Sportisima podobný,“ naznačuje svou úlohu v projektu rodák z Plzně.

Autor:Nejčtenější

Nová dálnice obkrouží Česko po obvodu a spojí krajská města, plánuje stát

Propojení krajských měst dálnicemi, rychlostními silnicemi, a silnicemi I.tříd

Stovky kilometrů nových dálnic mají spojit krajská města. Na rozdíl od dnešní sítě, která často končí nebo začíná v...

Skupina J&T odvolala představenstvo CEFC Europe, Číňané nezaplatili dluhy

Jaroslav Tvrdík na stadionu v Edenu

Československá finanční skupina J&T ztratila trpělivost s čínskou společností CEFC Group (Europe). Do firmy, kterou v...Soutěž Sexistické prasátečko končí. Firmy vábí na sex i ženy v kuchyni

2016. Kontroverzní propagační plakát šumperského festivalu Džemfest, který...

Po deseti letech končí udílení anticen Sexistické prasátečko, pořádané neziskovou organizací Nesehnutí. Letos přešlapy...

Traktorových náklaďáků je v Česku 131, firmám umožňují obcházet zákazy

Zemědělský tahač Tatra Phoenix 6x6

Vypadají úplně stejně jako nákladní auta. Nemají ale tachograf, řídit je lze od sedmnácti let, řidič nemusí dodržovat...

Řetězec nabízel v akci falšované uzené. Maso vidělo sotva z půlky

Slavnosti moravského uzeného na hradě Veveří nedaleko Brna.

Česko má další případ falšování masných výrobků, inspektoři Státní zemědělské a potravinářské inspekce zjistili...

Další z rubriky

KOMENTÁŘ: Přebytek státní pokladny má jít na investice, ale ne na akvapark

(Ilustrační snímek)

Čemu vlastně věřit? Že tento stát hospodaří s deficitem a na dluh? Anebo že se konečně daří státní dluh aspoň trochu...

Tvrdík lže, místo peněz dává předběžná opatření, vzkázal Tkáč z J&T

Generální ředitel finanční skupiny J&T Patrik Tkáč

Spolumajitel J&T banky Patrik Tkáč veřejně uvedl, že někdejší člen představenstva CEFC Europe Jaroslav Tvrdík „klame.“...

Skupina J&T odvolala představenstvo CEFC Europe, Číňané nezaplatili dluhy

Jaroslav Tvrdík na stadionu v Edenu

Československá finanční skupina J&T ztratila trpělivost s čínskou společností CEFC Group (Europe). Do firmy, kterou v...

Najdete na iDNES.cz