Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Majitel OKD vyhrožuje českému státu. Spor se vede o deset miliard

  12:35aktualizováno  12:35
Sdružení investičních fondů Ad Hoc Group, jež kontroluje majoritní podíl v krachující důlní společnosti OKD, tvrdí, že český stát poškozuje jejich zájmy. Důvod? Insolvenční správce Lee Louda neuznal, že jim doly dluží přes deset miliard korun.

Náročný den pro OKD. Ráno horníci nechtěli vyfárat, odpoledne firma na sebe podala návrh na insolvenci. | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Pohledávku ve výši 10,2 miliardy korun, která je zárukou za dluhopisy mateřské firmy dolů, skupiny NWR, uplatnila v insolvenčním řízení Citibank. Ta zastupuje právě držitele dluhopisů, z nichž největší balík kontrolují fondy sdružené v Ad Hoc Group.

Insolvenční správce OKD Lee Louda minulý týden popřel jak pohledávku přihlášenou Citibank, tak dvoumiliardovou pohledávku, kterou po zkrachovalých dolech chce vymáhat český stát. Celkem popřel pohledávky za 17,5 miliardy korun. Přesto jsou zahraniční investoři přesvědčeni, že správce a soud poškozují především jejich zájmy.

Stát půjčí OKD sedm set milionů, potvrdila vláda

„Rozhodnutí insolvenčního správce popřít pohledávky Citibank a vyřadit je z insolvenčního řízení značně poškozuje reputaci České republiky v očích zahraničních investorů a jasně odporuje principům právního státu a vyspělé tržní ekonomiky,“ uvedla Ad Hoc Group v tiskové zprávě.

Arbitráž? Jasné slovo zatím nezaznělo

Zatím ale fondy neřekly jasně, zda hodlají vůči Česku rozjet mezinárodní arbitráž kvůli porušení povinnosti státu chránit zahraniční investice. Správce Louda se opírá o tvrzení současného vedení dolů, podle něhož neměly OKD z transakcí s mateřskou NWR žádný prospěch. To ale fondy vyvracejí.

„Tvrzení, že OKD nezískalo žádné protiplnění z finančních transakcí s NWR, není pravdivé. Původní ručení ve výši 500 milionů eur, které OKD schválilo v roce 2010 a za které každoročně obdrželo miliony eur, nebylo nikdy zpochybněno. Naopak, finanční prostředky byly bez výhrad přijímány. Nikdy nebyla zpochybněna ani úprava ručení v rámci kapitálové restrukturalizace celé skupiny NWR v roce 2014. Během této restrukturalizace věřitelé odpustili část dluhu, ručení OKD bylo sníženo na 335 milionů eur a OKD získalo navíc několik desítek milionů eur nového kapitálu. Bez těchto prostředků by se OKD ocitlo v kritické finanční a existenční situaci již před dvěma lety,“ píše se v tiskové zprávě.

Stát si připravuje půdu pro boj o OKD, přihlásil obří pohledávku

„V insolvenčním návrhu, který samo OKD vypracovalo a 3. května 2016 podalo, je ještě Citibank jasně uvedena jako největší věřitel s pohledávkou přesahující hranici 380 milionů eur. Je proto obtížné pochopit, jak OKD mohlo nejprve uvést tyto závazky jako jednu z hlavních příčin insolvence a následně je popřít,“ říká Roman Pařík, mluvčí Ad Hoc Group.

Je v tom politický vliv, tvrdí Ad Hoc Group

Popření pohledávek je podle něj iracionální, vykonstruované a nezákonné. Považuje je za záměrné poškození všech věřitelů. „Věříme, že nezávislý soud přezkoumá odvolání Citibank založené na právní argumentaci a vrátí její pohledávku zpět do insolvenčního řízení,“ uzavírá Pařík.

Ad Hoc Group naznačuje, že průběh insolvenčního řízení je politicky ovlivněn. Spor se nevede jen o popření pohledávky. Citibank nemá zástupce v prozatímním věřitelském výboru. Navíc ostravský krajský soud omezil akcionářská práva Ad Hoc Group, protože některá rozhodnutí akcionářů podmínil souhlasem soudu a věřitelského výboru. Proti tomuto kroku se sice ohradilo Vrchní státní zastupitelství v Olomouci, přes jeho nesouhlas ale omezení akcionářských práv potvrdil v odvolacím řízení vrchní soud.

Fondy Ashmore Group, M&J a Gramercy, sdružené v Ad Hoc Group, jsou tak prakticky odstřiženy od vlivu na průběh bankrotového řízení a dá se čekat, že se proti tomu budou bránit - v krajním případě i arbitráží.
Nejčtenější

Brity pobouřila cibule v plastu z Lidlu. Mayová vyhlásila odpadu válku

Lidl začal prodávat loupané cibule v plastu. Zákazníci krok kritizují.

Britové na sociálních sítích kritizují diskontní řetězec Lidl za to, že začal prodávat loupanou cibuli v plastových...

Diesely nikdo nechce. V britských automobilkách hrozí masivní propouštění

(Ilustrační snímek)

Pracovníci automobilového průmyslu ve Velké Británii mají důvod k obavám. Snaha o ukončení provozu dieselových vozidel...PŘEHLEDNĚ: Bankovní účty pod kontrolou. Startuje revoluce v bankovnictví

internetové bankovnictví, platba, internet, účet, banka, počítač, peníze

Bankovní trh se o víkendu výrazně promění. V sobotu totiž začíná platit nový zákon o platebním styku, který finančním...

Ceny bytů rapidně vzrostly. Za cenu jednoho v Praze jich v Ústí koupíte osm

(Ilustrační snímek)

Ceny bytů v Česku za tři roky zdražily o čtvrtinu. Průměrná cena za byt o výměře 65 metrů čtverečních se vyšplhala...

Spodničkáři Jejího Veličenstva přišli o licenci. Kvůli pikanteriím v knize

Britská královna Alžběta II. na garden party v zahradách Buckinghamského paláce...

Společnost Rigby & Peller měla výsadní postavení – dodávala luxusní spodní prádlo přímo do Buckinghamského paláce. S...

Další z rubriky

Ceny bytů rapidně vzrostly. Za cenu jednoho v Praze jich v Ústí koupíte osm

(Ilustrační snímek)

Ceny bytů v Česku za tři roky zdražily o čtvrtinu. Průměrná cena za byt o výměře 65 metrů čtverečních se vyšplhala...

Z jedné strany stovka, z druhé dvoustovka. ČNB ukázala nejhorší padělky

Shromážděné padělky bankovek na území ČR

Česká národní banka eviduje kolem tří tisíc padělaných bankovek ročně. A zatímco některé jsou pro oko laika k...

Dodavatelé energií se přetahují o zákazníky. Kdo vytápí plynem, ušetří

(Ilustrační snímek)

Uprostřed topné sezony větší hráči s energiemi přicházejí se slevami o několik procent. Innogy zlevní v průměru o 4,5...

Najdete na iDNES.cz