Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Srdcem České pošty projde před Vánoci přes 150 tisíc balíků denně

  14:07aktualizováno  17:27
Ačkoliv internet hraje v komunikaci mezi lidmi klíčovou roli, o Vánocích přebírá jeho úlohu klasická pošta. Počet balíků, které firmy či lidé posílají svým známým pod stromeček, vzroste v tomto období na dvojnásobek. Pošta musí najímat stovky brigádníků, aby tuny balíků a psaní dorazily včas tam, kam patří.

"Za jeden den nyní projde třídírnou v Malešicích 150 tisíc balíků denně, což je dvojnásobek průměrného dne. Těsně před Vánoci jich roztřídíme až 170 tisíc," říká Robert Kaiser, ředitel logistiky České pošty.

Třídírna v Praze - Malešicích je centrem vnitrostátní poštovní přepravy. Prochází jí zhruba 45 procent veškeré poštovní hmoty, která putuje po České republice. Třídí se v ní všechny dopisy, pohledy a balíky odeslané z Prahy a středních Čech nebo mířících do této lokality. Končí v ní také psaní a balíky z ciziny, které se nejdříve proclí v Košířích a Malešice je následně po dopravnících měřících celkem 3,5 kilometru nasměrují ke konkrétnímu adresátovi v Praze a okolí.

Česká pošta. Předvánoční provoz v malešické třídírně.

Počet balíků přitom od dob otevření malešické třídírny před téměř dvaceti lety roste. "Každým rokem je to minimálně v řádu procent, někdy až o 15 procent víc," říká Kaiser. Malešice tak v předvánočním období, které podle mluvčího České pošty Iva Mravinace začíná už na přelomu září a října a vrcholí dva týdny před Vánoci, najmou k tisícovce zaměstnanců dalších 200 brigádníků.

Křehké balíky je nutné označit, jinak z nich moc nezbude

Většinu balíků, které v průměru váží od 10 do 20 kilogramů, si navzájem posílají firmy. "Ta převaha je dominantní, je to zhruba 90 procent veškeré přepravy. Dříve to bylo zhruba osm balíků z deseti," říká šéf logistiky.

Velká část balíků míří ke svým adresátům z internetových obchodů. Poštu ale využívají i kamenné prodejny, které posílají zboží zákazníkům například v okamžiku, kdy ho neměly v požadované barvě na pultech. Sortiment posílaného zboží je pestrý, vedle praček, myček, televizí a dalšího spotřebního zboží si lidé posílají pneumatiky či automobilové díly.

Česká pošta. Předvánoční provoz v malešické třídírně.

"Problém je, když někdo zabalí lahve vína a zapomene je označit jako křehké zboží. To se pak balík nebude třídit ručně, ale půjde do mechanické třídírny, kde ho to může rozdrtit. Víno pak vytéká a jeho odér se šíří po celé třídírně. Stává se to celkem často," říká Kaiser.

A odkud balíky do Česka nejvíce proudí? "Z Německa, Slovenska, Spojených států a Asie," dodává Mravinac.

Poštovní špička

Nejvíce balíků a psaní pojde v Česku třídírnou v Praze - Malešicích, která zajišťuje zhruba 45 procent veškerého provozu v Česku. V běžné dny projde třídírnou v průměru 75 000 balíků. V předvánočním čas je to dvojnásobek a v době vánoční špičky je to až 170 tisíc balíků denně. Počet posílaných balíků každoročně roste.

Dopisů a pohledů roztřídí v Malešicích v průměru milion denně. O Vánocích se ale lidé rozepíší a odešlou jich až 2,5 milionu denně.

Ještě před 10 lety si lidé hodně balíků i přání posílali také o Velikonocích. Od té doby ale tento trend ustupuje. "V balíkové poště ustal nejdříve, v listovní zhruba před pěti lety. Brigádníky tak od té doby na toto období už nenajímáme," řekl.
Nejčtenější

Kaufland šetří a má prázdné regály, stěžují si zákazníci i dodavatelé

(Ilustrační snímek)

Německý obchodní řetězec Kaufland začal od začátku roku šetřit. Snížil počet vlastních brigádníků a externím...

Sázka na menu dle vaší chuti dělá obsluze v McDonald’s z práce peklo

V blízké budoucnosti si budou moci zákazníci objednávat své občerstvení vedle...

Za veselým zákazníkem nemusí automaticky stát i šťastný zaměstnanec. Alespoň ne v McDonald’s, kde s technologickými...Letuška přinutila ženu, aby dala psa do prostoru nad hlavou. Let nepřežil

Francouzský buldoček (ilustrační snímek)

Americký dopravce United Airlines řeší další problém. Jedna z jeho letušek přinutila cestující, aby uložila svého psa...

Jízdné téměř zdarma. Vláda chystá dárek za 6 miliard pro důchodce a studenty

(Ilustrační snímek)

Důchodci nad 65 let a studenti by měli od letošního června dostávat ve vlacích a autobusech slevu na jízdném 75...

Česká ekonomika se přehřívá. Rosteme nad potenciál, říká Rusnok

Guvernér České národní banky Jiří Rusnok hostem pořadu Rozstřel. (11. dubna...

Česká ekonomika roste poměrně robustně na svoje možnosti a je nad takzvaným potenciálem. Do jisté míry se přehřívá,...

Další z rubriky

LEGO startuje zelenou revoluci. Plastové kostky mění za cukrovou třtinu

Tim Brooks, viceprezident společnosti LEGO Group odpovědný za životní prostředí.

Výroba legendární stavebnice LEGO prochází jednou z největších změn v historii. Už letos najdou zákazníci ve...

Ikonické zlaté oblouky jsou naruby. Tak McDonald’s slaví den žen

Logo McDonald´s je poprvé v historii vzhůru nohama. hamburgerový řetězec slaví...

Zlaté oblouky McDonald’s na jedné z kalifornských restaurací jsou vzhůru nohama. Pohnulo se také ikonické logo na...

Moneta zavře desetinu poboček. Lidé chtějí online bankovní služby

Do budoucna MONETA Money Bank uvažuje o tom, že by v blízkém okolí svých...

Tuzemská banka Moneta Money Bank, dříve známá pod názvem GE Money Bank, postupně zavírá 30 ze svých 232 poboček, které...

Najdete na iDNES.cz