Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Sportka dokazuje, že Kellner Sazku „podcenil“

  7:13aktualizováno  7:13
K Sazce se vracejí hráči, na trhu loterií rychle posiluje. Její prodejní cena přitom vycházela z toho, že jí konkurence ukousne přes třetinu trhu. Sazce však patří téměř 85procentní podíl. Posudek Ernst & Young přitom počítal s šedesátiprocentním pokrytím trhu.
(Ilustrační snímek)

(Ilustrační snímek) | foto:  Michal Šula, MAFRA

V posledním týdnu hráči ve Sportce utratili kolem 40 milionů korun.  Na trhu loterií přitom už od července operují dva ambiciózní konkurenti - Loto od Fortuny a Tipšestka od Tipsportu.

Sílící postavení na trhu musí dělat radost především novým majitelům Sazky - miliardářům Petru Kellnerovi a Karlu Komárkovi. Cena, za kterou finančníci Sazku získali, totiž vycházela z předpokladů, že firma bude na trhu v budoucnu spíše vadnout.

Podle informací MF DNES posudek společnosti Ernst & Young, který Sazku ocenil na 3,58 miliardy korun, počítal s tím, že v příštích několika letech budou Sazce ubývat zákazníci a kolem roku 2015 bude mít na trhu okolo 60 procent. Děje se ale pravý opak, Sazka stále více sílí.

Jak si loterie rozdělily trh
HraKolik lidé vsadili (v Kč) Podíl hry na trhu (v %)
Loto6 183 44013
Sportka6 183 44084,5
Tipšestka6 183 440 2,5
Zdroj: Loterijní firmy, údaje za 42. týden

"Posudek je v pořádku. Ještě před měsícem byl výhled na další roky všelijaký, bylo velmi pravděpodobné, že Sazka může na trhu výrazně ztratit. Obrat přišel až s oznámením prodeje, další pozitivní impulz může přijít s posvěcením antimonopolního úřadu," myslí si mluvčí Sazky Lenka Tichá.

Otázka nízké posudkové ceny byla otevřena už dříve, a to v souvislosti s konkurenční nabídkou společnosti Penta Investments, která za Sazku nabídla mimo oficiální tendr 4,65 miliardy.

Také Česká spořitelna už dříve upozornila, že prodejní cena firmy se jí zdá příliš nízká a že způsob prodeje, který firmu nasměroval do náručí skupin PPF a KKCG, poškozuje ostatní věřitele.

Cupka je proti zveřejnění výpočtu

Samotný posudek, a tedy i způsob ocenění firmy, insolvenční správce Josef Cupka zveřejnit nechce, přestože ho k tomu vyzývají někteří věřitelé v čele s Gladiolem, za kterým stojí Penta, či právě Českou spořitelnou. Podle nich by měli mít posudek k dispozici všichni věřitelé, protože na základě něj budou poměrně uspokojovány jejich nároky.

Cupka soudu vzkázal, že posudek obsahuje citlivé informace s charakterem obchodního tajemství, proto je podle něj zveřejnění nepřípustné.

Posudek mají k dispozici kromě účastníků tendru také členové věřitelského výboru, který v drtivé většině ovládají osoby blízké právě Kellnerovi s Komárkem.
Všichni jsou navíc zavázáni nechat si ho jen pro sebe pod hrozbou stomilionové pokuty.

Kouzlo Sazky v posledních dnech tkví hlavně ve stále viditelnější reklamní kampani s líbivým superjackpotem neboli prémií ve výši 116 700 000 korun. Pravděpodobnost této maximální výhry je však asi 1,4 miliardy ku jedné.

Tržby meziměsíčně solidně vzrostly také Lotu, byť v minulém týdnu se mírně propadly. Třetí hra na trhu, Tipšestka, pak spíše paběrkuje, když týdně nabere vklady za méně jak 1,5 milionu.

Fortuna útočí na Šťastných 10, rozjede Zlatých 11

Od 1. listopadu přibude konkurence i na poli denních loterií, kde kraluje hra Sazky Šťastných 10. Konkurenční Fortuna po Lotu totiž rozjede svou novou loterii, která se bude losovat každý den, s názvem Zlatých 11. "Hodně si od této hry slibujeme, já osobně ještě více než od Lota. Na této hře se už výrazně podíleli i lidé, kteří k nám přišli ze Sazky," uvádí k tomu šéf loterií Fortuny Martin Illner.

Bude se losovat dvacet míčků z 80 (stejně jako ve Šťastných deseti) a hráč si bude moci vsadit až na jedenáct čísel. Nejnižší sázka bude pět korun, nejvyšší pak stovka. Výši možných výher zatím Fortuna uvádět nechce, maximální výhry by se však měly pohybovat až v řádech stamilionů korun.

Na rozdíl od losování Šťastných deseti nebude Zlatých 11 přenášet žádná televizní stanice, losování čísel bude k vidění pouze na internetu.
Nejčtenější

Česká pošta se chtěla zalíbit na Facebooku, sklidila výsměch

Česká pošta na svém Facebookovém profilu vyhlásila soutěž o modré reklamní...

Po pošťácké internetové televizi, kterou loni Česká pošta rozjela na kanále YouTube, nyní rozpačitě baví své zákazníky...

Žena v letadle dostala jablko, po přistání jí za něj napařili pokutu

Boeing 767 společnosti Delta

Na svou cestu z Paříže do amerického Denveru společností Delta Air Lines jen tak nezapomene Crystal Tadlocková. Žena...To by stačilo. Šéf Korean Air odvolal své dvě dcery, firmě dělaly ostudu

Dcery ředitele Korean Air Emily Cho (vlevo) a Heather Cho

Šéf korejských aerolinek Čo Jang-ho v minulých dnech vyhodil z firmy své dvě dcery. Důvodem bylo jejich nedůstojné...

KVÍZ: Kolik chmele je v půllitru a co je spilka? Otestujte se, co víte o pivu

(Ilustrační snímek)

Jsme národ pivařů. Alespoň to platí o spotřebě na hlavu. Každý Čech do sebe za rok otočí v průměru pár set půllitrů....

Ceny pozemků pro dům vyskočily na dvojnásobek. Kolik stojí ve vašem kraji?

Inženýrské sítě

Ceny stavebních pozemků stoupaly nejstrměji v posledních sedmi letech na Vysočině, v Královéhradeckém kraji a ve...

Další z rubriky

Česká pošta se chtěla zalíbit na Facebooku, sklidila výsměch

Česká pošta na svém Facebookovém profilu vyhlásila soutěž o modré reklamní...

Po pošťácké internetové televizi, kterou loni Česká pošta rozjela na kanále YouTube, nyní rozpačitě baví své zákazníky...

Počet vydaných platebních karet loni klesl, těch bezkontaktních přibylo

(Ilustrační snímek)

Počet vydaných platebních karet v loňském roce klesl o 592 tisíc na 10,7 milionu. Oznámilo to Sdružení pro bankovní...

Otevírací doba obchodů o svátcích

(Ilustrační snímek)

Zákon o prodejní době v maloobchodě a velkoobchodě nařizuje, že obchody s plochou nad 200 m² musí mít zavřeno...

Najdete na iDNES.cz