Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Karel Pešek, MAFRA

Obce nám sedí na penězích z hazardu, stěžují si sportovci

  • 63
Český olympijský výbor se zlobí, že obce zadržují peníze z hazardu, které měly jít na podporu sportu. Sportovci proto chtějí, aby jim loterijní firmy posílaly co nejvíce peněz přímo.

Nářky sportovců nemají náhodné načasování. Ozvývají se v době, kdy se pro lukrativní trh hazardu připravuje nové hřiště s užšími legislativními mantinely. Ve čtvrtek totiž zástupci Ministerstva financí odborné veřejnosti představují nový loterijní zákon a dost možná i novou podobu zdanění. Ministerstvo zároveň v novém zákoně o regulaci hazardu rozhodlo, že hrací automaty zmizí z hospod a navíc budou jen pro registrované. (více čtěte zde)

Do zápasu o peníze se přihlásila těžká váha – sport. Český olympijský výbor (ČOV) jako hlavní organizace sportu v Česku poukazuje na fakt, že peníze vybrané od hazardníků končí v obecních pokladnách, místo aby podle dohody doputovaly až ke sportovcům.

Když se před dvěma lety měnil systém zdanění hazardních her, podepsali sportovci zastoupení ČOV dohodu se Svazem měst a obcí (SMO), že třetina peněz vybraná za nejrůznější automaty, rulety nebo sázky skončí na účtech sportovců.

Jen loni takto od provozovatelů hazardních her obce vyinkasovaly 5,6 miliardy korun, takže na podporu těla mělo odejít zhruba 1,8 miliardy korun. To se však podle sportovců nestalo, podle svých odhadů získali přinejlepším 15 procent, tedy 840 milionů korun.

Sportovci tak vzpomínají na starý systém, kdy hazardníci platili odvody na veřejně prospěšné účely, které odcházely většinou přímo na podporu sportu. Nutno však říci, že značnou část z toho tvořily peníze ze „staré“ Sazky, kterou svazy vlastnily a o kterou kvůli dluhům za stavbu O2 areny přišli.

Olympionici vypočítali, že jim při srovnání nového systému se starým chybějí čtyři miliardy korun.

Místo sportu chodníky

Například středočeský Brandýs nad Labem vydával na sport a další zájmovou činnost v roce 2011 asi 3,8 milionu korun. Zhruba stejnou sumu získal v témže roce na odvodech od hazardních firem.

Díky novému systému, který obcím zajišťuje 80 procent odvodů z hracích automatů a 30 procent z loterií a kurzových sázek, přiteklo v roce 2013 Brandýsu do rozpočtu zhruba 16 milionů, tedy o 12 milionů více než v roce 2011. Výdaje na sport se tedy měly zvýšit o čtyři miliony – ale vzrostly jen o 2,3 milionu korun. A podobné je to podle olympioniků i jinde.

„Pro zastupitele v obcích je v horizontu jejich volebního období výhodnější opravit chodník než zaplatit trenéry mládeže, lidi, kteří se starají o děti,“ říká šéf ČOV Jiří Kejval. Zástupci měst a obcí však nesouhlasí. „Obce memorandum plní a na sport potřebné peníze dávají, zpravidla více než třetinu výnosů z loterií a her. Obecně bohužel platí, že se nikdy nezavděčíte všem,“ říká výkonná ředitelka Sdružení měst a obcí ČR Jana Vildumetzová.

Stát výpadek příjmu sportu částečně vynahradil tím, že umožnil loterijním firmám odklonit čtvrtinu daňového odvodu od státní kasy přímo na účet ČOV – naposledy se k tomu připojila sázková kancelář Fortuna. Nyní má ČOV přislíbeno od loterií zhruba 420 milionů.

Cílem sportovců je část odvodu, který by ČOV mohl získat, výhledově zvýšit. „Chceme nejprve přesvědčit stát, že odvody do sportu mají smysl a že peníze transparentně používáme. V prvním čtvrtletí roku 2015 předložíme Ministerstvu financí zprávu. Pak se můžeme bavit o objemu odvodů a formě jejich užití,“ naznačuje Kejval.

Zástupci ministerstva už dříve uvedli, že část odvodu pro ČOV hodlají zachovat, o případném zvýšení však zatím neuvažují. I proto Kejval a spol. podporují tažení proti nelegálním provozovatelům. Více legálně zdaněného hazardu, více peněz pro sportovce.