SPT Telecom se dohodl s poskytovateli internetu

  20:19aktualizováno  20:19
- Poskytovatelé internetových služeb se dohodli se zástupci SPT Telecomu na dělení výnosů z telefonního provozu služby Internet 2000. Řekl to předseda sdružení poskytovatelů NIX.CZ Boris Bělousov. Tato služba umožňuje uživatelům Internetu přístup na síť přes telefonní linku se speciálními čísly za zvýhodněné telefonní poplatky. "Provideři udělali vůči Telecomu celou řadu významných ústupků. Je velký prostor podmínky rozumně zlepšit," uvedl Bělousov. Dohoda zvýhodňuje větší poskytovatele přístupu na internet, kteří dostanou větší procenta z výnosů, než menší firmy.

V zahraničí je obvyklé, že internetoví provideři dostávají asi 40 procent z výnosů z telefonního provozu.

Čeští poskytovatelé z výnosů na největším přístupovém bodě (POP) mohou získat patnáctiprocentní podíl plus další procenta z výnosů na ostatních POPech v závislosti na objemu provozu. "Opravdu teoreticky se tento podíl může blížit 12 procentům," dodal Bělousov.

"Tyto podmínky znevýhodňují malé poskytovatele připojení k internetu. Telecom má státem zaručený monopol na poskytování telekomunikačních služeb, proto by měl přistupovat ke všem providerům stejně," vyjádřil svou nespokojenost zástupce společnosti DAT Martin Holčík.

"Předpokládáme, že získané prostředky provideři investují do svého technologického vybavení nebo do obsahu, který uživatelům Internetu nabízejí. Provize jim také může vytvořit větší prostor pro vlastní aktivní cenovou politiku," uvedl vedoucí tiskového oddělení Telecomu Vladan Crha.

Speciální telefonní čísla bude jednotlivým poskytovatelům přidělovat Český telekomunikační úřad. Letos čísla na základě výjimky úřadu přiděloval SPT Telecom. Výjimka měla původně skončit na konci roku.

"Je pravděpodobné, že dojde k prodloužení výjimky na Internet99 a plynulému přechodu na Internet2000," uvedl Bělousov. Výjimka by měla pravděpodobně platit do března 2000.

Definitivní podmínky služby Internet2000 Telecom zveřejní v nejbližších dnech. Službu Internet99 zavedla firma v letošním roce na nátlak internetové komunity poté, kdy oznámila zvýšení cen hovorného od počátku roku.

Služba pro spojení na internet prodlužuje délku telefonních impulsů oproti běžnému telefonování. Internet2000 neobsahuje oproti svému předchůdci poplatek za každé připojení na web, naopak nabízí možnost využití jediného přístupového čísla pro celou Českou republiku.

Autor:


Nejčtenější

Výplach na americké burze se přelévá do celého světa, do Česka také

Ilustrační snímek

Akcie ve Spojených státech zaznamenaly ve středu nejprudší denní propad za několik měsíců. Pokles cen zasáhl hlavně...

Všichni chtěli spot ve stylu Air Bank, říká autor. Nově opisuje E.ON

Reklama na služby E.ON.

Jedni říkají, že jde o „vykrádačku“, jiní to tak nevidí. Spotů, které se inspirovaly populárními krátkými reklamami Air...Šátek za tisíc dolarů vypadá jako ženské přirození, značka Fendi sklidila výsměch

Růžovou šálu Touch of Fur vyrábí italská módní značka Fendi

Italská značka luxusního oblečení Fendi pobavila svým kožešinovým šátkem mnohé uživatele sociálních sítí. Zejména jeho...

Mladí chtějí žít na dluh a mít hned to, na co rodiče šetřili, říká bankéř

Šéf Sberbank Edin Karabeg

Mileniálové si půjčují a jsou častěji ochotni jít do rizika než jejich rodiče, myslí si šéf české pobočky Sberbank Edin...

Aero představilo nový letoun L-39NG za účasti vládní špičky

Nová stíhačka L-39NG na oficiálním představení Aera Vodochody

Na pátečním „roll-outu“ společnost Aero Vodochody poprvé představila finální podobu nového letounu L-39NG. Letoun by...

Další z rubriky

Elektrokoloběžek v Praze možná přibude, magistrát jedná s další firmou

Centrum Prahy zaplavili turisté na elektrických koloběžkách (12. října 2018)

V Praze chce sdílené elektrické koloběžky provozovat kromě americké společnosti Lime i další firma. Ve čtvrtek to...

Obchodní centrum Letňany otevírá v novém. Přestavba stála půl miliardy

Obchodní centrum Letňany v srpnu 2018 otevřelo nově zrekonstruovadný food court.

Rekonstrukce pražského Obchodního centra Letňany je po necelých dvou letech konečně u konce. Přestavba, která přišla...

Šedé agentury práce mají v hrsti sto tisíc lidí, varuje Grafton

Ilustrační snímek

Více než statisícová levná námezdní síla se v Česku nachází v područí takzvaných „šedých agentur“ práce. Firmy, které...Najdete na iDNES.cz