Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Správa železnic zrušila zakázky za více než miliardu

  11:10aktualizováno  11:10
Správa železniční dopravní cesty zrušila zakázky na opravy a stavbu tratí za více než miliardu. Končí například dvě sporné soutěže na modernizaci drezín nebo stavba tunelu za půl miliardy. Vítěze má naopak tendr, kde projektant týmu musel být zároveň i elektrikář.

Ilustrační foto | foto: Reuters

Nové vedení Správy železniční dopravní cesty (SŽDC) začalo výrazně šetřit a zrušilo soutěže za více než miliardu korun. Šest různých zakázek však neskončilo jen kvůli nedostatku peněz. Do některých tendrů se totiž přihlásila pouze jediná firma, což nepřineslo příliš konkurenční boj. A tím pádem ani nižší ceny.

Pokračuje naopak jedna z největších projekčních zakázek vyhlášených ještě za minulého vedení, kdy SŽDC šéfoval Jan Komárek. Do ní se sice přihlásilo více uchazečů, ale nakonec se vybírá jen z jednoho. Komárek v září rezignoval, ministr dopravy Vít Bárta do SŽDC poslal Pavla Habartu.

True

Největší zrušená zakázka má hodnotu přes půl miliardy korun. SŽDC hledala firmu, která by opravila Střelenský tunel na trati z Valašského Meziříčí do Púchova.

Podle mluvčího správy Pavla Hally je důvodem zrušení problém s rozšiřováním tunelu na druhé hlavní spojnici na Slovensku. V Mostech u Jablunkova loni došlo k zavalení části tunelu. Kdyby došlo k podobnému problému i ve Střelenském tunelu, bylo by pak prakticky ochromeno spojení se severní a střední částí Slovenska. "Mohla by nastat nepříjemná situace, že by nebylo možné vést dopravu ani přes objízdnou trasu. Z tohoto logického a preventivního důvodu bylo tedy připravované výběrové řízení na rekonstrukci Střelenského tunelu zrušeno," vysvětlil Halla.

Nejnižší nabídku podala společnost Viamont DSP, která i s daní nabízela cenu 416 milionů korun – tedy takřka o třetinu méně, než byl odhad ceny. "Není moc zakázek, takže jsme šli s cenou níže," říká mluvčí firmy Radek Bauer.

Končí však i dvě soutěže na obnovu vlaků, které SŽDC vlastní. Modernizace měřicích a diagnostických vozů železniční infrastruktury měla vyjít na 450 milionů korun. Státní organizace přitom požadovala, aby mohl jezdit měřicí vůz výrazně rychleji, než na kolik jsou tuzemské tratě konstruované. MF DNES v minulosti už na zakázku upozornila, ale SŽDC trvalo na tom, že takové vozy jsou potřeba. Stejně tak je zrušena i soutěž na zpětný leasing a modernizaci 32 drezín za 300 milionů korun.

Do každého z tendrů se však přihlásil jen jeden zájemce. "To nesplňovalo naši představu o soutěži a nemohlo nám dostatečně zaručit, že je nabízená cena nejnižší," dodal Halla. SŽDC zrušila i dodávky na kancelářské potřeby, nákup licencí na některý software nebo počítače a notebooky.

Před zrušením byla podle informací MF DNES také soutěž na projektování nové tratě mezi Táborem a Veselím nad Lužnicí za 220 milionů korun. Ta nakonec pokračuje, i když SŽDC vybírá pouze z jediného zájemce. Zbylé dva vyloučili kvůli nesplnění některých administrativních záležitostí.

True

Vítěznou firmu už správa vybrala, její jméno sdělí až později. Podle informací MF DNES jde o Metroprojekt patřící pod společnost Sudop, jejíž firmy získávaly dosud drtivou většinu zakázek na drahách. Podmínky SŽDC na tuto zakázku byly přitom tak přísné, že například požadavky na vedoucího týmu splňuje v Česku podle některých soutěžících jen asi pět lidí. Šlo například o to, že projektant musel mít současně elektrikářské i báňské zkoušky.

Podle informací MF DNES chtělo nové vedení správy tuto soutěž také zrušit, jenže správa by tak přišla o stomilionový příspěvek z evropských fondů.

Kvůli úsporám však SŽDC neruší jen soutěže, ale i pracovní místa. Správce českých železnic tak opustí kolem dvou tisíc lidí, především z administrativy.

fakta

Co se ruší a za kolik milionů korun

Rekonstrukce Střelenského tunelu na trati z Val. Mez. do Púchova. 550 milionů

Modernizace měřicích a diagnostických vozů 450 milionů

Zpětný leasing 32 drezín MUV 69 a jejich modernizace 300 milionů

Nákup 38 notebooků, 260 PC a 260 LCD monitorů 5 milionů

Nákup licencí produktů LANDesk Management Suite a LANDesk Security Suite v.8.8 neznámo

Pramen: SŽDC

Autor:


Nejčtenější

Uhýbejte vpravo. Pravidla pro průjezd sanitek se změní od října

Nový způsob řazení v jízdních pruzích při průjezdu policie, hasičů a záchranářů.

Řidiči v kolonách budou muset nově uvolnit vozům policie, hasičů a záchranářů prostor mezi levým a přiléhajícím jízdním...

Šinkansenem z Prahy do Ústí nad Labem po nové rychlotrati už za 27 minut

Rychlovlak AVE - Španělsko

Obyvatelé Ústí nad Labem zřejmě nepřijdou o zastávku vysokorychlostních vlaků spojujících Prahu s německými Drážďany....Konec nočních nákupů, hlásí Tesco. Obchody v Česku zkrátí otevírací dobu

Obchodní dům Tesco. Logo.

Desítky tuzemských supermarketů britského řetězce Tesco zkrátí od září svou otevírací dobu. Místo půlnoci budou obchody...

Musíme zatopit údolí řek, nabízí recept na boj se suchem hydrolog Janský

Hydrolog Bohumír Jánský je profesorem na Přírodovědecké fakultě na Univerzitě...

V boji se suchem by se Češi měli vrátit k osvědčeným postupům svých předků. Kromě budování nových nádrží také obnovit...

Bere sedativa, narozeniny tráví v práci. Musk se hroutí pod problémy Tesly

Americký podnikatel a vynálezce Elon Musk na snímku z února 2018

Uplynulý rok zhodnotit ředitel a zakladatel Tesly Elon Musk jako nejnáročnější a nebolestivější ve své kariéře. V práci...

Další z rubriky

Kdo dodá nové vlaky za 15 miliard? ČD se chystají na otevírání trhu

Třívozová jednotka RegioPanter na kolejích VUŽ

České dráhy vypsaly soutěž na sto dvacet nových vlaků pro regionální linky. Předpokládaná hodnota dodávky by se měla...

Boeing vyrábí letadla v hale větší než je Disneyland. Už padesát let

Výrobní hala Boeingu v americkém Everettu

Co se děje pod střechou nejobjemnější budovy světa? Montují se tu letadla typu Boeing. Z velké části ručně, jako před...

Boj proti šejdířům. Za stáčení tachometrů bude hrozit pokuta až půl milionu

Ilustrační snímek

Pokuta až půl milionu korun bude od 1. října hrozit prodejcům a motoristům za stáčení tachometru. Novelu zákona...

Najdete na iDNES.cz