Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Reuters

Ceny v lednu rostly o 0,1 procenta. Analytici čekali deflaci

  • 17
Ani pokles cen pohonných hmot o 13,9 procenta nezpůsobil v Česku v lednu deflaci. Tuzemská ekonomika se však cenovému propadu vyhnula jen velmi těsně. Inflace dosáhla 0,1 procenta. Kromě pohonných hmot zlevňovaly potraviny, nealkoholické nápoje nebo služby ve zdravotnictví.

Spotřebitelské ceny v lednu stouply meziročně stejně jako v prosinci o 0,1 procenta, informoval Český statistický úřad. Meziměsíčně pak ceny stouply rovněž o 0,1 procenta.

„Deflaci zabránilo především zdražení alkoholu. V příštích měsících ovšem k deflaci může dojít,“ komentoval výsledky ekonom David Marek z Deloitte.

Pokračovat by podle něj mělo zlevňování pohonných hmot, přestože ceny ropy už neklesají. Před deflací Česko ochránilo jen zdražení alkoholu. „Inflaci ovlivnilo také zrušení regulačních poplatků ve zdravotnictví, tj. poplatku u lékaře a poplatku za recept. Toto opatření ubralo z inflace dvě desetiny procenta,“ dodal Marek.

Největší vliv na zvyšování meziroční cenové hladiny měly v lednu ceny bydlení. Dále to byly ceny alkoholu a tabáku. Naopak na snižování meziročního cenového růstu působil pokles cen v dopravě, potravin a nealkoholických nápojů. Především ceny pohonných hmot meziročně klesly v lednu o 13,9 procenta, zatímco v prosinci to byl pokles jen o šest procent.

Ceny pohonných hmot klesly i meziměsíčně, a to o 8,1 procenta. „Průměrná cena benzinu Natural 95 ve výši 31,07 Kč za litr byla v lednu 2015 nejnižší od února 2010, průměrná cena motorové nafty činila 31,89 Kč za litr a byla nejnižší od listopadu 2010,“ uvedl ČSÚ.

Vliv na meziměsíční pokles cen mělo i zrušení regulačních poplatků při výdeji léků na recept a poplatků při návštěvě lékaře a stomatologa. Dražší naopak meziměsíčně bylo bydlení, alkohol a tabák.

,