Káva s kořením

Káva s kořením | foto: Cross Cafe

Pít kávu je v módě, začíná se už v 15 letech. Její cena díky mladým roste

  • 18
Poptávka po kávě roste. Rekordně ji zvyšuje hlavně generace tzv. mileniálů, tedy lidé aktuálně mezi 19 a 34 lety. Obliba kofeinového nápoje mezi mladými stoupá nejen v USA, které jsou největším konzumentem kávy na světě, ale třeba i v tradiční „čajové“ Číně.

Spotřeba kávy roste, ale její dodávky se současně tenčí. Mohou za to hlavně sucha, která postihla Brazílii, největšího světového producenta a vývozce kávy. Cena arabiky na newyorské burze tak byla minulý týden nejvyšší od února 2015, píše agentura Bloomberg.

Skoro polovinu poptávky ve Spojených státech tvoří generace mladých lidí, tzv. mileniálů, kterým je momentálně mezi 19 a 34 lety. Za posledních osm let vzrostl podle americké Národní asociace kávy podíl lidí mezi 18 a 24 lety, kteří kávu pijí denně, ze 34 na 48 procent. Z konzumentů od 25 do 39 let si kávu každý den dopřeje 60 procent oproti dřívějším 51 procentům. Zároveň ubývá starších milovníků kofeinového nápoje. Jen 64 procent lidí starších 60 let si kafe dává každý den, zatímco dřív to bylo 76 procent. Pokles spotřeby byl zaznamenán i u věkové skupiny 40 až 59 let.

Mladí také začínají pít kávu dříve. Podle asociace si mladí mileniálové narození po roce 1995 dají své první kafe asi v 14,7 letech. Zatímco starší mileniálové, kteří přišli na svět po roce 1982, začínali v 17,1 letech.

Bloomberg cituje 21letého studenta newyorské školy designu Williama Tuesca, který začal pít kávu už v 5 letech. Dnes denně zkonzumuje dva až tři šálky, během zkouškového období i víc.

„U nás ve škole je pití kávy bráno i jako módní záležitost a příležitost se socializovat,“ říká Tuesca.

Místo robusty arabika

Období sucha v Brazílii se podepsala na tamní sklizni robusty, což je odrůda s více hořkou chutí, jejíž zrna se používají při výrobě instantní kávy. Sucha zasáhla i úrodu robusty v Asii. Čím dál víc pražíren tak začíná zpracovávat jemnější odrůdu arabika, kterou preferuje například kavárenský řetězec Starbucks. Ceny arabiky proto rostou.

Dobrou zprávou pro závislé na kávě je to, že brazilské plantáže mají stále šanci se vzpamatovat. To by mohlo již brzy opět stlačit ceny dolů. Deště, zvláště v klíčové oblasti Minas Gerais, by mohly ztráty tamních pěstitelů zabrzdit. Dostupnosti kávy pomohou také lepší sklizně v Peru a Hondurasu, míní analytik Rabobank International Carlos Mera Arzeno.

Určitý polštář, který pomůže vykrýt nedostatek čerstvě sklizených zrn, vytvářejí také zásoby zelené, neupražené kávy. Ty sice v USA dosáhly maxima od roku 2000, ale s poptávkou, která nevykazuje žádné známky změny preferencí konzumentů kávy, se tenčí.

Citovaný William Tuesca například tvrdí, že pokud ceny kávy dál porostou, radši se vzdá jiných potěšení jako je čokoláda, než by opustil svůj ranní šálek. „Čokoláda je jako milenka, se kterou zažíváte příjemné chvíle. Ale káva je manželka nebo přítelkyně, s níž chcete být každý den,“ říká v nadsázce.

Křišťálová Lupa 2016