SPT Telecom se dohodl s poskytovateli internetu

  20:19aktualizováno  20:19
- Poskytovatelé internetových služeb se dohodli se zástupci SPT Telecomu na dělení výnosů z telefonního provozu služby Internet 2000. Řekl to předseda sdružení poskytovatelů NIX.CZ Boris Bělousov. Tato služba umožňuje uživatelům Internetu přístup na síť přes telefonní linku se speciálními čísly za zvýhodněné telefonní poplatky. "Provideři udělali vůči Telecomu celou řadu významných ústupků. Je velký prostor podmínky rozumně zlepšit," uvedl Bělousov. Dohoda zvýhodňuje větší poskytovatele přístupu na internet, kteří dostanou větší procenta z výnosů, než menší firmy.

V zahraničí je obvyklé, že internetoví provideři dostávají asi 40 procent z výnosů z telefonního provozu.

Čeští poskytovatelé z výnosů na největším přístupovém bodě (POP) mohou získat patnáctiprocentní podíl plus další procenta z výnosů na ostatních POPech v závislosti na objemu provozu. "Opravdu teoreticky se tento podíl může blížit 12 procentům," dodal Bělousov.

"Tyto podmínky znevýhodňují malé poskytovatele připojení k internetu. Telecom má státem zaručený monopol na poskytování telekomunikačních služeb, proto by měl přistupovat ke všem providerům stejně," vyjádřil svou nespokojenost zástupce společnosti DAT Martin Holčík.

"Předpokládáme, že získané prostředky provideři investují do svého technologického vybavení nebo do obsahu, který uživatelům Internetu nabízejí. Provize jim také může vytvořit větší prostor pro vlastní aktivní cenovou politiku," uvedl vedoucí tiskového oddělení Telecomu Vladan Crha.

Speciální telefonní čísla bude jednotlivým poskytovatelům přidělovat Český telekomunikační úřad. Letos čísla na základě výjimky úřadu přiděloval SPT Telecom. Výjimka měla původně skončit na konci roku.

"Je pravděpodobné, že dojde k prodloužení výjimky na Internet99 a plynulému přechodu na Internet2000," uvedl Bělousov. Výjimka by měla pravděpodobně platit do března 2000.

Definitivní podmínky služby Internet2000 Telecom zveřejní v nejbližších dnech. Službu Internet99 zavedla firma v letošním roce na nátlak internetové komunity poté, kdy oznámila zvýšení cen hovorného od počátku roku.

Služba pro spojení na internet prodlužuje délku telefonních impulsů oproti běžnému telefonování. Internet2000 neobsahuje oproti svému předchůdci poplatek za každé připojení na web, naopak nabízí možnost využití jediného přístupového čísla pro celou Českou republiku.

Autor:

Nejčtenější

Kvůli kolapsu D1 ministerstvo zvažuje zakázat kamiony v levém pruhu

Odstavené kamiony blokovaly dálnici D1 poblíž obce Jiřice mezi Humpolcem a...

Ministr dopravy Dan Ťok viní z kolapsu dopravy na dálnici D1 především řidiče kamionů a dokonce ve spolupráci s policií...

ŘSD zkontrolovalo problematický úsek D1. O víkendu tu nebyl jediný dělník

Odstavené kamiony blokovaly dálnici D1 poblíž obce Jiřice mezi Humpolcem a...

Zástupci Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) zkontrolovali problematický úsek dálnice D1 u Humpolce, kde měla firma...

Problémový úsek D1 se rozšíří o jeden pruh, dokončí ho jiná firma

Kolony D1

Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) kvůli zpoždění prací na opravovaném úseku D1 mezi Humpolcem na 90. kilometru a...

Nemá kdo obsluhovat. Německo bojuje s rekordním nedostatkem pracovníků

Ilustrační snímek

Německo se potýká s rekordním nedostatkem zaměstnanců, v zemi je několik set tisíc volných pracovních pozic. Pracovníci...

Elektřina bude luxusní zboží, řekl energetický expert v Rozstřelu

Energetický expert společnosti ENAS Vladimír Štěpán v diskusním pořadu iDNES.cz...

Emisní povolenky budou výrazně v dalších letech zdražovat elektřinu. Už se to děje, domácnosti si v příštím roce...

Další z rubriky

Družstevní bydlení je na vzestupu, všímají si toho i developeři

Ilustrační snímek

Složí zhruba třetinu ceny bytu a zbytek splácejí. I takto mnozí Češi bydlí „ve vlastním“, aniž by potřebovali hypotéku....

Na trhu s knihami se točí miliardy. Nakladatelé se spojují, aby obstáli

Ilustrační snímek

Ještě rok poté, co druhé největší nakladatelství Euromedia Group a jednička mezi knižními sítěmi Luxor oznámily...

Stavebnice, panenky, modely. Česko je evropskou hračkářskou velmocí

Jiřetínská Detoa nabízí skupinám turistů exkurze podnikem s tradiční výrobou hraček a klavírových mechanik.

Česká republika je největším vývozcem hraček v Evropě. Hodnota jejich exportu dosahuje dvou miliard eur (51,6 mld. Kč)....

Najdete na iDNES.cz