Prodejna řetězce Sportisimo. | foto: Sportisimo

Sportisimo chce bývalý společník z Penty, ostatní zájemce vyřadil ze hry

  • 38
Očekávaný prodej sportovního řetězce Sportisimo má překvapivého favorita. Je jím bývalý spolumajitel Penty Martin Kúšik. Už to vypadalo, že tuzemskou jedničku mezi sportovními obchody získají zahraniční investiční fondy. Teď se zdá, že stojí mimo hru.

Do klání o Sportisimo, které vybudovali vietnamští podnikatelé s českým pasem Don Hong Son a Thai Ngoc Nguyen, totiž razantně vstoupil slovenský miliardář Martin Kúšik, někdejší spolumajitel a zakladatel skupiny Penta Investments.

Bývalý manažer finanční skupiny Penta Investments Martin Kúšik

Prodej, který pro vietnamské majitele řídí Česká spořitelna, běží od konce minulého roku, zájem údajně projevilo až deset subjektů. Nejvážnějšími favority byly podle dřívějších informací evropské investiční fondy Mid Europa Partners a Enterprise Investors.

Nicméně na průzkum se vydaly i další – například také fond Hartenberg Jozefa Janova a Andreje Babiše, ale také třeba Tomáš Němec, dnes již průmyslový magnát ve výslužbě s 15 miliardovou výslužkou na účtu. Ten se ještě jako spolumajitel gumárenské skupiny ČGS svou zálibou v byznysu se sportovními věcmi příliš netajil.

Nejdál v tažení za obchody se však dostal právě Kúšik, který podle informací MF DNES ostatní zájemce aktuálně vyřadil ze hry. „Projevil největší zájem, předběžně nabídl nejvyšší cenu a zajistil si v jednání exkluzivitu,“ říká zdroj obeznámený s aktuálním děním. To znamená, že firma nyní jedná výhradně s Kúšikem.

Prodejní cena přesáhne tři miliardy

K podpisu však stále nemusí dojít. Jednání stále probíhají. Kúšikův tým údajně od firmy žádá stále více dat o její ekonomice. „Nebudeme to komentovat,“ uvedl na dotazy serveru iDNES.cz slovenský miliardář, který po odchodu z Penty založil rodinný investiční fond Odyssey 44.

Pentu opustil po 20 letech v roce 2013, podle neověřených informací mu za jeho podíl zbylí společníci vyplatili až deset miliard korun.

Vietnamští majitelé Sportisima míří mezi miliardáře. Zvažují prodej

Zatím investoval výhradně do nemovitostí, ale zkušenosti s maloobchodem Kúšik historicky má. Jako partner měl v Pentě na starosti sázkovou kancelář Fortuna a stál u startu lékárenské sítě Dr. Max.

Zástupci Sportisima sice dříve uvedli, že majitelé preferují vstup investora, prodejní katalog z dílny České spořitelny však hovoří o prodeji celé společnosti a jejích poboček na Slovensku, v Polsku a Rumunsku. Firma se v něm prezentuje meziročním růstem tržeb přes 20 procent. V roce 2014 skupina ve všech třech zemích utržila 5,27 miliardy korun a hrubý zisk před odpisy, úroky a zdaněním (EBITDA) činil 367 milionů korun.

Prodejní cena podle odhadů z trhu přesáhne tři miliardy korun. Ve firmě LV Global, která Sportisimo ze 100 procent ovládá, má přitom větší podíl Do Hong Son. Právě on se prý více kloní k prodeji celé firmy. Naproti tomu Thai N. Nguyen, který je hlavním duchovním otcem Sportisima a také jeho reálným šéfem, by ve firmě rád nějakým způsobem zůstal.

Oba majitelé mají silné postavení ve vietnamské komunitě v Česku a také vazby na výrobní kapacity v Asii. Thai Ngoc Nguyen žádost o rozhovor zdvořile odmítl s tím, že je aktuálně příliš pracovně vytížen. A ředitelka nákupu společnosti Martina Kudláčková, která je zároveň pověřená komunikací s médii, prodejní proces nechtěla komentovat.

Dnes má Sportisimo 91 prodejen v Česku, 29 na Slovensku, dvě v Polsku a tři v Rumunsku. K tomu mu patří sedm menších módních obchodů Molo. Thai Ngoc Nguyen se také rozhodl zakoupit licence na výhradní distribuci několika značek, jako je Umbro, O’Neill a Lotto, a už v roce 2008 začal rozvíjet e-shop, kterým se snaží prosadit také v západní Evropě – zejména v Německu.