Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Spory odborů o mzdy má ukončit zákon

  1:00aktualizováno  1:00
Už čtyři měsíce trvající spor na železnici mezi strojvůdci a vedením Českých drah o růst mezd by mohl nečekaně rozetnout nový zákon. Poslanec ČSSD Miroslav Kapoun sepsal návrh, který by výrazně zasáhl do mzdových vyjednávání v podnicích, kde existuje více odborových organizací.

Týkal by se přitom už kolektivních smluv na letošní rok.

Dnes platí, že při jednání o mzdách, dovolené a dalších věcech se musí shodnout s vedením firmy všechny odborové organizace.

To je hlavně ve velkých firmách s více rozdílnými činnostmi problém. Na drahách mají své odbory strojvůdci, vlakové čety a železničáři. V Českých aeroliniích mají devět odborových spolků, které zastupují zvlášť piloty, posádky letadel, pozemní pracovníky, dispečery, mechaniky a další.

Kdyby Kapounův návrh prošel, po pěti měsících neúspěšných jednání by stačilo, aby se shodlo 75 procent všech členů odborů. To by ze hry vyřadilo třeba strojvůdce, kteří teď blokují jednání na drahách, či piloty. Ale i v nemocnicích by na to doplatili například lékaři.

"Zákon o kolektivním vyjednávání tady počítal jen s tím, že se nedohodnou zaměstnavatelé s odbory, ale ne odborové organizace navzájem," vysvětluje Kapoun. Dodává, že pokud by malá odborová organizace s výsledkem nesouhlasila, může jít k soudu. Piloti, lékaři, strojvůdci a další odborové organizace, které jsou ve firmách v menšině, změny zcela odmítají.

"Tím bychom se vrátili do časů ROH, kdy jsme všichni museli táhnout za jeden provaz," říká za odbory pilotů CZ Alpa David Reimer. Piloti původně žádali do tří let zvýšení platů na dvojnásobek z dnešních 110 tisíc korun měsíčně. Na to vedení nechce přistoupit. S ostatními odbory už se na růstu mezd o zhruba pět procent ročně dohodlo.

Podobně to vypadá i na železnici. Kromě strojvůdců se už vedení drah se všemi odboráři domluvilo na růstu platů o pět procent. Strojvůdci chtějí víc. "Je to odborná kvalifikovaná práce, a proto požadujeme profesní kompenzační příplatek," říká mluvčí strojvůdců Libor Poláček.

Proti nové úpravě je i Asociace kolektivního vyjednávání sdružující jak odbory, tak zaměstnavatele. "Je to účelový návrh, a navíc protiústavní," říká Bořivoj Šubrt. Podle ústavy je nepřípustné některé odboráře v podniku zvýhodňovat. Pro svůj návrh už Kapoun získal podporu mezi poslanci ČSSD, lidovců a komunistů. Projednat jej chce zrychleně na příští schůzi, všechna tři čtení najednou.
Nejčtenější

Motýlí efekt a duha na českých bankovkách. Podívejte se na nové prvky

Státní tiskárna cenin představila nové ochranné prvky, které budou na...

Státní tiskárna cenin slaví devadesát let od svého vzniku. Významné jubileum spojila s unikátní výstavou cenin, kde má...

Ceny pozemků pro dům vyskočily na dvojnásobek. Kolik stojí ve vašem kraji?

Inženýrské sítě

Ceny stavebních pozemků stoupaly nejstrměji v posledních sedmi letech na Vysočině, v Královéhradeckém kraji a ve...KLDR čaruje s rozpočtem jak Voldemort. Její lži drásaly i otrlé Sověty

Severokorejský diktátor Kim Čong-un na vojenské přehlídce v Pchjongjangu (15....

Představte si státní rozpočet, který vykazuje stálý růst, notně podporuje rozvoj vědy i technologií, velkou část...

Hladové české firmy posílí tisíc Filipínců, pracantů s dobrou angličtinou

Filipínský dělník

Do Česka má letos prostřednictvím vládního programu na zaměstnávání cizinců přijet tisíc Filipínců. Budou vítanou...

Zuckerbergovo bezpečí podražilo, Facebook denně platí stovky tisíc

Šéf Facebooku Mark Zuckerberg

Facebook loni utratil za bezpečnost Marka Zuckerberga 7,3 milionu dolarů, v přepočtu 150 milionů korun. Vyplývá to ze...

Další z rubriky

KVÍZ: Kolik chmele je v půllitru a co je spilka? Otestujte se, co víte o pivu

(Ilustrační snímek)

Jsme národ pivařů. Alespoň to platí o spotřebě na hlavu. Každý Čech do sebe za rok otočí v průměru pár set půllitrů....

Voda na severu v rukou obcí? Bude to stát 2 miliardy a Veolia zůstane

(ilustrační snímek)

Měl to být přesun hospodaření s vodou od francouzské Veolie zpátky pod kontrolu českých měst a obcí. Jenže není to tak...

Žalobce žádá v kauze privatizace OKD podmínky a zaplacení miliard

Obžalobě kvůli údajně nevýhodnému prodeji OKD do soukromých rukou čelí dva...

Za nevýhodnou privatizaci těžebního podniku OKD navrhl státní zástupce Tomáš Černý třem obžalovaným podmínky. Měli by...

Najdete na iDNES.cz