(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Profimedia.cz

Soláry na střechu se vyplatí jen na ohřev, s elektrárnou je lepší počkat

  • 51
Moderní technologie mohou přinést velké úspory v nákladech na elektřinu a vytápění. Ne vždy se to však hned vyplatí, třeba panely na střechu dávají zatím smysl jen pro ohřev vody či vytápění. U starších domů by navíc vždy mělo nejdříve proběhnout zateplení a až poté pořízení zdroje. MF DNES srovnala, do čeho se vyplatí investovat a jak u toho využít dotace.

Důvodem k pořízení nového zdroje ale nemusí být jen snaha někde uspořit, ale třeba i touha po větší energetické nezávislosti či snaha zajistit se na déletrvající black-out. Instalace solárních panelů, které ji mohou alespoň z části přinést, se dnes vyplatí prakticky jen pro ohřev vody či přitápění. Úplné odpojení od distribuční sítě by však bylo složité.

„V tuzemsku není čistě ostrovní systém bez zásadnější změny využívání energií možný. Pokud nemá dům možnost vytápět třeba čistě krbem nebo tuhými palivy od podzimu do jara a zároveň nemá nějaký generátor pro déletrvající období bez slunečního svitu, pak čistě s fotovoltaikou nevystačí,“ říká Pavel Grochál z RWE.

Tento problém by mohlo vyřešit ukládání vyrobené energie do baterií, ty s dostatečně velkou kapacitou však zatím stojí příliš. Přesto i na tyto systémy dotace z Nové zelené úsporám myslí - na panely s baterií je možné získat až 100 tisíc korun. O takový příspěvek zatím požádal jeden člověk. Naopak o peníze na solární kolektory na ohřev teplé vody (a případně s přitápěním) se uchází téměř tisíc lidí.

Velcí prodejci registrují řádově stovky zájemců. Třeba ČEZ, E.On a RWE nabízejí instalaci střešních panelů včetně vyřízení dotace. Někde pomohou i získat úvěr. Instalace může proběhnout dva až tři týdny po podpisu smlouvy. „Nejdéle trvá vyřízení připojení k distribuční síti,“ říká mluvčí ČEZ Martin Schreier.